Koncerty, festiwal, teatr, film, bal – opolskie duszpasterstwo akademickie Xaverianum jak zwykle hucznie obchodziło swoje święto. Już po raz 19. zorganizowało tydzień pełen imprez kulturalnych oraz spotkań duchowych, które trwały od 25 listopada do 3 grudnia.

Pierwsze Dni Xaverianum miały miejsce w 1994 roku. Święto ma swoje korzenie w Hiszpanii, w Javier. Jest to rodzinne miasto świętego Franciszka Ksawerego, w którym każdego roku na początku grudnia organizowany jest festyn „Javeriada” ku jego czci. Opolskie Dni Xaverianum są skierowane zarówno do studentów, jak i wszystkich mieszkańców miasta.

Tegoroczne obchody zainaugurowała Msza święta, po której nastąpiło rozpoczęcie Nowenny do św. Franciszka Ksawerego. Modlitwa towarzyszyła Xaveriuszom przez cały tydzień.

Wydarzenia kulturalne zapoczątkował poniedziałkowy koncert „Z deszczu słów kałuże dźwięków”, który na długo pozostanie w pamięci publiczności. Wyjątkową, poetycką atmosferę stworzyła Basia Beuth z zespołem oraz zaproszeni przez nią goście: zespoły Albo i Nie oraz Czarny Nosal. Po koncercie miało miejsce „Świeczowisko”, czyli wspólne śpiewanie wraz z muzykami przy blasku świec.

We wtorek tuż po cotygodniowej akademickiej Mszy świętej rozpoczął się Bal Pierwszaka w stylu country – zabawa dedykowana świeżo upieczonym studentom oraz nowym Xaveriuszom. Młodsi i starsi członkowie duszpasterstwa, kowboje i kowbojki, doskonale bawili się tańcząc i śpiewając do późnych godzin nocnych.

Gościem specjalnym był mim Ireneusz Krosny, który w środowy wieczór rozbawił do łez licznie przybyłą widownię. Aktor w swoich autorskich, pełnych humoru, krótkich przedstawieniach poruszał kwestie związane z życiem społecznym, przejaskrawiając je i wyolbrzymiając w niezwykle zabawny sposób. Natomiast po spektaklu mim… przemówił! Ireneusz Krosny bardzo chętnie odpowiadał na pytania publiczności, również te dotyczące życia prywatnego. Aktor podzielił się swoimi doświadczeniami oraz mówił o wartościach, którymi stara się w życiu kierować.

W czwartek opolscy studenci mieli szansę podzielić się swoim talentem muzycznym z szerszą publicznością. Kilkunastu muzyków – amatorów stanęło na scenie, by wziąć udział w „Nocnym Śpiewaniu” – Festiwalu Piosenki Studenckiej. Podczas konkursu uczestnicy wykonywali zarówno utwory znanych artystów, jak i autorskie kompozycje.

Wśród wydarzeń kulturalnych nie mogło oczywiście zabraknąć „Wieczoru z dobrym filmem”, dlatego też w piątek studenci zorganizowali projekcję dramatu komediowego pt. „Nietykalni”.

Już w sobotni poranek całe duszpasterstwo ogarnęło gospelowe szaleństwo. Warsztaty poprowadziła znana i ceniona kompozytorka, wokalista, dyrygentka – Gabriela Gąsior. Mury Xaverianum wypełnił radosny taniec i śpiew, a niepowtarzalna, wesoła atmosfera towarzyszyła warsztatowiczom przez cały weekend. Niedzielny koncert, który stanowił uwieńczenie ciężkiej dwudniowej pracy, był niezwykłym wydarzeniem. Publiczność z radością poderwała się z miejsc i śpiewała wraz z wykonawcami słowa takich utworów jak „Chwalę Cię Panie” czy „Zmieniłeś w taniec”.

Punktem kulminacyjnym xaveriańskiego święta była Wielka Gala „Żar Serca”. Jak co roku, nagrody przyznano w trzech kategoriach: pracowników akademickich, młodzieży studenckiej i osób spoza środowiska akademickiego. Pierwsza nagroda dla ludzi ze środowiska opolskiego została wręczona w 1997 roku. Gala ma na celu wyróżnienie osób, które tak jak św. Franciszek Ksawery, bezinteresownie niosą pomoc potrzebującym, są pełne zapału i poświęcenia oraz całym sercem angażują się na rzecz drugiego człowieka zarówno w pracy, jak i charytatywnie. Laureaci otrzymują dyplom oraz statuetkę odlaną z brązu, która przedstawia płonące serce objęte dłonią. W tym roku zaszczytne wyróżnienie trafiło do rąk prof. Krystyny Czai, kuratora Rafała Laska oraz studentki resocjalizacji Katarzyny Ciećko. Galę uświetnił koncert finałowy, podczas którego na scenie pojawiła się Maja Sikorowska & Kroke. Świętowanie zakończyło się uroczystym bankietem.

Dni Xaverianum są doskonałą formą promocji Jezuickiego Ośrodka Formacji i Kultury oraz okazją do integracji, dobrej zabawy i poznania wartościowych ludzi. W ich organizację z wielkim zapałem angażują się zarówno duszpasterze, jak i studenci. Kilka tygodni przygotowań sprawia, że opolska „Javeriada” jest niezwykłym wydarzeniem, które przyciąga wielu nowych ludzi. Przyjacielska atmosfera czyni Xaverianum naszym drugim domem, a akademicką wspólnotę – Bożą rodziną.

Angelika Papierkowska

 

Zapraszamy do galerii zdjęć