XVII Spotkanie Młodych na Lednicy (fot. Grzegorz Lojtek SJ)

XVII Spotkanie Młodych na Lednicy (fot. Grzegorz Lojtek SJ)

Ok. 80 tys. młodych ludzi z całej Polski, 1700 kapłanów i kilku biskupów wzięło udział w XVII Spotkaniu Młodych na Lednicy, które w tym roku odbyło się pod hasłem „W imię Ojca”.

Spotkanie oficjalnie rozpoczęło się o godz. 17 procesją z relikwiami bł. Jana Pawła II, św. Wojciecha i Pięciu Braci Męczenników oraz odśpiewaniem Bogurodzicy i Hymnu III Tysiąclecia. Jednak już od rana młodzież wraz ze swoimi duszpasterzami i opiekunami gromadziła się Polach Lednickich.

„Chcemy sobie dzisiaj uświadomić, że Bóg jest naszym Ojcem. Chcemy też przypomnieć sobie, że każdy z nas ma swojego ojca i że kiedyś sami będziemy ojcami, do czego musimy się przygotować” – podkreślił o. Jan Góra rozpoczynając spotkanie młodych na Lednicy.

Postać żyjącego w XIX w. bł. Edmunda Bojanowskiego ukazały na Lednicy jako wzór współczesnego ojca siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP. Na miejsce spotkania weszły one w radosnej, roztańczonej procesji, wnosząc relikwie swojego założyciela oraz niosąc kolorowe parasolki rozpięte nad dziećmi ubranymi w barwy narodowe Polski.

„Parasolki symbolizują, wciąż potrzebną, ochronę dzieci przed złem tego świata, jakie roztaczał nad nimi bł. Edmund zakładając dla nich w XIX w. ochronki. Natomiast biało-czerwone stroje dzieci to podkreślenie wagi, jaką w wychowaniu młodego pokolenia nasz założyciel przywiązywał nie tylko do krzewienia wiary, ale także patriotyzmu” – wyjaśniła KAI siostra służebniczka Regina Olbrich.

„Bł. Edmund Bojanowski uczy nas przede wszystkim troszczyć się o ludzkie życie, ochraniać całego człowieka: jego ciało, umysł, psychikę i duszę. Przypomina tobie, młody człowieku, abyś chciał chcieć, abyś chciał być odpowiedzialny za swoje życie” – przekonywały młodzież służebniczki dodając, że wzywa on też, by nie zniechęcać się trudnościami, które pojawią się na drodze dorastania.

Głównym punktem spotkania na Polach Lednickich była Eucharystia sprawowana o godz. 19 pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, wiceprzewodniczącego KEP, koncelebrowana m.in. przez ok. 1700 kapłanów.

W homilii bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Nowej Ewangelizacji, podkreślił, że Bóg jako Ojciec przekazuje nam życie, które ma w sobie. „Kiedy odkrywamy Boga, który jest naszym Ojcem, odkrywamy jednocześnie matkę, którą jest Kościół. Jeśli chcemy mieć życie z Ojcem musimy żyć w łonie matki aż się urodzimy” – stwierdził kaznodzieja dodając, że Bóg nie zachowuje się jak Ojciec, ale jest Ojcem.

Po liturgii odbyła się ceremonia wręczenia krzyży misyjnych 11 wolontariuszom z Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco działającego przy Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie. Następnie przeszła procesja „Dziedzictwa chrześcijańskiej tradycji ojców” m.in. z relikwiami św. Stanisława, Biblią w tłumaczeniu ks. Wujka, który dokonał pierwszego przekładu Pisma Świętego na język polski i Szczerbcem – mieczem koronacyjnym królów Polski.

Młodzież na Lednicy odwiedził także prezydent RP Bronisław Komorowski, który zaznaczył, że „jedną z miar odpowiedzialności za polską wolność jest rodzicielstwo, a szczególnie ojcostwo”. „Chciałbym z tego miejsca zaapelować do wszystkich polskich ojców, aby znaleźli tę odrobinę czasu, energii i wyrozumiałości, i chcieli rozmawiać ze swoimi dziećmi, bo rozmowa wzbogaca obie strony” – mówił Komorowski.

Ok. godz. 22 odtworzono za pomocą telebimów przesłanie do młodzieży zgromadzonej na Lednicy przygotowane przez papieża Franciszka, który zapewnił o łączności z nią w tym modlitewnym czuwaniu. Papież przypomniał też młodym Polakom, że ojcostwo to Boży dar i wielka odpowiedzialność, by dać nowe życie. Odpowiedzialność za nowego człowieka, niepowtarzalny obraz Boga.

„Nie lękajcie się, by być kiedyś rodzicami. Wielu z was będzie zapewne ojcami. Bądźcie też otwarci na ojcostwo duchowe, wielki skarb naszej wiary. Niech Bóg obdarzy was bogactwem i promieniowaniem swojego ojcostwa i napełni was swoją radością” – mówił Franciszek.

„Rozważając temat ojcostwa będziecie dotykali wielkiej tajemnicy Bożej miłości. Pamiętajcie, że Bóg jest Ojcem każdego z nas. On sam nas stworzył, obdarzył każdego talentami, prowadzi przez życie, jest z nami pomimo naszych słabości, grzechów, zapomnień. Pragnie nas zbawić. Jest wzorem każdego ojcostwa, także tego ziemskiego” – przekonywał papież.

Ojciec Święty podkreślił też, że każdy „wiele zawdzięcza temu, który przekazał nam życie, który troszczył się i może nadal się troszczy o codzienny nasz byt i wzrost”. „Nie zapomnijcie więc podziękować Bogu za waszego tatę. Pamiętajcie o nim w modlitwie, nawet gdyby wasze relacje nie były najlepsze” – prosił.

Na koniec papież pobłogosławił również wszystkich, którzy „pielgrzymują na Pola Lednickie, do źródeł chrzcielnych Polski”.

XVII Spotkanie Młodych na Lednicy zakończyło się po godz. 24 wyborem Chrystusa na Pana swojego życia i przejściem młodzieży przez Bramę III Tysiąclecia. Jak zapowiedział o. Jan Góra, przyszłoroczne, XVIII Spotkanie Młodych na Lednicy, na które już teraz wszystkich serdecznie zaprosił, odbędzie się 7 czerwca 2014 r., a jego tematem będzie synostwo Boże i ludzkie.

Tegoroczna Lednica była transmitowana na żywo na stronie internetowej www.lednica2000.pl oraz www.deon.pl dzięki katolickiej niemieckiej telewizji internetowej Visendus.TV. Jak podkreślił w rozmowie z KAI jej dyrektor Thomas Korzekwa, transmisję oglądało ponad 13 tys. ludzi, głównie w Polsce, ale również np. w Hiszpanii i Niemczech. Z myślą o mieszkańcach tego ostatniego kraju, na żywo tłumaczono również Mszę św.

Trzeba również podkreślić, że organizacja Spotkania Młodych na Lednicy nie byłaby możliwa bez zaangażowania ponad 3 tys. wolontariuszy. Część z nich przygotowywała Pola Lednickie na przyjęcie dziesiątek tysięcy osób, inni natomiast czuwali nad przebiegiem tego wydarzenia, zaangażowani m.in. w służby medyczne i porządkowe. Sporą grupę wśród wolontariuszy, ponad 600 osób, stanowili harcerze i harcerki z ZHR i ZHP.

Na obrzeżach Pól Lednickich podczas spotkania działali również ewangelizatorzy, którzy zachęcali młodych ludzi do rozmowy o wierze. Z kolei młodzi, którzy myślą o drodze powołania kapłańskiego lub zakonnego, mogli skorzystać z porad w tzw. namiocie powołaniowym, w którym dyżurowali przedstawiciele różnych zgromadzeń zakonnych. Przez całe spotkanie trwała też adoracja Najświętszego Sakramentu w namiocie-kaplicy rozstawionym na tyłach pola.

DEON.PL za KAI
RED.