balcerowicz - plakat (1)23 października 2013 (środa) w godzinach 16:30 – 18:00 w Akademii Ignatianum w Krakowie, (Aula Wielka im. ks. Grzegorza Piramowicza SJ) Prof. Leszek Balcerowicz wygłosi wykład otwarty zatytułowany „Odkrywając wolność”.

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę „Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów” i zdobyć dedykację autora. Wykład jest częścią obywatelskiej kampania Forum Obywatelskiego Rozwoju, która ma na celu dotrzeć do jak największej grupy ludzi i ponownie wprowadzić pojęcie wolności do dyskursu publicznego w Polsce.

Pojęcie wolności, tak ważne dla rozwoju organizacji społecznych i kultur, szczególnie w obrębie cywilizacji zachodniej na przestrzeni wieków, ostatnimi czasy wydaje się być postrzegane w trochę inny sposób. Wpływ na to ma aktualna sytuacja, głównie ekonomiczna i fakt, że kapitalizm oraz wiązana z nim ideologia liberalna jest przez wielu komentatorów jak również polityków obwiniany za dotykający wielu sfer życia światowy kryzys rynków ekonomicznych. Nie inaczej jest w Polsce.

Z perspektywy ponad 20 lat przemiany jakie zaszły w naszym kraju nie są oceniane jednoznacznie a w miarę oddalania się perspektywy czasów PRL, więcej rozbieżności, często upolitycznionych dotyczy tego w jaki sposób wykorzystaliśmy wolności, które nam dano oraz tego czy wolności te są realne. Dodatkowo, czasy współczesne, charakteryzujące się znamienitymi przemianami technologicznymi i pojawieniem się zupełnie nowej jakości oddziaływania społecznego mediów, a co za tym idzie różnych podmiotów politycznych i około politycznych, skłaniają do zadania sobie pytania czy możemy aby na pewno tak samo traktować koncept wolności jak czyniono to przez wiele dziesięcioleci. Co więcej, należy zastanowić się czy aby pojęcie to odmieniane przez wszystkie przypadki i używane, często jedynie instrumentalnie, w dyskursie politycznym nie straciło swego pierwotnego znaczenia. Zwróćmy uwagę, że obecnie określenie kogoś mianem liberała nie oznacza już właściwie skategoryzowanie go jako propagatora określonej ideologii a raczej jest negatywnym epitetem mającym na celu zdyskredytowanie go i automatyczne zbicie jego wszystkich potencjalnych argumentów. Być może jest również tak, że wolność, która w dawnych czasach była jedynie postulowana, w czasach późniejszych stała się dla ludzi zbyt oczywista aby stawać się przedmiotem refleksji. Paradoksalnie, ta oczywistość w wielu wymiarach życia społecznego mogła powodować świadome i nieświadome odwracanie się od niej. Co więcej, istnieją możliwości wykorzystywania przez różne podmioty jednych wolności do ograniczania innych.

W celu zidentyfikowania wyżej wymienionych zjawisk oraz szukania dla nich remedium konieczna jest wnikliwa refleksja nad tym czym wolność jest i może być w czasach współczesnych. Profesor Leszek Balcerowicz, niegdyś czynny polityk, ostatnimi czasy skupiający się głównie na pracy intelektualnej oraz społecznej postawił sobie właśnie za zadanie poczynienie przyczynku do takiej wnikliwej i, jak liczy, owocnej refleksji. Prowadzona przez jego Forum Obywatelskiego Rozwoju zakrojona na szeroką skalę kampania edukacyjna ma właśnie na celu rozpoczęcie dyskusji na ten temat. W centrum tej obywatelskiej kampanii leży książka „Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów”. Jest to unikalny zbiór 50 dzieł klasyków myśli wolnościowej od Adama Smitha przez Miltona Friedmana aż po Leszka Kołakowskiego. Wyboru tekstów dokonał Leszek Balcerowicz, który jest również autorem wstępu do książki.

Akademia Ignatianum w Krakowie, prężnie rozwijający się ośrodek myśli politycznej, ekonomicznej oraz filozofii, jest miejscem gdzie dyskusja akademicka na związane z wolnością tematy toczy się nieprzerwanie, co widoczne jest w publikacjach naukowych oraz konferencjach organizowanych na tej uczelni. Ścierają się tu ze sobą różne koncepcje i wizje ideologiczne oraz światopoglądowe przyczyniając się do większego zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości. Kampania Forum Obywatelskiego Rozwoju wpasowuje się idealnie w ten trend i wykład otwarty profesora Leszka Balcerowicza zatytułowany „Odkrywając wolność”, który odbędzie się w Akademii Ignatianum w Krakowie.

dr Konrad Oświecimski/ RED./ kk