PSJ – marzec 2014.

PSJ – marzec 2014.

Kościół zaprasza nas do owocnego przeżycia okresu Wielkiego Postu i daje nam ku temu stosowne duchowe środki, chociażby takie jak: sakrament pokuty, rekolekcje, Droga krzyżowa, Gorzkie żale czy jałmużna wielkopostna. Również i nasz miesięcznik pragnie pomóc w lepszym przeżyciu tego okresu poprzez artykuły i rozważania zaproponowane na ten miesiąc.


„Droga przez życie” to rozważania męki Jezusa napisane przez Bogusławę Szopę. Wpatrując się w misterium męki Zbawiciela, na nowo możemy odkryć sens życia, głębię wiary, moc Słowa i tajemnicę Zmartwychwstania Pana.

„Zapomniane warunki dobrej spowiedzi” to refleksje ks. Jacka Poznańskiego SJ, które pomogą nam lepiej przeżyć i zrozumieć owocność sakramentu pojednania. Z artykułu „Kalwaria Zebrzydowska” podróżnika Jana Gacia dowiemy się o XVII-wiecznym magnacie polskim Mikołaju Zebrzydowskim i jego marzeniach wybudowania repliki jerozolimskiej drogi krzyżowej w Polsce.

W marcu w wielu krajach świętuje się Dzień kobiet, a papież Franciszek dedykuje im intencję powszechną: aby we wszystkich kulturach były szanowane prawa i godność kobiet. Zapoznajmy się z komentarzem do tej intencji napisanym przez ks. Ryszarda Machnika SJ. Temat kobiety we współczesnym świecie i w rodzinie podejmuje także ks. Jan Konior SJ w artykule „Obecność kobiety”. Autor zastanawia się, czy dzisiaj panie zechcą wybrać te wartości, które okażą się właściwe dla żon i matek, dla kobiet XXI wieku.

Barbara Cabała w tekście „Książę zdumiewającej cnoty i mądrości” przedstawia sylwetkę świętego królewicza Kazimierza Jagiellończyka – młodzieńca wrażliwego na ubogich, patrona Litwy i Polaków.

Jak walczyć o życie Boże, czerpiąc ze Źródła, które jest i bije w Kościele, aby stać się człowiekiem pokoju, dowiemy się z artykułu Alicji Wojtczak – „Duchowa walka”. A kilka tragicznych przykładów braku szacunku wobec świętego znaku krzyża zebrał Marek Paweł Tomaszewski w tekście „Krzyże ofiarą nienawiści”.

Lektura tekstów zatytułowanych „Świadek kasaty i restytucji” oraz „IHS jako monogram Towarzystwa Jezusowego” pozwoli nam lepiej poznać jezuitów i powszechnie używany ich symbol, obecny także w herbie papieża Franciszka.

Skorzystajmy z komentarzy do niedzielnych Ewangelii, wybranych fragmentów z adhortacji Ewangelii Gaudium i refleksji zawartej w dziale „duchowość Apostolstwa Modlitwy”, aby przyjąć owocniej Słowo Boże w Wielkim Poście.

Zapraszam do lektury „Posłańca Serca Jezusowego” i do odwiedzin naszej strony internetowej: www.poslaniec.co.

PSJ można kupić [TUTAJ]

Wszystkim życzę dobrej lektury miesięcznika.

Redaktor naczelny PSJ,
ks. Stanisław Groń SJ