(fot. Akademia Ignatianum)

(fot. Akademia Ignatianum)

Trudno sobie dziś wyobrazić poważny dyskurs o współczesnych zagadnieniach filozofii politycznej bez odwołania do Johna Rawlsa. Jego najbardziej znana książka „Teoria sprawiedliwości” zagościła na dobre na uczelniach całego świata. W dniach 2-3 czerwca 2014r. eksperci zajmujący się myślą Rawlsa będą dyskutować nad jego filozoficzną spuścizną w ramach międzynarodowej konferencji „After Rawls” w murach Akademii Ignatianum w Krakowie. Będzie to pierwsza w Polsce tak duża konferencja poświęcona Rawlsowi.

John Rawls jest powszechnie uważany za najbardziej wpływowego przedstawiciela filozofii politycznej i moralnej XX wieku. Jego działalność naukowa ukształtowała dyskurs akademicki nie tylko w dziedzinie filozofii, ale również teorii prawa, politologii, ekonomii i innych dyscyplin społecznych. Jego najbardziej znana książka Teoria sprawiedliwości jest wyjątkowo przenikliwą próbą odpowiedzi na pytanie o najbardziej sprawiedliwy porządek społeczny w państwie demokratycznym. Słynne dwie zasady sprawiedliwości – zakorzenione w tradycji kontraktu społecznego i w Kantowskiej zasadzie autonomii – stały się podstawą koncepcji nazwanej „sprawiedliwość jako bezstronność”. Odzwierciedlały one liberalną wrażliwość na podstawowe prawa i wolności jednostki oraz egalitarną troskę o autentyczną równość szans w zróżnicowanym ekonomicznie społeczeństwie. Przedstawiona koncepcja odwoływała się do katalogu dóbr podstawowych oraz do etyki pojętej jako racjonalność. Towarzyszyło temu silne przekonanie autora, że istnieje uniwersalna podstawa sprawiedliwego ładu dla całej ludzkości.

Przekonanie to zostało zrewidowane w toku dalszej działalności pisarskiej. W Liberalizmie politycznym Rawls skoncentrował się na konstruowaniu społeczeństwa dobrze urządzonego w warunkach pluralizmu światopoglądowego. Taki ład społeczny wyznaczony jest przez częściowy konsensus, rozum publiczny i liberalną zasadę legitymizacji. Społeczeństwo obywatelskie, choć podzielone przez różne koncepcje dobrego życia i różne interpretacje sprawiedliwości, wykształca wspólną polityczną (publiczną) koncepcję sprawiedliwości i szereg cnót obywatelskich.

Filozofia Rawlsa od samego początku aktywizowała zarówno gorących zwolenników jak i wnikliwych krytyków. Wiele z tych krytycznych głosów sam Rawls uwzględnił w swoich późniejszych dziełach. Z podziwu godną otwartością przyznawał się do korekt swoich własnych poglądów. Studiowanie Rawlsa to zarówno powracanie do początków jego wielkiego dzieła, śledzenie ewolucji jego poglądów jak również spojrzenie na kontynuatorów, uczniów i krytyków, to wejście w świat jego dyskusji z innymi poglądami i persppektywami.

Dyskusji nad tymi problemami oraz aktualnością myśli Rawlsa poświecona będzie konferencja organizowana w Krakowie dniach 2-3 czerwca 2014r. pt. „Dziedzictwo Rawlsa”.

Organizatorami konferencji są: Instytut Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie, Zakład Historii Filozofii Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Polskie Towarzystwo Filozoficzne.

Miejsce konferencji: Akademia Ignatianum, ul. Kopernika 26, 31-501 Kraków.
Opłata konferencyjna: 200 zł.

Program konferencji dostępny jest [TUTAJ]

Zapraszamy do udziału w konferencji!

Prof. Justyna Miklaszewska
Dr Dariusz Dańkowski SJ

RED./ kk