Dzień Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej odbył się w tym roku w dwóch miejscach: w Gdyni 19 kwietnia i w Warszawie-Falenicy, 21 kwietnia.  Łącznie uczestniczyło w spotkaniach ponad 150 współbraci (około 70 w Gdyni i ponad 80 w Falenicy). W każdym z miejsc scenariusze zdarzeń – nie licząc drobnych modyfikacji – były identyczne.

Rozpoczęciem  była wspólna modlitwa pod przewodnictwem O. Prowincjała Tomasza Ortmanna SJ, której część stanowiła osobista refleksja nad fragmentem Opowieści Pielgrzyma (nn. 93-95), związanym ze zmaganiem się św. Ignacego i towarzyszy z przeciwnościami losu w Wenecji i ich rozeznawaniem swej drogi. Ten element stanowił łącznik z klimatem obrad 36 Kongregacji Generalnej oraz impuls do dalszych rozważań.

Główne wątki debaty, postanowienia, pojęcia i dekrety KG 36 przedłożył syntetycznie podczas spotkania w Falenicy o. Dariusz Kowalczyk, przy czym uczestnicy otrzymali miniskrypt wystąpienia, bardzo pomocny w kolejnej fazie czyli osobistej  lekturze  Dekretów i modlitewnej refleksji nad ich treścią. Podobne wprowadzenie w Gdyni przedstawił o. Ryszard Friedrich SJ.

Zadaniem indywidualnym było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co w lekturze Dekretu I. zatrzymuje, inspiruje lub porusza nas odnośnie do:

  1. Życia osobistego jezuity i zaangażowania w misje,
  2. Wspólnoty lokalnej, w której żyjemy,
  3. Dzieła, w którym się pracuje.

Na tej podstawie, w części II spotkania po przerwie, nastąpił podział na grupy dzielenia się (8 grup) i Dialog duchowy wg metody, której opis dostaliśmy.

Część III, w porze poobiedniej rozpoczęła się od przedstawienia owoców trudu o. Wojciecha Żmudzińskiego oraz sekretarzy poszczególnych grup dzielenia, w postaci syntezy wszystkich wypowiedzi. O ile o.  Żmudziński był w stanie dokonać ,,mission impossible”, streszczając półtoragodzinne debaty ośmiu zespołów na kilku stronach, to niniejsza  relacja musi ograniczyć się jedynie do wyliczenia haseł wywoławczych (tagów), wokół których krystalizowała się treść braterskiej wymiany w grupach. Były więc to słowa: wspólnota, kryzys, ubodzy, misja, wiara, rodzina, młodzi.

Wyrażone w wypowiedziach pragnienia, ideały czy też postulaty tyczące życia wspólnotowego, apostolatu oraz osobistego przeżywania charyzmatu naszego zakonu, zostały następnie skonfrontowane z obrazem przedstawionym przez o. Prowincjała p.t. ,,Czym żyje PMA?” Wystąpienie to, stanowiące kolejny etap wspólnej refleksji, bazowało na półtorarocznej obserwacji z pozycji sprawowanego urzędu oraz dwukrotnej wizytacji (nieomal) wszystkich placówek i dzieł Prowincji. Na treść przedłożenia składały się analizy demografii, stanu duchowego, apostolatu, formacji oraz wizja przyszłości Prowincji.

Prawdopodobnie wielość treści oraz chęć pozostania z nimi sam na sam sprawiły, że planowana dyskusja ogólna na plenum nie rozwinęła się tak, jak można by oczekiwać. Czas jaki pozostał został więc wykorzystany na prezentację innych tekstów Kongregacji Generalnej, które nie wchodzą w skład głównych dekretów. Finałem  całodniowego spotkania  była wspólna Eucharystia w auli im.  Edyty Stein, której przewodniczył o. Prowincjał. Homilie nawiązujące do fragmentu ewangelii oraz doświadczenia ostatniej kongregacji wygłosili delegaci, czyli w Warszawie o. Dariusz Kowalczyk SJ, a w Gdyni o. Ryszard Friedrich SJ.

Grzegorz Dobroczyński SJ

 fot. Rafał Bulowski SJ  i Łukasz Sośniak SJ