(fot. ks. Paweł Witkowski SJ)

(fot. ks. Paweł Witkowski SJ)

Szara to harcersko-jezuicka grupa pielgrzymkowa, która w tym roku po raz siedemnasty pielgrzymowała w ramach Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej. Każdego roku wyrusza 5 sierpnia z kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, by zakończyć pielgrzymowanie wejściem na Jasną Górę 14 sierpnia.

Hasło tegorocznej pielgrzymki to „Ostatnie słowa, ostatnie czyny”. Kierowało ono uwagę pielgrzymów na wydarzenie dokonane chwilę przed śmiercią Jezusa; wydarzenie, w którym wskazał On Maryję jako Matkę wszystkich wierzących.

Tegoroczna pielgrzymka była pod wieloma względami wyjątkowa dla naszej grupy: liczniej zgłosili się na pielgrzymkę ludzie młodzi (średnia wieku to 21 lat), ponad 40 procent pielgrzymów uczestniczyło w niej po raz pierwszy. Duchowy zespół tworzyło ośmiu jezuitów i dwie siostry zakonne. Jednak przede wszystkim liczba pątników naszej grupy – dokładnie 200 osób uczyniła nasza grupę jedną z liczniejszych. Pewną ciekawostką może być informacja, że w naszej grupie już od kilku lat pielgrzymuje więcej panów. W tym roku było ich aż o 20-stu więcej niż pań. Jak w poprzednich latach, tak i w tym roku połowę grupy stanowili harcerze i harcerki z trzech ogólnopolskich organizacji: Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” i Związku Harcerstwa Polskiego. Natomiast druga połowa to przyjaciele harcerstwa, naszej grupy, którzy wybierają ją ze względu na ludzi i wyjątkowy klimat, które tworzą naszą grupę.

Szara to połączenie duchowości ignacjańskiej z formacją harcerską. Czerpiemy ze źródeł niemal pięćsetletniej ignacjańskiej duchowości, łącząc ją z harcerskim stylem, który charakteryzuje gotowość pełnienia służby, otwartość na drugiego, zdyscyplinowanie, a równocześnie naturalność, spontaniczność i pogoda ducha. Pielgrzymkowa grupa Szara jest czytelnym przykładem wychowania religijnego w skautingu. Łączy w sobie przygodę i wyzwania, a jednocześnie pozwala wcielać w życie wartości i ideały. Jest doświadczeniem spotkania Boga w braterskiej wspólnocie, w modlitwie i w służbie drugiemu człowiekowi. Tworzymy prawdziwą wspólnotę, co wyraża się także przez wspólne przygotowywanie śniadań i kolacji w trakcie pielgrzymki, czy trzy spotkania popielgrzymkowe w ciągu roku.

Mam okazję być przewodnikiem grupy Szarej od czterech lat, ale także jako jej uczestnik mogę powiedzieć, że pielgrzymka, a szczególnie grupa Szara, to dla mnie konkretni ludzie, na których zawsze mogę liczyć (nie tylko na pielgrzymce!). To również długie godziny rozmów na tematy ważne i nie tylko… Pielgrzymka to spotkanie – z Bogiem, z drugim człowiekiem i z samym sobą. Spotkanie w prawdzie, bo na trzydziestym kilometrze kolejnego męczącego dnia nie ma miejsca na udawanie.

W mediach coraz częściej można usłyszeć, że zainteresowanie pielgrzymkami spada i uczestniczy w nich coraz mniej osób. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, do której należy Szara, także tego doświadcza. Nie wiem, czy jest to powód do chluby, ale w naszej grupie nie odnotowaliśmy jakiegoś gwałtownego spadku liczebności pielgrzymów. Dlaczego? Myślę, że jest to owoc bycia z ludźmi w ciągu roku. Szara to nie tylko pielgrzymka, to także trzy duże spotkania w ciągu roku oraz wspólnota Szary Krąg, która bazuje na dwóch filarach – duchowości ignacjańskiej oraz formacji harcerskiej. Te dwa filary stanowią bardzo dobre i sprawdzone połączenie.

Wszystkich zainteresowanych naszą grupą zapraszamy na nasz profil na Facebooku – [TUTAJ], oraz stronę internetową: www.szara.jezuici.pl. Na niej znajdziecie więcej informacji o pielgrzymowaniu w naszej grupie. Tym, którzy nie mogli z różnych przyczyn uczestniczyć w pielgrzymce, szczególnie polecam cykl konferencji w formie mp-trójek, który został wygłoszony na Szarej, zdjęcia i filmy z tegorocznej pielgrzymki. Jednocześnie zapraszamy już teraz do pielgrzymowania z nami za rok!

Ks. Paweł Witkowski SJ (przewodnik grupy Szarej)/ RED.