PODSUMOWANIE ROKU IGNACJAŃSKIEGO
Zbliża się czas, by podsumować wszystko to, co udało się nam zrobić w Roku Ignacjańskim. Zachęcam, aby indywidualnie i we wspólnotach poświęcić czas na refleksję nad tym, co zdziałał w naszych sercach Pan Bóg i w jakim stopniu zaangażowaliśmy w ten Rok osoby, którym posługujemy.
Wszyscy są ponadto serdecznie zaproszeni na uroczystość zakończenia Jubileuszowych obchodów Roku Ignacjańskiego, które odbędą się w Krakowie 31 lipca 2022 roku w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 15:30. Tego dnia, na koniec Mszy św., odnowimy poświęcenie obu naszych Prowincji Sercu Pana Jezusa.
Relacja z konsekracja kościoła w Witebsku i inicjatywy na naszych placówkach
Na stronie internetowej można obejrzeć wiele zdjęć z uroczystości konsekracji kościoła pw. św. Ignacego w Witebsku, która miała miejsce się 9 lipca. Ponadto zachęcam do zapoznania się z tym, co jeszcze wydarzyło się w lipcu w PMA: jezuici w Danii przetłumaczyli i wydali „Opowieść Pielgrzyma”, w Świętej Lipce trwają Świętolipskie Wieczory Muzyczne, Radio Warszawa realizuje wraz z Wojciechem Mikulskim SJ i Grzegorzem Lojtkiem SJ serię audycji Loyola Travel, a relikwie św. Ignacego wraz z ikoną trafiły do Starej Wsi, gdzie rozpoczną się wkrótce Ignacjańskie Dni Młodzieży (28-30 lipca).
W lipcu kolejnych dwóch jezuitów zostało błogosławionymi
W tym miesiącu Ojciec Święty ogłosił błogosławionymi: ojca Jana Antoniego Solinasa SJ i ojca Jana Filipa Jeningena SJ. To szczególny gest Stolicy Apostolskiej pragnącej wpisać te wydarzenia w poczet łask Roku Jubileuszowego.
]]>
W ostatnich dwóch miesiącach odbyło się w Prowincji kilka ważnych wydarzeń w ramach obchodów Roku Ignacjańskiego oraz są planowane kolejne. Jubileuszowe obchody zakończymy w Krakowie 31 lipca 2022 roku w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Peregrynacja relikwii i konsekracja kościoła w Witebsku
Po Wielkanocy Relikwie św. Ignacego odwiedziły w PMA nasze placówki w Poznaniu, Kaliszu i Piotrkowie Trybunalskim. W połowie czerwca rozpocznie się w Łodzi 27. etap peregrynacji.
Mamy nadzieję, że w lipcu uda nam się przekazać relikwie św. Ignacego do Witebska, gdzie 9 lipca 2022 roku odbędzie się uroczystość konsekracji kościoła pod Jego wezwaniem.
Odsłonięcie tablicy w Suchej
Rok Ignacjański był także okazją upamiętnienia działalności o. Czesława Chabielskiego SJ. Uroczystościom przewodniczył o. Prowincjał. Zdjęcia z uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej Inicjatorowi działalności w Suchej można obejrzeć TUTAJ.
W mediach ukazało się kilka relacji z wydarzenia.
Wystawa malarstwa w Świętej Lipce
W muzeum w Świętej Lipce otwarto z końcem maja wystawę obrazów o. Adolfa Meistera SJ nawiązujących do historii Towarzystwa Jezusowego. Wystawę można oglądać w okresie letnich wakacji. Jeśli ktoś chciałby ją pokazać także na innej placówce, niech skontaktuje się w tej sprawie z o. Aleksandrem Jacyniakiem SJ.
Zobacz relację z otwarcia wystawy.
Sympozja w Warszawie i Kaliszu
W maju odbyła się w Warszawie sesja akademicka „Prowadzeni przez Ducha”, a w Kaliszu sympozjum zatytułowane „Zrozumieć siebie i świat”. Oba wydarzenia miały na celu refleksję nad duchowością i przybliżenie wiernym jezuickiego ducha.
Informację o tych wydarzeniach znajdziesz TUTAJ.
Dzień św. Ignacego w szkole w Łodzi
W Szkole Podstawowej im. św. Ignacego Loyoli w Łodzi odbywały się w piątek, 20 maja, główne obchody jubileuszu 500. rocznicy nawrócenia św. Ignacego. Relację można przeczytać TUTAJ.
WIĘCEJ WYDARZEŃ na jezuici.pl
]]>
W Towarzystwie Jezusowym centralne obchody 400-lecia kanonizacji św. Ignacego Loyoli i św. Franciszka Ksawerego odbyły się 12 marca o godz. 17:00 w Collegio del Gesù w Rzymie. Mszę św. z tej okazji odprawił o. Generał a homilię wygłosił Papież Franciszek.
Uroczystości w PMA
W PMA przedstawiciele wszystkich wspólnot spotkali się 12 marca w kościele pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze na Mszy św. o godz. 12:00 a następnego dnia, 13 marca, odbyły się lokalne uroczystości na naszych placówkach. Każda wspólnota otrzymała od jezuitów w Jastrzębiej Górze ręcznie wykonaną figurkę św. Ignacego.
Dnia 12 marca o. Prowincjał erygował w Jastrzębiej Górze dom rekolekcyjny pod nazwą „Dom św. Ignacego” oraz ogłosił nominację o. Czesława Wasilewskiego SJ na nowego Magistra Nowicjatu. Natomiast 13 marca w Falenicy o. Paweł Szpyrka SJ złożył swoje ostatnie śluby w Towarzystwie Jezusowym. W Świętej Lipce, w ramach uroczystości 400-lecia kanonizacji św. Ignacego, zostały posadzone w pobliżu jeziora Dejnowa trzy świerki. Pierwszy świerk od strony jeziora otrzymał imię Ignacy, drugi – Franciszek, a trzeci – Andrzej, ku czci św. Andrzeja Boboli. Ojciec Jacyniak wyjaśnia, że te trzy świerki będą przypominać mam nadzieje, jakie wiążemy z Rokiem Ignacjańskim.
Uroczystości w Nowosybirsku i Tomsku
Dnia 13 marca br. w katedrze Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku poświęcono wizerunek św. Ignacego Loyoli. Jest to kopia słynnego obrazu Rubensa, którą wykonał Władimir Bycziński. Rubens namalował oryginalny obraz 400 lat temu, w roku 1622, specjalnie na kanonizację św. Ignacego. Uroczystości poświęcenia i Eucharystii przewodniczył Ordynariusz Diecezji Przemienienia Pańskiego bp Joseph Werth SJ. Relacja TUTAJ.
Natomiast w Tomsku władze odwołały koncert przygotowany przez Naszych na uroczystość 400-lecia kanonizacji św. Ignacego. Więcej TUTAJ.
Trwa peregrynacja relikwi św. Ignacego oraz ikony
W pierwszym kwartale tego roku relikwie św. Ignacego pielgrzymowały po naszych wspólnotach i dziełach w Gliwicach, Krakowie i Mysłowicach. Między innymi odwiedziły naszą szkołę w Krakowie, gdzie uczniowie obejrzeli także film o św. Ignacym oraz uczestniczyli w spotkaniach przybliżających sylwetkę naszego Założyciela. Po uroczystościach Wielkiej Nocy ikona i relikwie trafią do naszej wspólnoty w Poznaniu. Natomiast relikwie i ikona w mniejszym formacie (tzw. drugi zestaw) zakończyły pielgrzymkę po Danii i czekają na możliwość wyruszenia do Regionu Rosyjskiego.
Zobacz relacje z Gliwic, ze szkoły w Krakowie i z Domu Pisarzy.
Oryginalny relikwiarz na Rok Ignacjański oraz wyróżnienia dla współpracowników
O. Przemysław Wysogląd SJ wykonał oryginalny relikwiarz na trwający Jubileuszowy Rok Ignacjański. Zostały w nim umieszczone relikwie I stopnia pięciu jezuickich świętych: Ignacego Loyoli, Franciszka Ksawerego, Stanisława Kostki, Jana Berchmansa i Alfonsa Rodrigueza. Można zobaczyć go TUTAJ.
Na naszych placówkach przełożeni i dyrektorzy dzieł wyróżniają wielu współpracowników, przekazując im podziękowania za współpracę i wręczając medal z podobizną św. Ignacego. Na początku stycznia uhonorowano w ten sposób wiele osób wspierających naszą działalność w Gdyni.
Konkurs plastyczny
W 400. rocznicę kanonizacji św. Ignacego Loyoli Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie ogłosiła Międzynarodowy Konkurs Plastyczny zatytułowany „Św. Ignacy Loyola oczami dzieci i młodzieży”. Organizatorzy zapraszają dzieci i młodzież do zainspirowania się osobą i dziełem św. Ignacego: „Dajcie się ponieść wyobraźni. Zapoznajcie się wpierw z bogatym życiorysem św. Ignacego, a następnie wydarzenie z jego życia wyraźcie w formie pracy plastycznej. Na Wasze obrazy czekamy do końca czerwca 2022 roku. Powodzenia!” Szczegóły TUTAJ.
Inne inicjatywy
Na naszych placówkach odbywało się wiele innych wydarzeń nawiązujących do Roku Ignacjańskiego. Bardzo ciekawą inicjatywę zrealizowano w Nowosybirsku, gdzie w styczniu zorganizowano w katedrze Przemienienia Pańskiego szczególny koncert połączony z zapoznaniem uczestników z historią św. Ignacego Loyoli i zakonu jezuitów. Relację można przeczytać TUTAJ.
]]>
Zachęceni podczas Kongregacji Prowincji, by w Roku Ignacjańskim podjąć wyzwanie osobistego i wspólnotowego nawrócenia, dnia 3 grudnia przepraszaliśmy Boga za nasze niewierności względem powołania. Ojciec Prowincjał napisał w swoim liście adresowanym do całej Prowincji, że ten Dzień Ekspiacji „zaprasza przede wszystkim każdego z nas do uderzenia się we własne piersi, stanięcia szczerze przed Bogiem i przeproszenie za swoje osobiste niewierności oraz wyrażenia mocnego postanowienia poprawy. Ponadto chcemy także przepraszać za wszystkie pochodzące od nas jako Jezuitów zgorszenia, jakie dotykały osoby spoza Towarzystwa Jezusowego”. Ten Dzień Ekspiacji został zorganizowany w naszych wspólnotach w różnych formach.
Cztery filmy o Ignacym i o duchowości ignacjańskiej
W Towarzystwie rozpoczęły się bezpośrednie przygotowania do świętowania 400-lecia kanonizacji św. Ignacego, które przypada 12 marca 2022 roku. Kuria Generalna przygotowuje na ten dzień cztery edukacyjne filmy wideo w języku angielskim, które zostaną rozpowszechnione wśród szkół należących do jezuickiej sieci szkół i we wspólnotach życia chrześcijańskiego. Będą przedstawiać momenty z życia Ignacego oraz naszą duchowość w kontekście Uniwersalnych Preferencji Apostolskich. Dystrybucja jest planowana od połowy stycznia do połowy lutego. Będą tłumaczenia francuskie i hiszpańskie.
Zainteresowanych proszę o kontakt z Marianne Gallagher pod adresem e-mail: [email protected]
Konkurs filmowy dla studentów naszych uczelni
Kolejnym projektem z okazji 400-lecia kanonizacji jest Jezuicki konkurs filmowy „Cztery Sny” adresowany do studentów jezuickich uczelni. Filmy zgłoszone do konkursu powinny trwać do 5 minut i opowiadać historie osób, których życie/praca/inicjatywy nawiązują do Uniwersalnych Preferencji Apostolskich Towarzystwa Jezusowego. Więcej o tym konkursie oraz rejestracja uczestników na stronie fourdreamscontest.org – termin: do 1 marca 2022 roku. Lista nagród jest wciąż finalizowana, ale będzie zawierała pełne stypendia z uczelni partnerskich oraz nagrody pieniężne.
W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do odwiedzenia Q&A na wymienionej stronie
lub wysłania zapytania na adres e-mail: [email protected]
Duchowość ignacjańska a proces synodalny
Rok Ignacjański zbiegł się z rozpoczętym Synodem i powstają różne inicjatywy mające na celu włączenie naszej duchowej spuścizny (np. rozeznawanie duchów, ignacjański rachunek sumienia) w proces synodalny. Ojciec generał wraz z przełożoną generalną Sióstr Maryi Niepokalanej opracował materiał dotyczący rozeznawania (przetłumaczony na język polski przez Grzegorza Dobroczyńskiego SJ), a Dariusz Piórkowski SJ z PME rozpocznie pojutrze cykl spotkań online o sumieniu i rozeznawaniu adresowany do mężczyzn.
Dwa klipy muzyczne w języku polskim
W ostatnim czasie powstały w naszych prowincjach dwa klipy muzyczne przygotowane specjalnie na Rok Ignacjański. Tomasz Mazgaj SJ wraz z Magdaleną Niezgodą opowiedział o swojej przygodzie z Ignacym w formie rapu, a Dominik Dubiel SJ z PME napisał i skomponował rozbudowaną wersję modlitwy „Zabierz Panie i przyjmij”. Poniżej oba klipy na YouTube:
Inne ciekawe inicjatywy
Prowincja Hiszpańska przygotowuje pielgrzymkę internetową pod nazwą Ignatius Challenge. Więcej informacji w języku hiszpańskim TUTAJ
Link do strony internetowej
Jezuici w Poznaniu wydali kalendarz jubileuszowy prezentujący sylwetki znanych jezuitów zatytułowany „Jezuici do Poznania”. Także na innych placówkach i w naszych dziełach pojawiły się jubileuszowe kalendarze.
Prowincja Słoweńska przygotowała 5-minutowy klip o Ignacym, który warto obejrzeć poniżej:
Na rzymskiej stronie internetowej „Casa Balthasar” publikowany jest co tydzień jeden list św. Ignacego wraz z krótkim komentarzem do refleksji. Link do strony
Sanktuarium w Loyoli organizuje koncert i nagranie muzyki z czasów Ignacego z wplecionymi fragmentami Autobiografii. Aby uzyskać więcej informacji lub nawiązać współpracę, prosimy o kontakt z o. Ignacio Echarte: e-mail: [email protected]
Na koniec polecam jeszcze serię siedmiu filmów o św. Ignacym w języku angielskim
Życzę owocnych przygotowań do 400-rocznicy kanonizacji Ignacego Loyoli. Informację o świętowaniu planowanym w Towarzystwie i w naszej Prowincji na dzień 12 marca – przekażę wkrótce.
]]>
Peregrynacja i plakiety z podobizną Ignacego
Trwa peregrynacja relikwii i ikony św. Ignacego. Zamówiliśmy drugi egzemplarz ikony, który wraz z relikwiami pozyskanymi dla naszej parafii w Witebsku rozpoczął już peregrynację poza granicami Polski. Pierwszym etapem jest Aarhus, następne to Kopenhaga i Londyn.
Dziękuję za przesyłane informacje o kolejnych etapach peregrynacji, które ukazują się systematycznie na stronie „jezuici.pl”. Wydarzenia związane z peregrynacją, jakie organizujecie na terenie naszych domów i parafii to dobra okazja, by uhonorować osoby, które z nami współpracują – plakiety, srebrne i brązowe, można jeszcze zamawiać u o. Ekonoma.
Na zdjęciu: Ikona i relikwie w kościele w Aarhus
Kalendarz na rok 2022 i ulotki
Wydawnictwo Rhetos i Europejskie Centrum Komunikacji i Kultury w Warszawie Falenicy wydały trójdzielny kalendarz ignacjański na rok 2022. W Wydawnictwie można także zamówić foldery popularyzujące duchowość ignacjańską:
kontemplacja ignacjańska, metoda medytacji ignacjańskiej, ignacjański rachunek sumienia.
Zobacz jak wyglądają TUTAJ (pdf).
Książki, materiały wideo i ciekawy artykuł o Ignacym
Książce o. Generała, którą otrzymaliście w formie elektronicznej, w różnych formatach, towarzyszy cykl materiałów wideo „W drodze z Ignacym”, które z polskimi napisami będą ukazywały się na stronie „jezuici.pl”. Pierwsza część tego cyklu została już opublikowana 9 września tego roku i dostępna jest TUTAJ.
Ponadto Wydawnictwo WAM wydało z okazji Roku Ignacjańskiego długo oczekiwany dziennik o. Piotra Fabera SJ. Można go zakupić na stronie Wydawnictwa.
Polecam także artykuł, jaki z okazji Roku Ignacjańskiego opublikowała Justyna Sprutta na portalu misyjne.pl. Zatytułowany jest „Ignacy z Loyoli. Święty nie tylko na ten rok”. Autorka artykułu, historyczka sztuki, zastanawia się jak wyglądał św. Ignacy oraz co mówią o nim atrybuty przypisywane mu przez tradycję hagiograficzną i ikonograficzną. Artykuł do przeczytania TUTAJ
Rajd rowerowy i studencka wyprawa w Tatry
Dla uczczenia Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego Duszpasterstwo Akademickie, Wspólnota Życia Chrześcijańskiego oraz Klub Inteligencji Katolickiej w Toruniu zorganizowały na przełomie sierpnia i września rajd rowerowy, którego celem było nawiedzenia miejsc i świątyń wpisanych w historię zakonu jezuitów. Relacja TUTAJ.
We wrześniu, w kontekście obchodów Roku Ignacjańskiego, 170 studentów z siedmiu jezuickich duszpasterstw akademickich spotkało się w Tatrach. Jednym z celów wydarzenia była integracja jezuickich duszpasterstw, a także przybliżenie studentom sylwetki św. Ignacego. Konferencję o naszym założycielu wygłosił o. Grzegorz Lojtek SJ. Więcej o tym wydarzeniu TUTAJ.
]]>
Dodatkowe materiały dla wiernych
Trwa peregrynacja relikwii oraz ikony św. Ignacego. Obecnie Ignacy odwiedza Radom. Potem nawiedzi klika placówek w PME. Informacje o trasie peregrynacji są podawane na bieżąca na stronie jezuici.pl
Paweł Szpyrka SJ przygotował z okazji Roku Ignacjańskiego krótki tekst dla wiernych mówiący o drodze nawrócenia Ignacego Loyoli. Można go ściągnąć i wydrukować. Powiększyć i wywiesić w gablocie lub rozdać w formie złożonego biuletynu. Gdyby ktoś chciał wykorzystać przegotowaną treść w pisemku parafialnym lub innych naszych publikacjach, niech zwróci się bezpośrednio do Pawła Szpyrki z prośbą o tekst edytowalny. Tekst w PDF dostępny jest tutaj: „DEKALOG PIELGRZYMA„. Jesteśmy wdzięczni Pawłowi za tę cenną pomoc w zapoznawaniu ludzi świeckich z życiem św. Ignacego.
Plakaty i ulotki
Mamy jeszcze w Kurii do dyspozycji kilka plakatów przygotowanych przez o. Zygfryda Kota w formacie A3 i A2. Ulotki z punktami ignacjańskiego rachunku sumienia rozeszły się po placówkach w liczbie ok. 15 tysięcy i zostało jeszcze 600 sztuk. Ponadto Wydawnictwo Rhetos przygotowało folder tłumaczący kwestie odpustów i podający listę wszystkich świątyń jubileuszowych na terenie Polski. Zainteresowani tym folderem mogą zgłaszać się do o. Marka Kruszyńskiego ([email protected]). Folder można podejrzeć tutaj: Ulotka – odpust zupełny.
Zachęcam wszystkich do dzielenia się inicjatywami podejmowanymi z okazji Roku Ignacjańskiego. Jednym z przykładów takiego dzielenia się pomysłami jest wystawa przygotowana w Gdyni przez Sławka Maja, która została zreprodukowana także w innych naszych placówkach.
Wiele inicjatyw w języku rosyjskim
Oprócz wystawy o jezuitach w Sankt Petersburgu, o jakiej czytaliście z pewnością w Biuletynie Jezuitów, osoby rosyjskojęzyczne mogą obejrzeć wartościowe filmy tłumaczone na rosyjski: https://ok.ru/video/2391062153851 oraz https://vk.com/video-173112218_456239051 Tu jest oryginał w języku angielskim: https://www.wordonfire.org/ignatius/ a tu można film pobrać i obejrzeć offline: https://drive.google.com/file/d/1cP3PT4fPUJBB1TfKW3gOVX-UJaC0jej1/view?usp=sharing
Są także rosyjskie napisy do wcześniejszego filmu fabularnego o Ignacym: https://vk.com/video-173112218_456239027 a do pobrania https://drive.google.com/drive/folders/1mTY0rm_x74c9CnV763JvGyJwqEqgOTEO?usp=sharing
Na stronie internetowej jesuit.ru umieszczane są regularnie materiały poświęcone Rokowi Ignacjańskiemu.
Polskie tłumaczenie filmu dokumentalnego o Ignacym
„Word on Fire” zgodziło się dodać polskie napisy do filmu dokumentalnego o św. Ignacym. Film jest nieodpłatnie udostępniany na czas Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego. Można obejrzeć go pod adresem:
https://www.wofdigital.org/new-the-pivotal-players-bartolome-de-las-casas-st-ignatius-of-loyola/season:1/videos/st-ignatius-of-loyola
Tomek Fiedler z PME podjął się tłumaczenia i zostało już ono przesłane do wydawcy.
]]>
Inauguracja Roku Ignacjańskiego w Pampelunie
W katedrze w Pampelunie zostanie dzisiaj, 20 maja o godz. 18:00, odprawiona Msza inaugurująca w Towarzystwie Jezusowym – Rok Ignacjański. Eucharystii będzie przewodniczył ksiądz arcybiskup Francisco Perez Gonzalez, który wraz z ojcem generałem Arturo Sosa podziękuje Bogu za tamto nawrócenie i będzie prosił o głęboką przemianę dla każdego z nas. Msza święta będzie transmitowana na kanale YouTube: Inauguracja Roku Ignacjańskiego w Pampelunie. W tym czasie wielu z nas będzie modliło się we wspólnotach, ale jeśli terminarz wspólnotowych obchodów na to pozwoli, to zachęcam do uczestnictwa w transmisji. Ponadto, jak już wspominałem, 23 maja będzie można włączyć się w światową modlitwę z okazji Jubileuszu poprzez transmisję na żywo dostępną na stronie internetowej: https://ignatius500.global/live/ Połączy się z nami o. Generał Arturo Sosa SJ i papież Franciszek. Więcej na ten temat w języku angielskim na stronie: https://www.jesuits.global/2021/05/13/pilgrims-with-ignatius/
Artykuły w Gościu Niedzielnym i innych mediach
W najnowszym numerze Gościa Niedzielnego, w wydaniu ogólnopolskim znajdziecie dwa artykuły nawiązujące do Roku Ignacjańskiego: relację z inauguracji, jaka odbyła się 16 maja w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli oraz tekst o nawróceniu Ignacego. W prasie drukowanej i w internecie pojawiło się w ostatnich dniach wiele artykułów o jezuitach. Niektórzy współbracia udzielili wywiadów w radio i telewizji lub nagrali swoją wypowiedź w filmiku na YT. Cyknięto wiele zdjęć. Zobacz galerię zdjęć z Inauguracji. Wiele materiałów o Ignacym i o zakonie jezuitów pojawiło się w internecie także w języku rosyjskim.
Inauguracja Roku Ignacjańskiego w naszych placówkach
W naszych placówkach odbywają się dzisiaj uroczystości inauguracyjne. Będę wdzięczny za krótkie relacje na stronę internetową „jezuici.pl” oraz do „Biuletynu Jezuitów”. Niektórzy skoncentrowali się bardziej na świętowaniu we wspólnocie, inni przygotowali uroczyste świętowanie wraz z wiernymi. Ojciec Prowincjał będzie dzisiaj uczestniczył we Mszy św. w Jastrzębiej Górze (godz. 18:00), a o. Socjusz w Warszawie w Parafii pw. św. Szczepana (godz. 18:30).
Etap 1 peregrynacji relikwii i ikony
Pierwszą stacją na trasie peregrynacji relikwii i ikony Ignacego jest Sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Rakowieckiej. Modlitwy przy relikwiach potrwają do 22 maja, a potem relikwie wraz z ikoną zostaną przeniesione do Parafii pw. św. Szczepana Męczennika.
Podczas każdej Mszy św. o godz. 19:00 homilia nawiązuje do sylwetki Ignacego i duchowości ignacjańskiej. Przeczytaj więcej: Rakowiecka Zobacz kolejne terminy peregrynacji.
]]>
Inauguracja Roku Ignacjańskiego na naszych placówkach
We wszystkich naszych wspólnotach inauguracja Roku Ignacjańskiego rozpoczyna się 20 maja. Niektórzy antycypują rozpoczęcie Jubileuszu o dzień lub dwa, inni zaplanowali uroczystości kilka dni później. W obu prowincjach rozpoczniemy nasze świętowanie już 16 maja w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie o godz. 13:00 wraz z Prowincjałami i zaproszonymi Biskupami. Będą także przedstawiciele warszawskich wspólnot. Terminy celebracji na tych placówkach, które przekazały mi informację, podaję na stronie jezuici.pl – Inauguracja Roku Ignacjańskiego w różnych kościołach w Polsce. W mediach katolickich ukazały się artykuły zapowiadające Rok Ignacjański, a Katolicka Agencja Informacyjna przeprowadziła wywiad z o. Prowincjałem Tomaszem Ortmannem SJ.
Książka o. Generała oraz inauguracja Roku Ignacjańskiego z udziałem Generała i papieża Franciszka
Dnia 11 maja o. Generał zaprezentował w Kurii Generalnej swoją najnowszą książkę „W drodze z Ignacym”. Rozesłałem wszystkim linki do wydawnictw, w których można już nabyć książkę w kilku językach. Gdy tylko będzie dostępna wersja polska, poinformuję wszystkich e-mailowo.
Natomiast 23 maja będzie można włączyć się w światową modlitwę z okazji rozpoczynającego się Jubileuszu poprzez transmisję na żywo dostępną na stronie internetowej: https://ignatius500.global/live/ Połączy się z nami o. Generał Arturo Sosa SJ i papież Franciszek. Więcej na ten temat w języku angielskim na stronie: https://www.jesuits.global/2021/05/13/pilgrims-with-ignatius/
Plakaty, ulotki i plakiety z podobizną Ignacego
Zamówione u Socjusza PME plakaty powinny już dotrzeć do placówek. Jeśli ktoś przegapił termin to może jeszcze zwrócić się z prośbą o plakat do Kurii na Narbutta. Mamy kilkanaście w zapasie w formatach A2 i A3. Ponadto Andrzej Błędziński SJ przygotował ciekawą oraz praktyczną ulotkę INFORMUJĄCĄ O ODPUŚCIE i przedstawiającą pięć kroków ignacjańskiego rachunku sumienia. Do nabycia tanio u Socjusza PMA (600 egz. – 40 zł). Kilka słów o tej ulotce można przeczytać TUTAJ. Natomiast wszystkie zamówione plakiety z podobizna Ignacego powinny być gotowe 16 maja, a ich odbiór należy ustalać z o. Ekonomem Grzegorzem Bochenkiem SJ. Listę osób do uhonorowania tymi pamiątkami, z krótkim uzasadnieniem, należy przedłożyć o. Prowincjałowi.
Opis ikony Ignacego i jej symboliki
O. Zygfryd Kot SJ przygotował opis ikony Ignacego i jej symboliki. Ikona powstała w pracowni św. Łukasza w Krakowie, działającej przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia. Zaprojektował ją i namalował o. Zygfryd Kot SJ. Pełny, profesjonalny opis ikony znajduje się na stronie: http://ecclesia.jezuici.pl/2021/05/wspolczesna-ikona-sw-ignacego-loyoli/ Jest on zbyt długi, gdy przyjdzie nam go czytać ludziom w kościele. Dlatego też przygotowaliśmy wersję skróconą, którą roześlę poszczególnym placówkom przed terminem wizyty ikony.
Relikwie Ignacego Loyoli
Jak wiemy, ikona jedynie towarzyszy doczesnym szczątkom Ignacego Loyoli, których pojawienie się pośród naszych wiernych powinno być w sposób szczególny zaakcentowane. Dzięki życzliwości o. Adama Sołdka SJ, superiora piotrkowskiego, relikwie znajdujące się na stałe w Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej odwiedzą wszystkie nasze placówki w Polsce. Ponadto o. postulator Pascual Cebollada SJ, przygotował relikwie pierwszego stopnia (fragment kości świętego) dla naszej Parafii pw. św. Ignacego Loyoli w Witebsku. Zanim zostaną one przekazane do Witebska odwiedzą te nasze placówki poza Polską, w których uda się zorganizować peregrynację. Towarzyszyć im będzie ikona mniejszego formatu, również wykonana ręcznie przez o. Zygfryda Kota SJ. Terminy peregrynacji.
]]>
Terminarz peregrynacji relikwii i ikony św. Ignacego
Przez okres Roku Ignacjańskiego (20 maja 2021 – 31 lipca 2022) będzie nam towarzyszyła ikona św. Ignacego wykonana przez Zyfryda Kota SJ, która wraz z relikwiami odbędzie pielgrzymkę po placówkach PMA i PME. Jeszcze nie rozwiązaliśmy kwestii peregrynacji poza granicami Polski. Natomiast pod wskazanym niżej linkiem można otworzyć i ściągnąć ostateczną wersję terminarza peregrynacji na terenie Polski. Chcemy relacjonować tę peregrynację na stronie „jezuici.pl” oraz w mediach społecznościowych, dlatego będę przypominał się z prośbą o przesyłanie zdjęć i krótkich relacji z pobytu ikony w każdej placówce. Link do TERMINARZA PDF
Rozpoczęcie Roku Ignacjańskiego
W PMA i PME rozpoczniemy w maju Rok Ignacjański antycypując go o kilka dni uroczystą celebracją dnia 16 maja 2021 roku w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, której będzie przewodniczył ks. kardynał Kazimierz Nycz. Dzień później w Parafii na Rakowieckiej rozpocznie się Tydzień Ignacjański, który potrwa do 22 maja. Podczas mszy św. o godz. 19:00 będzie można wysłuchać homilii nawiązujących do św. Ignacego i duchowości ignacjańskiej. Tydzień Ignacjański na Rakowieckiej koordynuje Grzegorz Lojtek SJ. Następnie relikwie Świętego powędrują do Parafii św. Szczepana.
Ojciec Prowincjał ustalił, że każda wspólnota zainauguruje Rok Ignacjański 20 maja 2021.
Sesje akademickie Collegium Bobolanum
Collegium Bobolanum zaplanowało na Rok Ignacjański dwie sesje akademickie dotyczące nawrócenia św. Ignacego Loyoli (9 październiaka 2021) oraz jego kanonizacji (28 maja 2022). Zachęcam do promowania najbliższej sesji, szczególnie w Warszawie.
Tu znajduje się wersja PDF plakatu.
Magis Europe 2021
Głównym tematem MAGIS EUROPE 2021 dla młodych dorosłych będzie nawrócenie św. Ignacego: „W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo”.
Termin: 7-15 sierpnia 2021. Miejsce: Węgry i Słowacja. Możliwość dofinansowania: TAK.
Zachęcajmy osoby w wieku 18-35 lat, związane z naszymi dziełami, do zarejestrowania się na stronie: https://magis.jesuits.eu/welcome-to-magis-europe-2021 Więcej o projekcie w języku polskim na stronie https://jezuici.pl/2021/04/magis-europe-2021-odbedzie-sie-na-wegrzech-i-na-slowacji/
]]>Dekret Penitencjarii Apostolskiej dotyczący odpustu w Kościołach Jubileuszowych
Mając na względzie wzrost pobożności wiernych i w trosce o zbawienie ich dusz, w odpowiedzi na prośbę Wielebnych Ojców Prowincjałów polskich prowincji Towarzystwa Jezusowego, skierowaną z okazji obchodzonego w Polsce jubileuszu Świętego Założyciela tego zakonu, Ignacego Loyoli, Penitencjaria Apostolska , na mocy specjalnej władzy udzielonej jej przez Papieża Franciszka, ogłasza odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia św. oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego).
W okresie od 20 maja 2021 r. do 31 lipca 2022 r. uzyskać go mogą, dla siebie samych bądź dla zmarłych, ci wierni, którzy szczerze żałując za grzechy i oddając się uczynkom miłosierdzia nawiedzą którąkolwiek jubileuszową świątynię Towarzystwa Jezusowego w Polsce i wezmą tam pobożnie udział w świątecznych celebracjach, bądź przez jakiś czas oddadzą się modlitwie myślnej, kończąc ją Modlitwą Pańską, Wyznaniem wiary i pobożnym wezwaniem Matki Bożej i św. Ignacego Loyoli.
Ten sam odpust uzyskać mogą również starsi, chorzy i ci wszyscy, którzy dla ważnych powodów nie mogą wychodzić z domu, jeśli – wolni od jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, wzbudzą w sobie intencję jak najszybszego spełnienia trzech normalnych warunków odpustu – włączą się duchowo w jubileuszowe celebracje poprzez modlitwy przed wizerunkiem św. Ignacego i ofiarując Bogu miłosiernemu swe cierpienia.
Aby jak najwięcej osób mogło dostąpić tych duchowych łask w Kościele, Penitencjaria poleca Ojcom z Towarzystwa Jezusowego, by oddawali się gorliwie posłudze sakramentu pokuty.
Obecny Dekret ważny jest na okres trwania Roku Ignacjańskiego, niezależnie od jakichkolwiek przeciwnych rozporządzeń.
Dan w Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, dnia 24 marca Roku Pańskiego 2021.
Dokument podpisali:
Ks. Kardynał Mauro Piacenza – Penitencjariusz Większy
Ks. Krzysztof Nykiel – Regens Penitencjarii Apostolskiej
Dodatkowe wyjaśnienie: Jako „świątynie” należy rozumieć kościoły lub kaplice. Ponadto, ponieważ Towarzystwo Jezusowe w Polsce, ma też swoje świątynie poza granicami Polski, to i one też wchodzą w zakres Dekretu.
Bannery i plakaty lub ich projekty do zamówienia
W bratniej Prowincji powstały projekty bannerów na roll-upy i plakatów dotyczących obchodów Roku Ignacjańskiego autorstwa Zygfryda Kota SJ. Przełożeni i dyrektorzy dzieł otrzymali e-mailem formularz potrzebny do ich zamówienia poprzez Kurię PME. Gdyby ktoś go nie otrzymał, może ściągnąć TUTAJ wraz z ilustracjami bannerów i plakatów. Także w PMA mamy ciekawe dwa pomysły na roll-up przygotowane przez Andrzeja Błędzińskiego SJ. Jeśli ktoś byłby nimi zaineresowany (obrazki poniżej) to proszony jest o skontaktowanie się z Andrzejem (e-mail: [email protected]). Chętnie prześle wam projekt gotowy do wydrukowania na roll-upie.
Projekt „Kula armatnia”
Jest to projekt realizowany w całym Towarzystwie Jezusowym polegający na produkcji nagrań wideo, na których różni ludzie opowiadają swoją historię nawrócenia. Wszelkie informacje dotyczące projektu można ściągnąć stąd (ZIPPED), a projekt swój należy zarejestrować wypełniając formularz dostępny na stronie Cannonball moment testimony.
Przedstawienie teatralne w Egipcie
Ciekawy pomysł na wydarzenie związane z obchodami Roku Ignacjańskiego mają jezuici pracujący w Kairze. Przygotowane zostało przedstawienie teatralne ukazujące Ignacego Loyolę i Franciszka Ksawerego żyjących w czasach współczesnych w Kairze, w czasie pandemii. Odpowiedzialnym za projekt jest o. Nader Michel SJ. Kontakt: [email protected]
Poprzednie numery Newslettera znajdują się pod adresem: https://jezuici.pl/tematy/rok-inacjanski-pma/
Gdyby ktoś był zainteresowany międzynarodowym newsletterem (po angielsku, francusku, hiszpańsku) to tutaj znajdzie wszystkie numery.
]]>Strona internetowa przygotowana przez hiszpańskich jezuitów
Prowincja Hiszpańska stworzyła na Jubileuszowy Rok Ignacjański oficjalną stronę internetową zatytułowaną „Ver nuevas todas las cosas en Cristo” a także konta w mediach społecznościowych: Twitter / Facebook / Instagram. Na stronie znajdują się filmy, materiały promocyjne, relacje z wydarzeń, zaproszenia na rekolekcje, konferencje, spotkania, koncerty, pielgrzymki.
Stronę można odwiedzić pod adresem: https://ignatius500.org/es/
Obchody Roku Ignacjańskiego w Łodzi
Jednym z wydarzeń planowanych przez jezuitów w Łodzi będą koncerty z okazji Roku Ignacjańskiego wpisujące się w działalność Stowarzyszenia „Słowo i Muzyka u Jezuitów”. Pierwszy z koncertów planowany jest już 16 maja 2021 roku i będzie zatytułowany „Muzyka wokalna z najstarszych źródeł jezuickich”. Wykona go Zespół Wokalny „Primavera” pod kierunkiem Anny Krysztofiak. Drugi koncert wykona ten sam zespół i przedstawi wyjątkowe dzieło Melchiora Fabriciusa – jezuity z przełomu XVI i XVII wieku. Mamy nadzieję, że pandemia nie pokrzyżuje planów. Nad organizacją czuwa niestrudzony o. Józef Łągwa SJ.
W Rosji powstał kalendarz na Rok Ignacjański
Podczas ostatniego spotkania superiorów, które odbyło się online, o. Wojciech Ziółek SJ pokazał nam czarujący kalendarz ścienny (niestety nie mogliśmy go dotknąć) na Юбилейный Игнатианский год, jaki powstał w Tomsku. Jego niewielki fragment można obejrzeć poniżej.
Gotowa piosenka na Rok Ignacjański
Tekst, nuty i wykonanie. Więcej nie trzeba dla muzycznych praktyków. Prowincja Sri Lanki przygotowała na Rok Ignacjański piosenkę, której tekst i zapis nutowy nam udostępniają w chmurze do wykorzystania. Przygotowany przez nich klip filmowy jest rewelacyjny. Więcej informacji na ten temat można uzyskać u o. Rashmi Fernando SJ pod adresem: [email protected]
Natomiast pod tym linkiem jest to szczególne VIDEO (niewiele ponad 2 minuty)
]]>
Wystawy w Świętej Lipce
Jeśli uda się sprowadzić z Aarhus obrazy o. Adolfa Meistera SJ (na zdjęciu), w Świętej Lipce odbędą się dwie wystawy jego obrazów inspirowanych historią Towarzystwa Jezusowego i duchowością ignacjańską. Pierwsza wystawa w dniach 29 maja – 3 października 2021, a druga od 28 maja do 2 października 2022. Wystawę można także zaprezentować w innych naszych placówkach po uzgodnieniu tego z o. Aleksandrem Jacyniakiem SJ. Jeśli ktoś mógłby wykonać projekt banneru (w układzie poziomym) na wystawę do wywieszenia w krużgankach, proszony jest o kontakt z ojcem Jacyniakiem.
Komiks o Ignacym Loyoli
W bratniej Prowincji Przemek Wysogląd SJ ukończył pracę nad komiksem o Ignacym Loyoli. Tytuł: INIGO. Niebezpieczne życie Ignacego Loyoli”. Premiera komiksu zapowiedziana jest w Wydawnictwie WAM na 3 marca 2021 roku. W zapowiedzi na stronie WAMu czytamy: „Nie, to nie jest ilustrowana hagiografia ani biografia św. Ignacego Loyoli. To raczej próba osobistego spojrzenia na historię duchowego doświadczenia i głębokiej przemiany, jaką przeszedł pewien ambitny, młody szlachcic – Iñigo Lopez de Loyola”. Można już zamawiać w sklepie internetowym.
Film dokumentalny o drodze duchowej Ignacego
Węgierscy jezuici finalizują pracę nad filmem dokumentalnym (90 minut) ukazującym miejsca ignacjańskie, realizowanym w konwencji pielgrzymki. Twórcy projektu chcą pokazać jak pielgrzymka może być duchowym doświadczeniem. W filmie czterej pielgrzymi będą podążali trasą przebytą przez Ignacego i towarzyszył im będzie kierownik duchowy udzielający w drodze ćwiczeń duchowych. Film realizowany jest przez National Film Institute. Premiera odbędzie sią w inaugurację obchodów Roku Ignacjańskiego, w maju 2021. Więcej na stronie jezsuita.hu
Zamówione plakiety z podobizną Ignacego
Spłynęły od Was zamówienia na 130 tzw. plakiet z podobizną św. Ignacego. Teraz wykonawca rozpocznie ich przygotowywanie. Z kilku placówek nie wpłynęły na czas formularze zgłoszeniowe, ale jeszcze nic straconego. Gdy tylko zostaną wykonane te, które zamówiliśmy, będziemy mogli jeszcze trochę „domówić”. Chciałbym także przypomnieć, by w odpowiednim czasie podać ojcu Prowincjałowi kogo i dlaczego chcemy uhonorować przekazując tę jubileuszową pamiątkę.
Konkurs na książkę ogłoszony przez Fundację im. św. Ignacego Loyoli
Fundacja im. św. Ignacego Loyoli ogłosiła konkurs na publikację książkową poświęconą duchowości bądź pedagogice ignacjańskiej. Autor wyróżnionego dzieła otrzyma Nagrodę Roku Ignacjańskiego, w której ufundowaniu partycypują obie polskie Prowincje oraz pokrycie kosztów publikacji. Propozycje należy nadsyłać na adres: [email protected] do dnia 31 sierpnia 2021 roku. Więcej oraz regulamin konkursu na stronie FUNDACJI.
]]>
Autobiografia Ignacego
Od początku tego roku kalendarzowego, co kilka tygodni, pojawia się na portalu JEZUICI kolejny odcinek Autobiografii Ignacego Loyoli czytanej przez Ksawerego Jasieńskiego. Wszystkie odcinki znajdują się na YouTube naszej placówki bydgoskiej tutaj: Playlista Autobiografia. Są to fragmenty audio trwające od kilkunastu do kilkudziesięciu minut ilustrowane obrazami nawiązującymi do poszczególnych wydarzeń z życia św. Ignacego.
Piosenka o nawróceniu św. Ignacego
Polski piosenkarz, Marcin Styczeń, napisał utwór muzyczny opowiadający o nawróceniu św. Ignacego, zatytułowany „Co by to było”. Utwór znajduje się na jego najnowszej płycie „Święci”. Dnia 14 stycznia koncertował online dla Akademii Katolickiej w Warszawie. Koncertowego wykonania tej piosenki można wysłuchać na stronie JEZUICI. Zachęcam do zapraszania Marcina Stycznia na wydarzenia planowane w naszych placówkach i dziełach a związane z Rokiem Ignacjańskim. Kontakt do artysty: https://www.marcinstyczen.pl/
Książka Ojca Generała
Spodziewamy się, że w maju 2021 roku będzie już dostępna hiszpańska i angielska wersja książki o. Arturo Sosy SJ zatytułowana „En camino con Ignacio” i przygotowana specjalnie na Rok Ignacjański, aby zainspirować do modlitwy, refleksji i duchowej rozmowy, zarówno jezuitów jak i świeckich współpracowników. Wersja polska ma być wydana przez Wydawnictwo WAM. Z treścią tej publikacji możecie zapoznać się ściągając na swój dysk prezentację Power Point przygotowaną w języku angielskim przez Kurię Generalną i dostępną do ściągnięcia TUTAJ.
Peregrynacja ikony św. Ignacego
Dnia 16 maja 2021 roku, po uroczystościach w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, rozpocznie się peregrynacja ikony św. Ignacego Loyoli. Ikona zostanie przygotowana w pracowni kierowanej przez o. Zygfryda Kota SJ. Od spotkania proboszczów, które planowane jest na 15 lutego, rozpoczniemy ustalanie terminów wizyty ikony na poszczególnych placówkach. Jak już informowałem osobnym e-mailem, można dodatkowo zamówić zminiaturyzowaną kopię tej ikony, wykonaną ręcznie w tej samej pracowni. W tym celu należy kontaktować się bezpośrednio z o. Zygfrydem Kotem.
Inauguracja Roku Ignacjańskiego w Jastrzębiej Górze
Parafia Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze będzie świętowała inaugurację Roku Ignacjańskiego dnia 20 maja 2021 roku o godz. 18:00. Będzie to dzień bierzmowania młodzieży oraz zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca o. Władysława Kaszyckiego SJ w 2. rocznicę jego śmierci.
]]>