Jezuici na Wielki Post

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą jezuickich rekolekcji wielkopostnych. Prezentujemy rekolekcje odbywające się w parafiach, internetowe oraz rekolekcje w życiu codziennym.

Rekolekcje w parafiach

Czechowice-Dziedzice

Rekolekcje parafialne odbędą się w IV niedzielę Wielkiego Postu, od niedzieli do środy, 31.03. do 3.04.br.

Więcej informacji: bobola.jezuici.pl

Gdynia

Rekolekcje wielkopostne w parafii św. Stanisława Kostki w Gdyni (jezuici) – w dniach 31 marca – 3 kwietnia. Głos głosi o. Mieczysław Łusiak SJ

Więcej informacji: gdynia.jezuici.pl

 
Kraków - Parafia Chrystusa Króla

Rekolekcje parafialne od 17 marca. Rekolekcje będzie głosił  o. Ryszard Ożóg, jezuita.

Więcej informacji: przegorzaly.pl

 
Nowy Sącz - Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Rekolekcje parafialne odbędą się 6-10 kwietnia Rekolekcje rozpoczną się 6 kwietnia na Mszy o godz. 18.00. W niedzielę 7 kwietnia nauki będą głoszone na wszystkich Mszach świętach natomiast w dniach 8-10 na Mszach o godz. 6.00 8.00 16.30 i 18.00

Więcej informacji: http://kolejowa.pl/

 
Piotrków Trybunalski

Rekolekcje parafialne odbędą się w dniach 25-30 marca. Temat: Szkoła modlitwy wg. św. Ignacego (Msza, konferencja, modlitwa prowadzona)

Więcej informacji: mbtrybunalska.pl

 
Warszawa - Parafia pw. św. Szczepana

Rekolekcje odbędą się 7-10 kwietnia.

Więcej informacji: szczepan.org.pl

Warszawa - Sanktuarium MB Łaskawej

Rekolekcje Wielkopostne w Sanktuarium odbędą się w dniach od 31 marca  do 3 kwietnia br

Więcej informacji: laskawa.pl/

Wrocław - Parafia pw. św. Ignacego Loyoli

Rekolekcje parafialne od 30 marca do 3 kwietnia. Od 12 marca startują Rekolekcje w życiu codziennym.

Więcej informacji: loyola.pl/

Gdańsk

Rekolekcje odbywać się będą w dniach 14-16 marca (czwartek-sobota). Rekolekcje wielkopostne połączone będą z nawiedzeniem figury świętego Michała Archanioła z groty w Gargano.

Więcej informacji: gdansk.jezuici.pl

Gliwice

Rekolekcje parafialne odbędą się 22-24 marca i prowadzi je ks. Robert Ryndak, michaelita Będą one połączone z peregrynacja figury św. Michała Archanioła

Więcej informacji: jezuicigliwice.pl

 
Nowy Sącz - Parafia pw. Ducha Świętego

Rekolekcje będzie głosił były rzecznik Episkopatu, ks. dr hab. Józef Kloch (UKSW Warszawa) od 31 marca do 3 kwietnia. Na mszach niedzielnych 31 marca, a 1,2,3 kwietnia na mszach o 8.00, 9.00 i 18.00. Dodatkowo 1,2,3 kwietnia dla młodzieży ZS nr 4 o 11.00

Więcej informacji: nowysacz.jezuici.pl

Opole

Rekolekcje akademickie odbędą się 17-19 III. Wygłosi je o. Paweł Kowalski, jezuita. W dniach 15 III – 12 IV będzie można uczestniczyć w rekolekcjach w życiu codziennym. W Wielki Poniedziałek, Wtorek, Środa odbędzie się parafialne przygotowanie do Paschy.

Więcej informacji: jezuici.opole.pl

Radom

Rekolekcje rozpoczną się w trzecią niedzielę Wielkiego Postu, 24 marca i będą trwały do środy, 27 marca. Poprowadzi je o. Piotr Twardecki SI

Więcej informacji: radom.jezuici.pl

 
Stara Wieś

Rekolekcje odbędą się 24-26 marca 2019, które będzie głosił o. Rafał Kobyliński SJ

Więcej informacji: starawies.jezuici.pl

Warszawa - Sanktuarium św. Andrzeja Boboli
 • Rekolekcje parafialne: 31 marca – 3 kwietnia 2019
 • Rekolekcje akademickie: 7-10 kwietnia 2019
 • Rekolekcje dla par żyjących w związkach niesakramntalnych: 18-20 marca 2019 (w Dolnym Kościele).

Więcej informacji: rakowiecka.jezuici.pl

Wrocław - Parafia pw. św. Klemensa Dworzaka

Parafialne rekolekcje wielkopostne od 24 marca do 3 kwietnia. Prowadzi (nauki głosi) ks. Bartosz Kasprzyszak, Ojciec Duchowny MWSD we Wrocławiu. Rekolekcje szkolne od 18 do 20 marca. Prowadzą Ks. Scholastycy z Krakowa.

Więcej informacji: dworzak.jezuici.pl/

 

Rekolekcje w życiu codziennym

Oprócz tradycyjnych rekolekcji zamkniętych, czyli odprawianych w domach rekolekcyjnych, św. Ignacy wskazał na jeszcze inną możliwość tzw. rekolekcje pośród życia. Rekolektant w normalnym toku codziennego życia i pośród swoich obowiązków przechodzi kolejne etapy Ćwiczeń Duchowych. Oczywiście, istnieją pewne warunki domagające się modyfikacji codziennego rytmu pracy i zajęć: poświęcenie ok. pół godziny na codzienną medytację, wieczorna rewizja dnia, tzw. rachunek sumienia, cotygodniowe spotkanie z prowadzącym itd. Tego typu rekolekcje można przeżyć przede wszystkim w parafiach i ośrodkach Duszpasterstwa Akademickiego prowadzonych przez Jezuitów.

Rekolekcje internetowe

DEON.pl

„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Łatwo powiedzieć, trochę trudniej, żeby to co najważniejsze faktycznie wydarzyło się w naszych sercach. Oto nasze projekty, które pomogą pomóc.

Przygotowaliśmy dla Was różne propozycje, które mogą być punktem wyjścia do głębokiego i świadomego przeżycia Wielkiego Postu.

 • Jerzy Stuhr w projekcie „W życiu chodzi o #COŚWIĘCEJ” | Czwartki 
 • Bóg grzeszników i mistyków. Szkoła Duchowości z Romanem Groszewskim SJ | Poniedziałki
 • 6 arcykatolickich pokus | Czwartki 
 • Gdzie diabeł nie mówi dobranoc. Czyli jak poprawnie rozmawiać o szatanie | Poniedziałki
 • PSYCHOMITY. Czego się boją katolicy na terapii | Wtorki
 • Spowiedź nie musi boleć | Piątki 
 • Lekcje u ks. Jana Kaczkowskiego. Jak przygotować się na klasówkę z życia? |Wtorki
 • „Pokój z tobą”. Międzyreligijne rekolekcje na post | Środy
 • Postny trening duszy. Masz chwilę? | Środy
 • Wyrzucamy złe duchy. Postem i modlitwą | Piątki
 • O kobiecie, która pozwoliła się odszukać, czyli o Tobie | Sobota
 • Filmy po Bożemu | Sobota
 • Wielkopostny challenge na Messengerze
 • Otrzymaj Słowo dla siebie na Wielki Post

Więcej informacji o rekolekcjach tutaj>>

Modlitwa w Drodze

Poczuj post przez zmysły

Zbliża się Wielki Post. Zwykle kojarzymy go ze smutkiem, z umartwieniem i ascezą. To przypomnienie o słabości, grzechu i pokucie. Gdyby ktoś nam powiedział, że mamy połączyć post ze zmysłami, to przyjdzie nam raczej do głowy próba ich ograniczenia: nie patrz, nie dotykaj, nie jedz nic smakowitego, ograniczaj radość i rozrywkę a szukaj tego, co sprawia przykrość i ból. A tymczasem nasze zmysły: wzrok, słuch, dotyk, smak i powonienie to niekoniecznie niebezpieczeństwo do wyeliminowania, albo przynajmniej do poskromienia. To wielka życiowa siła.

Dlatego niech ten Wielki Post będzie dla ciebie inny. Twoje zmysły to ważne wehikuły wzrostu, które Bóg ci dał, byś żył w pełni. Nie walcz z nimi! To Boży dar. Daj się im poprowadzić. Wykorzystaj je, aby poczuć ten Wielki Post i odkryć nową drogę do Boga.

Przed tobą 10 odcinków. Ostatnie trzy zostaw na koniec Wielkiego Postu, na Triduum Paschalne. W praktyce poświęć każdy tydzień na inny zmysł. Posłuchaj refleksji, patrz na myśli i pragnienia, jakie w tobie wywołają. Nie musisz nigdzie pędzić. Nie bój się korzystać z klawisza ‘pauzy’. Słuchaj w swoim rytmie. Jak coś cię poruszy, zaciekawi, zatrzymaj się. Daj sobie tyle czasu, ile ci potrzeba. Lepsza jedna myśl usłyszana, przemyślana, przeżyta do głębi niż wiele treści, ale powierzchownie. Życzę ci, byś poczuł ten Post zmysłami i pięknie żył!

Więcej informacji tutaj

Zakład ze św. Ignacym

MARÍA DE LA FLOR – KWIAT, KTÓRY ZAKWITŁ NA ŚMIETNIKU

Św. Ignacy założył się z prostytutką, że w ciągu 30. dni zmieni jej życie. Jego metoda była skuteczna, choć nic nie przychodzi bez wysiłku. Ignacy pomógł Maríi oczyścić myśli, słowa i czyny. Oduczył przeklinania. Zachęcił do wysiłku i pracy nad sobą. Pokazał jej, że jest wartościowa. Nauczył modlitwy, rachunku sumienia a przez rozmowę pomógł jej pokonać chwile wahania i zniechęcenia. Proste rzeczy, ale skutecznie zadziałały. Zadziałają i w twoim przypadku! | o. Paweł Kosiński SJ

Więcej informacji tutaj

Rekolekcje internetowe "Dotknij Boga teraz"

Rekolekcje internetowe to współczesna forma ignacjańskich rekolekcji w ciągu życia. Ich specyfiką jest możliwość uczestniczenia poprzez korzystanie z materiałów opublikowanych w Internecie. Rekolekcje te są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na udział w kilkudniowych zamkniętych rekolekcjach w domu rekolekcyjnym. Propozycja rekolekcji w ciągu życia skierowana jest zatem do ludzi aktywnych, mocno zaangażowanych w swoje zajęcia i obowiązki, którzy nie mogą z nich zrezygnować, a mimo to odczuwają głód relacji z Bogiem i chcą ja pogłębić.

Składają się one z codziennej 30-minutowej medytacji opartej na gotowym wprowadzeniu oraz cotygodniowej konferencji tematycznej. Dla osób, które będą miały takie pragnienie i mieszkają w Trójmieście lub okolicach, będzie możliwość skorzystania z towarzyszenia duchowego w tym czasie. Spotkania będą się odbywały raz w tygodniu w jednym z dwóch miejsc: w Ignacjańskim Centrum Formacji Duchowej w Gdyni (tylko we środy w godzinach popołudniowych) oraz w Parafii Świętego Krzyża w Gdańsku (w terminie ustalonym indywidualnie na początku rekolekcji). Osoby pragnące skorzystać z tej formy pomocy prosimy o rejestrację przez formularz na stronie ICFD i o zarezerwowanie czasu na cztery takie spotkania. Osoby, które nie chcą mieć rozmów indywidualnych, mogą korzystać z zamieszczonych treści bez potrzeby rejestracji.

Materiały rekolekcyjne będą publikowane na stronach internetowych www.wzch-trojmiasto.pl oraz www.icfd.pl. Wprowadzenia do modlitwy codziennie – od poniedziałku do piątku, a konferencje – każdą niedzielę.

Termin: 10 marca – 7 kwietnia 2019 r. (rozpoczęcie i zakończenie wspólną Eucharystią o godz. 15.00)