We wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, dnia 21 czerwca br., w kościele jezuitów pod wezwaniem św. Ignacego w Rzymie, odbyła się uroczysta Msza św. której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji rzymskiej Dario Gervasi. Koncelebrował arcybiskup Mauro Lulli (nuncjusz w Nowej Gwinei), a także rektorzy Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego i Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych oraz jezuici posługującej przy kościele oraz liczni kapłani przybyli na tę uroczystość.

Przeczytaj również: Św. Alojzy Gonzaga SJ – wszystko dla Jezusa

Tradycyjnie obecni byli przedstawiciele burmistrza Rzymu, którzy ofiarowali Towarzystwu Jezusowemu, na ręce rektora kościoła, kielich i patenę, jako dar wdzięczności mieszkańców Wiecznego miasta za posługę jezuitów w czasach, gdy Rzym nawiedzały katastrofalne epidemie. Młody 23-letni jezuita Alojzy Gonzaga oddał życie, posługując chorym w czasie jednej z nich.

Na mszę świętą przybyli także przedstawiciele rodziny Gonzaga: książę Maurizio Gonzaga oraz jego trzej nastoletni wnukowie w strojach z epoki św. Alojzego wraz z rodzicami.

Bp Dario Gervasi, książe Maurizio Gonzaga oraz jego wnukowie w strojach paziów z epoki św. Alojzego

Po Mszy św. zgodnie z tradycją to właśnie oni zebrali od uczestników Eucharystii karteczki z zapisanymi prośbami do św. Alojzego Gonzagi, które zostały po modlitwie spalone przed ołtarzem Świętego.

W homilii ks. bp. Gervasi nawiązał do swoich rodzinnych więzi ze św. Alojzym. Jego rodzice nosili imię Alojza i Alojzy i zawarli małżeństwo 21 czerwca. W czasie homilii zachęcał, by spojrzeć na życie św. Alojzego w perspektywie wielkich pragnień, które nosił w sercu, a których wydaje się naszym czasom brakować, podobnie jak ignacjańskiego „magis” (więcej). Zakończył, apelując byśmy jak św. Alojzy, byli ludźmi „magis” i łączyli nasze „magis” z „magis” innych osób.

Jeśli „magis” uczyniło Alojzego świętym, to jak wielkich rzeczy mogą dokonać połączone wielkie pragnienia wspólnoty osób – mówił ks. biskup.

Uroczystość przebiegła w bardzo podniosłym modlitewnym nastroju z licznym udziałem wiernych świeckich. Niewątpliwie wpływ na to miał także urok miejsca, które jest perłą jezuickiego baroku, a zarazem miejscem przechowywania integralnych relikwii wielu wybitnych jezuickich świętych. Nie bez znaczenia był także piękny śpiew miejscowego chóru.

Św. Alojzy Gonzaga urodził się 9 marca 1568 w Castiglione delle Stiviere k/ Mantui, Lombardia — zmarł 21 czerwca 1591 w Rzymie.

o. Henryk Droździel SJ 

Rzym, 21.06.2024

Poniżej widok na ołtarz i sarkofag z relikwiami św. Alojzego Gonzagi