Jezuickie Ośrodki Rekolekcyjne

W najbliższym czasie

Św. Faustyna uczy korzystania z kierownictwa duchowego, Zakopane (1-7 marca 2024)

To temat, który często pojawia się w Dzienniczku, postaramy się więc wybrać te teksty, które pomogą i nam owocniej korzystać z tej pomocy we wzrastaniu duchowym. Dwoma drogami będziemy szukać w tej materii pouczenia. Wpierw w oparciu o doświadczenia osobiste Faustyny. A potem zobaczymy też niektóre jej rady i pouczenia przekazane dla innych. Jest to pouczające zarówno dla korzystających z posługi kapłanów jak i dla samych kapłanów.

Propozycja składa się w dwu części:
1) Sesja skupieniowa na podany temat [od piątku godz. 17:00 do niedzieli godz. 12:00];
2) możliwość wypoczynku [od niedzieli godz. 12:00 do czwartku godz.12:00; wypoczynek można samemu sobie zorganizować albo skorzystać z propozycji wycieczek z prowadzącym sesję: w poniedziałek, wtorek i środę].
Można skorzystać tylko z pierwszej części albo z obydwu.

Więcej na: https://gorka.jezuici.pl/

 

Wielkopostne skupienie, Warszawa Falenica (15-17 marca 2024)
Skupienie wielkopostne zatytułowane „A bramy piekielne go nie przemogą”.

Żyjemy w czasach, gdy wiara wielu z nas została wystawiona na próbę. Bolesne wydarzenia z przeszłości i teraźniejszości naszego Kościoła budzą smutek, wstyd i rozczarowanie.

Rozumiemy, że pojawiają się wątpliwości, załamania, bunt. Jako wspólnota pragniemy wyjść naprzeciw tym przeżyciom. Chcemy szczerze przyjrzeć się rzeczywistości grzechu. Pragniemy też odzyskać nadzieję i zapytać Boga, w jaki sposób Chrystus nadal trwa ze swoim Kościołem i go umacnia.

Podczas skupienia będziemy mogli pochylić się nad pięknem i wartością Kościoła, nawet gdy przechodzi on przez trudne chwile. Pan Jezus obiecał, że „bramy piekielne go nie przemogą” (Mt 16,18). Pragniemy zatem na nowo pogłębić tę prawdę, umocnić naszą wiarę i odkryć naszą ścieżkę trwania z Bogiem w dzisiejszych warunkach.

Ten weekend będzie okazją do osobistej modlitwy i refleksji nad wybranymi fragmentami Pisma Świętego – w przekonaniu, że żywy Bóg nadal kieruje osobiste słowo do każdego człowieka. Serdecznie zapraszamy wszystkich – tych, którzy regularnie uczestniczą w życiu Kościoła, oraz tych, którzy w trosce o wewnętrzną spójność oddalili się od niego. Niech Bóg sam udzieli nam odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Skupienie będzie odbywało się w duchu rekolekcji ignacjańskich: od piątkowego wprowadzenia do niedzielnej Mszy świętej będziemy trwali w milczeniu, a na wprowadzeniach będą podawane propozycje do osobistej modlitwy w oparciu o fragment Pisma Świętego. Dla tych uczestników, którzy nie mają doświadczenia rekolekcji ignacjańskich, wieczorem pierwszego dnia odbędzie się też wprowadzenie w nasz sposób modlitwy. Skupienie rozpoczyna się piątkową kolacją o g. 18:00, a kończy się niedzielnym obiadem o g. 13:00.

Więcej informacji oraz zgłoszenia na stronie ECCC

Strona poświęcona ignacjańskim ćwiczeniom duchowym

RSS Punkta do medytacji

  • Wzniosę ją na nowo
    Wprowadzenie do modlitwy na 3 Niedzielę Wielkiego Postu, 3 marca  Tekst: Wj 20, 1-17 oraz J 2, 13-25 Prośba: o przyjęcie Bożego porządkowania świątyni, którą jesteś. Myśli pomocne w rozważaniu: Wówczas, sporządziwszy sobie bicz ze sznurów, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Bądź z Jezusem w świątyni jerozolimskiej. […]
  • Miłosierny Ojciec
    Wprowadzenie do modlitwy na sobotę, 2 marca 2024 r. Tekst: Łk 15, 1-3.11-32 Prośba: o przyjęcie Bożej miłości i przebaczenia Myśli pomocne w rozważaniu: Mimo, że już wiele razy słyszałeś tę przypowieść i może znasz ją na pamięć, przeczytaj uważnie tekst. Wyobraź sobie ojca, synów, dom. Gdzie widzisz siebie w tej scenie? Ojcze, zgrzeszyłem przeciw […]
  • Winnica
    Wprowadzenie do modlitwy na piątek, 01.03 2024r Tekst: Mt 21, 33-43.45-46 Prośba: o nieustanną świadomość serca, że wszystko co mam należy do Boga Myśli pomocne w rozważaniu:  Oddał w dzierżawę. Gospodarz wybudował swoją winnicę. Zadbał o każdy szczegół – o mur, o tłocznię itp. A następnie oddał w dzierżawę rolnikom. Właściciel winnicy obdarzył zaufaniem tych […]

Jezuickie Domy Rekolekcyjne