W Muzeum Kresów w Lubaczowie, w niedzielę 29 listopada, została otwarta wystawa kilkudziesięciu ikon, zatytułowana „Oblicza Ikony”, przygotowana ze zbiorów Muzeum lubaczowskiego, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu oraz ikon powstałych w warszawskiej pracowni grupy Droga Ikony.
Kuratorem wystawy jest Pani Katarzyna Warmińska-Mazurek, absolwentka warsztatów ikonopisania, prowadzonych przez Drogę Ikony w 2008 r. Gośćmi honorowymi otwierającymi wystawę byli Ks. Biskup Wacław Depo, ordynariusz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, oraz Pan Józef Marian Michalik, Starosta Powiatu Lubaczowskiego.
Drogę Ikony reprezentowała kilkuosobowa delegacja pod przewodnictwem o. Jacek Wróbla SJ.
Celem wystawy jest ukazanie świętego obrazu – ikony – jako pomostu tradycji religijności i rzemiosła artystycznego w ich dawnych i współczesnych odsłonach. Większość eksponatów to XIX-wieczne ikony domowe w charakterystycznych przeszklonych, drewnianych skrzynkach (tzw. kiwotach), sporządzane w technice olejnej i zdobione metalowymi okładzinami. Są to ikony, które jeszcze do połowy XX w. tworzyły „święte kąty” w domostwach ludności grecko-katolickiej i prawosławnej zamieszkujących Kresy Rzeczpospolitej. Ich dopełnieniem są ikony współczesne, których twórcami są członkowie Drogi Ikony, wykonane w tradycyjnych technikach temperowych i pozłotniczych, nawiązujące do ikon XVI i XVII wiecznych lub nimi inspirowane. Wystawie towarzyszy pokaz multimedialny z kursów ikonopisania prowadzonych przez Drogę Ikony. Można także zobaczyć pracę pokazową, ukazującą kolejne etapy powstawania ikony, jak również kącik z utensyliami pozwalający zapoznać się z niezbędnym do malowania i złoceń wyposażeniem.
„Twarzą” wystawy jest XIX-wieczna ikona Matki Boskiej „Skruszenie Złych Serc”; przedstawia Hodegetrię („Wskazującą drogę”), ukoronowaną, symbolicznie górującą nad bramą miejską.
Więcej informacji oraz zdjęcia z wystawy dostępne są na stronie grupy Droga Ikony:
http://www.drogaikony.jezuici.pl/galeria-wydarzenia.htm
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 15 lutego 2010 r.
Muzeum Kresów w Lubaczowie, ul. Sobieskiego 4, 37-600 Lubaczów