Na początku grudnia 2009 r. ponad tysiąc osób z różnych krajów świata uczestniczyło w Cartagenie w Kolumbii w szczycie Świat bez Min. Szczyt został zorganizowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych i był Drugą Konferencją Przeglądową w ciągu ostatnich dziesięciu lat od wejścia w życie Konwencji Ottawskiej, zakazującej używania min przeciwpiechotnych i zobowiązującej do ich zniszczenia.
Jesuit Refugee Service (Jezuicka Służba Uchodźcom), która jest członkiem założycielskim Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zakazu Min Lądowych złożyła 4 wnioski: o zwiększenie wsparcia dla osób dotkniętych przez miny i bomby kasetowe oraz wojenne pozostałości wybuchowe, o szybsze oczyszczenie terenów zaminowanych, o zachęcenie państw do podpisania Konwencji Ottawskiej oraz Traktatu z Oslo w sprawie bomb kasetowych.
Potrzeba jeszcze tylko sześciu sygnatariuszy, aby Konwencja stała się prawem międzynarodowym.
Polska podpisała Konwencję Ottawską, ale niestety dotychczas Rząd RP jej nie ratyfikował. Jest jedynym – obok Wysp Marshalla – pierwotnym sygnatariuszem Konwencji, któremu nie udało się dokonać ratyfikacji przez 10 lat.
Więcej: Położyć kres erze min
Możesz pomóc: podpisz petycję do Polskiego Rządu!