W poniedziałek 4 października w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum odbyła się uroczystość nadania doktoratu honoris causa abp. Luisowi F. Ladarii SJ przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie. Uroczystość ta była poprzedzona sesją naukową pt. „Tajemnica Boga, tajemnica człowieka”.
Gości przywitał i sesję poprowadził rektor PWTW, o. prof. PWTW Zbigniew Kubacki SJ. Podczas sesji uczestnicy wysłuchali dwóch wykładów: ks. prof. Krzysztofa Góździa z KUL-u oraz o. prof. Dariusza Kowalczyka SJ z Uniwersytetu Gregoriańskiego. Pierwszy mówił o antropologii teologicznej w ujęciu Luisa Ladarii. Ojciec Kowalczyk natomiast mówił o modlitwie do Trójcy Świętej na podstawie analizy pism św. Ignacego Loyoli. Po przerwie odbyła się uroczystość nadania doktoratu honoris causa. Wprowadzenia do tej części dokonał prorektor PWTW, ks. prof. Krzysztof Pawlina, Kierownik Sekcji św. Jana Chrzciciela. Laudację wygłosił o. prof. Józef Kulisz SJ. Po kreowaniu nowego doktora honoris causa, abp. Luisa Ladaria SJ wszystki serdecznie pozdrowił, a Papieskiemu Wydziałowi Teologicznemu w Warszawie podziękowal za to wyróżnienie. Następnie wykład abp. Luisa Ladarii został odczytany przez o. prof. Marka Sokołowskiego SJ. Po zakończeniu uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na obiad.
Luis F. Ladaria SJ, ur. w 1944 r. w Manacor na Majorce w Hiszpanii. Zrobił licencjat z prawa na Uniwersytecie Madryckim. Wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w 1966 r. Studiował filozofię na Papieskim Uniwersytecie Comillas w Madrycie i teologię na Wydziale Sankt Georgen we Frankfurcie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1973 r. Doktorat z teologii uzyskał na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie w 1975 r. Do 1984 r. był profesorem teologii dogmatycznej na Wydziale Teologii Papieskiego Uniwersytetu Comillas w Mad-rycie. Od 1979 r. jako visiting professor na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, a od 1984 r. jako profesor zwyczajny na Wydziale Teologicznym tegoż uniwersytetu. W latach 1986 – 1994 wicerektor Uniwersytetu Grego-riańskiego. Członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej w latach 1992 – 1997. Od 1995 r. konsultor Kongregacji Nauki Wiary. W 2004 r. został sekretarzem generalnym Międzynaro-dowej Komisji Teologicznej. 9 lipca 2008 r. został mianowany sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary oraz arcybiskupem tytularnym Tibicy. Autor wielu książek i ponad 100 artykułów naukowych. W swojej twórczości naukowej zajmuje się przede wszystkim teologią Trójcy Świętej oraz antropologią teologiczną.