fot. www.gdynia.jezuici.pl

fot. www.gdynia.jezuici.pl


„Zabierz mnie tam, gdzie się w radość zmienia strach” 
w jednej ze swoich piosenek śpiewa Agnieszka Gorączkowska. Wydaje się że znamy miejsce, gdzie tak właśnie się dzieje. Mowa o Wzgórzu św. Stanisława Kostki, swoistej enklawie jezuickich inicjatyw, m.in. Fundacji Magis, o której w Radiu Gdańsk opowiadają: o. Dariusz Michalski SJ, Elżbieta Kowalik z Centrum Arrupe oraz Ewa Świeczkowska z Fundacji Magis oraz Alicja Szafarek z Edukacyjnej Kliniki, Poradni Profilaktyki Uzależnień.

Posłuchaj rozmowy:

 magis

Fundacja Magis i szereg innych przedsięwzięć ma jednak swoje korzenie w działalności Towarzystwa Jezusowego w Polsce. Kim oni właściwe są?

Mówi się, że jezuici są elitą. Walcząc z reformacją zakładali szkoły katolickie i głosili kazania. Pełnili funkcję spowiedników i kaznodziejów królewskich. Przed kasatą w 1773 roku był to najbardziej wpływowy zakon w Kościele. Dziś zakon jezuitów ma powód do wielkiej dumy. Kardynał Jorge Mario Bergoglio był arcybiskupem Buenos Aires. Jest pierwszym w historii Kościoła Katolickiego jezuitą wybranym na papieża.

Anna Rębas z Radia Gdańsk pyta o historię najbardziej kontrowersyjnego zakonu, które teraz stał się ogniskiem pytań i fascynacji. Bardzo często fascynacji Bogiem dobrym.
I za to chwała Panu.

Posłuchaj rozmowy:

jezuici

RED.
Źródła nagrań: Radio Gdańsk.