Sporo czasu minęło, od momentu uroczystego oznajmienia przez ks. kard. Stanisława Dziwisza decyzji o podjęciu przez Jezuitów, starań celem rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Piotra Skargi SJ. Miało to miejsce w czasie Mszy św. w krakowskim kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła na zakończenie Roku Piotra Skargi w obecności naszego o. Generała we wrześniu minionego roku.
Ks. Piotr Skarga to postać szczególnie ważna dla zakonu Jezuitów. Urodzony w 1536 r. (zmarły w 1612 r.) „dzielnie, słowem i czynem, zabiegał o szacunek dla Ojczyzny i lepszy byt dla rodaków, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu Jego zasług, postanawia oddać hołd Piotrowi Skardze” (uchwała o ust. roku 2012, Rokiem ks. Piotra Skargi)
To polski gorliwy kapłan, jezuita, twórca dzieł dobroczynnych, wybitny kaznodzieja na dworze Zygmunta III Wazy, rektor Kolegium Jezuitów w Wilnie, pierwszy rektor Uniwersytetu Wileńskiego, wielki patriota, niekwestionowany mistrz języka polskiego to tylko niektóre z jego przymiotów.
Choć za życia autora – jego największe dzieło: „Kazania sejmowe” (Kraków, 1597 r.) nie zwróciły większej uwagi, w kolejnych latach, nowe pokolenia Polaków doceniły ich ogromną wartość. Analiza wad i grzechów narodowych w nich zawarta zmusza do refleksji. Ks. Skarga szukał nowej koncepcji sprawiedliwości społecznej, na której fundamencie można by oprzeć całokształt życia w ówczesnej Polsce; wierzył, że tak odrodzona Polska pocznie odgrywać rolę przewodnika w świecie kultury chrześcijańskiej. Pamiętając o tym, że jest to kraj katolicki, bronił wiary, gdziekolwiek była ona zagrożona. Przemawiał jako polityk, który obserwuje rzeczywistość, wyciąga wnioski z aktualnych wydarzeń i sytuacji państwa.
O. Prowincjał Wojciech Ziółek, w 2012 roku wydelegował wicepostulatora procesu beatyfikacji, a Kuria Generalna zaakceptowała tę kandydaturę. W połowie lutego ks. Krystian Biernacki SJ otrzymał dekret nominacyjny.
12 czerwca 2013 r. w Domu św. Barbary o godz. 11.30 odbędzie się I spotkanie gremiów. W programie tego spotkania jest wręczenie Dekretów Nominacyjnych i zaprzysiężenie członków Komisji oraz wstępna dyskusja nad metodologią pracy w Komisjach.
Do współpracy zaproszono także pracowników naukowych duchownych i świeckich z Uniwersytetów Jana Pawła II, Jagiellońskiego, Opolskiego i Wrocławskiego. W ich gronie reprezentowane jest też Arcybractwo Miłosierdzia. Niewykluczone, że w obliczu ogromu prac, komisje zostaną jeszcze poszerzone. Aktualnie jest to 12 osób.
RED.