(fot. Archiwum jezuici.pl)

Kościół św. Andrzeja Boboli w Wrzeszczu Dolnym, Gdańsk.(fot. Archiwum jezuici.pl)

„Trzech świętych z dawnych wieków i z jednego zakonu” – Towarzystwa Jezusowego. Gdzie? W Gdańsku, dokładnie w dzielnicy Wrzeszcz Dolny, ponieważ właśnie tam, przy ulicy Adama Mickiewicza, znajduje się parafia pw. Świętego Krzyża z parafialnym kościołem pw. św Andrzeja Boboli. Dziś prowadzą ją jezuici, jednak jej historia to prawdziwa perła na mapie polskich kościołów katolickich.

Kościół został wzniesiony w latach 1913-1916, w stylu neobarokowym. Przetrwał II wojnę światową bez zniszczeń. W roku 1930 ustanowiono tam niemiecką parafię w kaplicy św. Krzyża. Zbudowano tam kaplicę Świętego Krzyża, która dziś jest kaplicą filialną.

Po wojnie w 1945 r. parafia odzyskała kościół, który dziś jest parafialnym, pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli. Do 1945 r. był to kościół ewangelicki – ewangelików reformowanych pw. Kościół Chrystusa.

Przy kościele św. Andrzeja Boboli jest plebania, dawna pastorówka, natomiast przy kościele filialnym mieszkają siostry Służebniczki a także znajdują się salki i pomieszczenia katechetyczne i duszpasterskie.

Kościół wraz z plebanią w roku 1999 został zapisany w rejestrze jako obiekt zabytkowy. Proboszczem parafii jest obecnie, bardzo przywiązany do tego miejsca, o. Janusz Warzocha SJ. Również mieszkańcy gdańska są bardzo zżyci z jezuicką parafią:

– Uczęszczam do tego kościoła od urodzenia. Były tu chrzczone moje dzieci i wnuczka. Pamiętam dobrze o.Chodaczka, Popka, Czerwińskiego z donośnym głosem. Dla mnie jest to chyba jedyny kościół w Gdańsku gdzie idę z przyjemnością na Mszę, a zwłaszcza żeby posłuchać głosu Pani organistki Barbary. Zapraszam wszystkich, aby choć raz odwiedzili nas Kościół. – mówi jedna z parafianek.

Najbardziej intrygującym momentem w historii kościoła jest fakt, że gauleiter Gdańska Albert Forster wziął w nim ślub. Dlaczego? Odpowiedź w wideo-reportażu.

Strona internetowa parafii [TUTAJ]
RED./ kk.