Exercitia spiritualia Ignatii de Loyola (fot. Burns Library, Boston College/ Foter.com/ CC BY-NC-ND)

Exercitia spiritualia Ignatii de Loyola (fot. Burns Library, Boston College/ Foter.com/ CC BY-NC-ND)

Centrum Duchowości im. św. Ignacego Loyoli SJ w Częstochowie zaprasza w dniach 8-10 listopada br. na XXXIII Kurs Duchowości Ignacjańskiej, który poprowadzi o. Luis o. Luis Maria García Domínguez SJ.

Tegoroczny Kurs Duchowości Ignacjańskiej poświęcony będzie towarzyszeniu w Ćwiczeniach poprzez rozmowę. Bardzo ważna jest częsta refleksja nad posługą Ćwiczeń tak, aby dawać je z największą wiernością oryginalnemu tekstowi, ale również uzupełniając je bogactwem płynącym z teologii i nauk o człowieku.

Ćwiczenia duchowe św. Ignacego z Loyoli są najlepszą rzeczą o jakiej mogę w tym życiu pomyśleć,
czuć i rozumieć, zarówno dla pożytku własnego, jak i dla pomocy innym.
(por. List św. Ignacego do Manuela Miony, z 16 listopada 1536)

W kursie skupimy się na rozmowach podczas trwania Ćwiczeń Duchowych w dwóch perspektywach. Po pierwsze: badając teksty ignacjańskie, które rzucają światło na te rozmowy, a z drugiej strony skorzystamy z tych elementów antropologii i psychologii, które pomogą nam je pełniej rozumieć i praktycznie stosować dzisiaj.

W ten sposób Kurs obejmie spojrzenie na różne typy rozmów, tak poza jak i wewnątrz Ćwiczeń Duchowych. Rozróżnimy typy osób, które odprawiają Ćwiczenia, ponieważ potrzebują one różnych sposobów towarzyszenia.

Refleksja nad rozmowami powinna zaowocować praktyczną propozycją dla lepszego sposobu towarzyszenia. Zaproponujemy zatem sposób prowadzenia rozmów podczas Ćwiczeń Duchowych i sposób na analizowanie i rozeznawanie tego, co wydarzyło się podczas rozmowy. Dobra rozmowa potrzebuje równowagi między inwazyjną dyrektywnością a niby pełnym szacunku powstrzymywaniem się od udzielania rad. Nie wystarczy dobra rozmowa, lecz dopiero refleksja nad nią pozwala na prawdziwe rozeznanie.

W towarzyszeniu podczas Ćwiczeń mogą pojawić się uczucia nieuporządkowane będące źródłem dużych trudności przy wyborze, reformie życia i wzroście duchowym. Zreflektujemy, czym faktycznie są uczucia nieuporządkowane i jak można towarzyszyć osobom podążającym za dobrem pozornym, co tak często przydarza się tym, którzy wzrastają w życiu duchowym. Jak rozpoznać dobro, które uniemożliwia większe dobro.

Kurs rozpocznie się w piątek (8 listopada) o godzinie 17:00, a zakończy w niedzielę (10 listopada) w południe.

Zapisy na kurs [TUTAJ].

O. Luis Maria García Domínguez SJ – jezuita, teolog, psycholog, kierownik duchowy. Pracuje w formacji zakonnej oraz jako wykładowca teologii duchowości. Jest dyrektorem Szkoły Ćwiczeń Duchowych działającej przy Centrum Duchowości „San Ignacio” w Salamance (nadającej tytuł Uniwersytetu Comillas w Madrycie).

RED.