(fot. wakcji.org/ kk)

(fot. wakcji.org/ kk)

„W Akcji” – Jezuickie Centrum Społeczne jest przede wszystkim odpowiedzią na potrzeby czasów, w których żyjemy. Aby ta odpowiedź mogła się realizować w czynie, potrzeba ludzi i właśnie dlatego Centrum Informacji zaprasza wszystkich, którzy chcieliby zostać wolontariuszami „W Akcji”.

Impuls do stworzenia centrum dali i nieustannie dają ludzie, którzy nie mogą zaspokoić swoich pragnień. Zarówno tych podstawowych, jak i wyższych. Zależy nam na pomocy materialnej uchodźcom w Polsce, promocji wiary i sprawiedliwości w krajach Trzeciego Świata, a także na rozwoju młodych ludzi poprzez doświadczenie wolontariatu.

„W Akcji” pragniemy być dla innych. Chcemy uczyć służyć. Także poprzez rozwój osobisty. Otaczający nas świat i ludzi próbujemy zrozumieć przy pomocy duchowości chrześcijańskiej. Szczególną inspiracja jest dla nas św. Ignacy z Loyoli, założyciel Towarzystwa Jezusowego.

Zostań wolontariuszem w Centrum Informacji

Weź udział w naszym najnowszym projekcie, zostań wolontariuszem i pomóż uchodźcy w jego pierwszych chwilach w Polsce. Jeżeli znasz język angielski, rosyjski albo francuski, jesteś otwarty, pełen entuzjazmu i możesz poświęcić 4 godziny w tygodniu – to właśnie Ciebie szukamy!

O programie:

Tworzymy miejsce, w którym uchodźcy otrzymają kompleksowe informacje na temat możliwej pomocy w Warszawie. Osoby potrzebujące będziemy przekierowywali do instytucji specjalizujących się w poszczególnych sektorach (pomoc prawna, medyczna, psychologiczna i inne). Udzielimy im niezbędnych rad i wskazówek, ale także udostępnimy listę adresów, z pomocą mapy wytłumaczymy jak dostać się na miejsce oraz zadzwonimy w celu umówienia ich na wizytę.

Trudno sobie wyobrazić sytuację kiedy będąc w obcym państwie, w którym mówi się nieznanym językiem trzeba „coś załatwić”. Dlatego wolontariusze w Centrum Informacji, posługujący się trzema językami: rosyjskim, angielskim oraz francuskim w wyznaczonych godzinach będą w stanie pomóc uchodźcom w kontakcie z różnymi instytucjami, a także zwyczajnie ich wysłuchać, porozmawiać z nimi, wesprzeć dobrym słowem, poświęcić im czas…

Wymagania:

1) Udział w programie przygotowawczym, czyli szkolenie przygotowane przez Urząd ds. Cudzoziemców dotyczące procedury prawnej, której podlegają cudzoziemcy ubiegający się o status uchodźcy (w tym odwiedziny Ośrodka dla uchodźców), odwiedziny i zapoznanie się z ofertą ośrodków/ instytucji działających na terenie Warszawy i niosących pomoc uchodźcom oraz szkolenie kulturowe.
2) Możliwość zaangażowania w wymiarze minimum 4 godzin w tygodniu.
3) Znajomość przynajmniej jednego z wymienionych języków obcych na poziomie komunikatywnym. Do wyboru rosyjski, angielski lub francuski.

Miejsce: siedziba Centrum, ul. Narbutta 21 (Mokotów), Warszawa

Liczba wolontariuszy: 6

Zgłoszenia do 11 grudnia 2013 r. – krótkie CV oraz list motywacyjny należy przesłać na adres: [email protected].

Aktualna propozycja wolontariatu jest owocem kilkuletniego doświadczania zdobytego w ramach Jezuickiego Wolontariatu Społecznego. Jego inicjatorem był o. Grzegorz Bochenek SJ, który aktualnie stoi na czele Jezuickiego Centrum Społecznego „W Akcji”.

W_Akcji_banner

RED./ kk.