W dniach 31.03-5.04.14 w Warszawie-Falenicy odbyło się spotkanie biskupów i administratorów apostolskich, mające na celu doskonalenie ich umiejętności wystąpień publicznych. Głównymi realizatorami przedsięwzięcia byli dyrektor ECCC – ks. Wojciech Mikulski SJ, Vincent Bus – z USCCB, odpowiedzialny za zaplecze finansowe wydarzenia oraz ks. Robert Wawer SJ, były dyrektor ECCC, który zapoczątkował prace nad projektem.
Współczesny człowiek spotyka się z zalewem treści płynących ze środków masowego przekazu. Może nie jest już tak bardzo nastawiony na słuchanie, bo nad radiem dawno górę wziął obraz – kino, telewizja, a jeszcze bardziej internet i jego media społecznościowe. Nie ulega jednak wątpliwości, że coraz większy wpływ na wychowanie i edukację szczególnie ludzi młodych wywierają media jako takie. Pasterze Kościoła Katolickiego rożnych obrządków dostrzegając tę tendencję od dawna próbują zagospodarować przestrzeń audio-wizualną dla celów ewangelizacyjnych. Odpowiadając na rodzące się potrzeby kreowania pozytywnego wizerunku Kościoła w mediach Episkopat USA wraz z Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury postanowił dać hierarchom odpowiednie ku temu narzędzia.
Spotkanie odbyło się pod hasłem „Zarządzanie kryzysem” ponieważ za jego tło posłużyły sytuacje trudne, mi.n. dotyczące skandali i nadużyć wśród duchownych, wychodzące niejednokrotnie na światło dzienne właśnie za pośrednictwem mediów. W forum uczestniczyli hierarchowie z 17 krajów Europy Środkowej i Wschodniej, w tym z Polski. Dzielili się oni osobistym doświadczeniem współpracy z mediami. Bp Blase J. Cupich, Przewodniczący Podkomisji Episkopatu Kościoła Katolickiego Stanów Zjednoczonych dla Pomocy Kościołowi Katolickiemu w Europie Środkowo-Wschodniej opowiadał o tym, jak Kościół amerykański radził sobie w obliczu ujawnianych skandali seksualnych z udziałem duchownych i towarzyszącej przy tym nagonce medialnej. Z kolei Przewodniczący Europejskiej Konferencji Prowincjałów Towarzystwa Jezusowego o. John Dardis SJ dokonał syntezy najgłośniejszych kryzysów kościelnych, mających swoje ogniska w różnych częściach naszego globu.
Kolejny blok prelekcji wypełniły wystąpienia Tomasza Sulewskiego z „Catholic Voices Polska” oraz Macieja Milanowskiego, konsultanta Lee Hecht Harriso DBM, firmy specjalizującej się we wspieraniu innych przedsiębiorstw i ich pracowników w trudnych zmianach organizacyjnych. Przedstawiali oni mi.n. sposoby przekazywania informacji i kontaktu z mediami z perspektywy swoich doświadczeń współpracy z dużymi korporacjami.
Osobną część spotkania stanowiły prace w grupach. Były to warsztaty wystąpień publicznych przed obiektywem kamery. Prowadzili je dziennikarze i specjaliści od wizerunku – Grzegorz Kozak i ks. Artur Kołodziejczyk SJ. Każde z nagranych wystąpień było szczegółowo analizowane i oceniane zarówno przez prowadzących, jak i przez samych uczestników ćwiczeń. Był to również czas wspólnej wymiany doświadczeń i dyskusji na tematy poruszane w tychże wystąpieniach.
„Zarządzanie Kryzysem” było pierwszym tego typu przedsięwzięciem, organizowanym w Polsce z myślą o hierarchach z Europy Centralnej i Wschodniej. Sądząc po jego pozytywnym odbiorze przez uczestników i braterskiej atmosferze w jakiej upływała całość spotkania, możemy się spodziewać kolejnych edycji warsztatów.
Łukasz Lewicki SJ/ RED.