Latem tego roku, samochodem prowadzonym przez mojego brata Pawła, udaliśmy się z o. Stanisławem Cieślakiem do Huty Komorowskiej, rodzinnej miejscowości kardynała Adama Kozłowieckiego. Funkcjonuje tam od 2008 r. Fundacja imieniem księdza kar. Serce bez Granic. Okazją wyjazdu było nadaniem statuetki im. Kard. Kozłowieckiego naszemu zasłużonemu misjonarzowi z Zambii, o. Franciszkowi Wodzie, za 58 lat posługiwania na Czarnym Lądzie.
Uroczystości przewodniczył biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski, przewodniczący fundacji. On też wręczył laureatowi nagrodę, którą Kapituła Fundacji Serce bez granic przyznaje od 2011 roku osobom zasłużonym dla misji. Wśród uhonorowanych statuetką są zarówno osoby świeckie, jak i duchowni. Do dzisiaj 9 osób: śp. kard. Medardo Joseph Mazombwe z Zambii, bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej, o. Ludwik Grzebień SJ, ks. Wacław Kuflewski, pierwszy dyrektor Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, dr Wanda Błońska, lekarka i misjonarka, nazywana „Matką Trędowatych”, Jan Wieliński, były ambasador Polski w Zimbabwe, abp Telesphore Mpundu, metropolita Lusaki oraz s. Jolanta Bajak, służebniczka NMP w Starej Wsi, pracująca w Domu Dziecka w Kasisi, w Zambii.
Na uroczystości zebrali się członkowie Fundacji, księża, przedstawiciele władz samorządowych, sympatycy i media. Obecny był również Rafał Wieczyński, który przygotowuje dokumentalny i fabularny film o kardynale Kozłowieckim. Mszę św. koncelebrował bp Frankowski wraz z o. Wodą w niedzielę 20 lipca w kościele parafialnym w Hucie Komorowskiej.
Nazajutrz, po odmówieniu modlitwy Anioł Pański, zabrał głos sekretarz Fundacji Dariusz Bździkot, który wprowadził nas do uroczystości oraz przedstawił wszystkich zaproszonych. Ks. Biskup dokonał aktu wręczenia statuetki ojcu Franciszkowi Wodzie w imieniu Kościoła i Fundacji.
Ojciec Woda przemawiając do zgromadzonych podkreślił, że każda praca, nie tylko praca misjonarza, to służba. Służba na rzecz drugiego człowieka. Statuetkę przyjął z pewnym zakłopotaniem. Przyznał jednak, że czuje się zobowiązany do przyjęcia tego wyróżnienia, mając na względzie osobę kard. Kozłowieckiego, ponieważ pod jego wpływem podjął pracę misyjną w Rodezji Północnej (dzisiaj: Zambia). Powiedział także, że nie żałuje decyzji o wyjeździe na misje i – mając 88 lat – za kilka dni powróci do Zambii, aby kontynuować pracę nauczyciela w katolickiej szkole na terenie jednej z misji.
Kolejnym mówcą był o. Stanisław Cieślak, należący do Rady Programowej Fundacji. Dla uświetnienia okazji przemawiali również misjonarze z Zambii: s. Marcela Deptuła ze zgromadzenia.
Spotkanie z o. Jackiem Prusakiem pomogło nam przyjrzeć się zjawisku pedofilii w Kościele oraz stabilności emocjonalnej kapłanów. Ubogacającym wydarzeniem było również wysłuchanie słów o. Ryszarda Friedricha, dotyczących przeżywania kapłańskiej posługi w jego osobistym życiu.
Mariusz Balcerak SJ & Krzysztof Michalski SJ/ („Nasze Sprawy”)/ RED,