„Trzeba wspomnieć wszystkich zamordowanych rękami także polskich instytucji Służb Bezpieczeństwa pozostających na usługach systemu przeniesionego ze wschodu, trzeba ich przypomnieć przed Bogiem i Historią.” Jan Paweł II
Już po raz czwarty 1. marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Idea przewodnią tego państwowego święta jest uświadamianie rodakom prawdy o roli, jaką ci niezłomni żołnierze, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, ale podjęli opór przeciwko komunistycznemu reżimowi, odegrali w naszej powojennej historii.
Za trud heroicznej walki o niezawisłą Rzeczpospolitą, o godność, honor, wielkość i ducha narodu spotkały ich wieloletnie prześladowania, tortury, więzienie i śmierć, a ich ciała grzebano w bezimiennych mogiłach. Komunistyczna propaganda szargała pamięć o nich, nazywała ich bandytami, a stworzone przez nich oddziały bandami, tak aby zabić pamięć o nich w narodzie. Pamięć ta jednak przetrwała, są w panteonie naszych bohaterów narodowych.
Jeszcze kilka lat temu niewiele osób miało świadomość istnienia tak silnego antykomunistycznego ruch zbrojnego – dzisiaj prace badawcze owocują przywracaniem pamięci i honoru żołnierzy podziemia niepodległościowego. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla nich.
Piotr Szymański SJ / ipn.gov.pl