(fot. shutterstock.com)

(fot. shutterstock.com)

Jezuici w te wakacje dzielą się z młodymi ludźmi tym, co mają najcenniejszego: swoją duchowością. Połączyli sprawdzony, międzynarodowy program MAGiS (realizowany m.in. przed Światowymi Dniami Młodzieży) z polską tradycją Jezuickich Dni Młodzieży i tak powstał JDM MAGiS – niezwykle atrakcyjny propozycja rozwoju duchowego i doświadczenia wspólnoty.

Od 10 lipca w rożnych miejscach Polski, Litwy, Czech i Węgier młodzi z naszej części Europy będą szli śladami św. Ignacego z Loyoli, aby podobnie jak on „szukać i znajdować Boga we wszystkim”. 16 lipca wszyscy uczestnicy spotkają się w Świętej Lipki na Mazurach  w atmosferze braterstwa i radości  doświadczyć piękna wiary, wspólnoty i przyrody.

Z dyrektorem JDM MAGiS o. Czesławem Wasilewskim SJ:

deon.pl:  Jaki jest cel tego spotkania?

Chcemy stworzyć okazję dla młodych ludzi, aby nauczyli się odnajdywać Boga w ich życiu.

Ambitnie jak na 10 dni…

Dlatego będzie to czas bardzo intensywny. Sześć dni eksperymentów ignacjańskich, czyli doświadczania czegoś nowego, czasem wymagającego i jednoczesnej refleksji nad tym, tak indywidualnie jak i w małej grupie. Potem cztery dni świętowania w radości, że Bóg jest obecny w życiu każdego z nas. Chcemy dać tym młodym ludziom narzędzia jak odnajdywać Boga i żyć wiarą na co dzień.

Jest bardzo wiele katolickich propozycji wakacyjnych, co wyróżnia JDM MAGiS?

Trzy sprawy:

Święty Ignacy. Zapraszamy uczestników JDM MAGiS aby poszli śladami tego świętego. Większość z eksperymentów nawiązuje wprost do doświadczeń, które kształtowały Ignacego: pielgrzymka, praca na rzecz innych, modlitwa, kontemplacja piękna stworzenia. Natomiast w ramach wszystkich eksperymentów będziemy uczyli się refleksji i modlitwy według metody św. Ignacego.

Własna droga. Ignacy powiedział: „Jest czymś wielce niebezpiecznym chcieć wszystkich prowadzić tą samą drogą do doskonałości; taki człowiek nie rozumie, jak różne i jak liczne są dary Ducha Świętego.” Stąd tak wiele i tak różnych propozycji eksperymentów, które uczestnicy mogą wybrać. Każdy może znaleźć coś dla siebie.

Międzynarodowość. Jest czymś bardzo ożywczym spotkać ludzi z innej kultury, mówiących w innym języku, a jednak mających dla nas wspólne doświadczenie wiary. Jako jezuici doświadczamy tego dość często, cieszymy się, że możemy to zaproponować ludziom młodym.

Kilka razy wspominał ojciec o eksperymentach ignacjańskich. Jak będą one wyglądały?

Każdy będzie inny. Jedni będą pielgrzymować do Świętej Lipki czy w inne miejsce (niektórzy nie mając nawet żadnego zabezpieczenia), inni będą wspierać osoby potrzebujące pomocy (dzieci, osoby starsze czy niepełnosprawne), jeszcze inni będą odkrywać swoje talenty: artystyczne czy duchowe. Szczegóły można znaleźć na naszej stronie .Jednocześnie wszyscy mamy ten sam program duchowy z codzienną modlitwą, mszą świętą, refleksją indywidualną i dzieleniem się w małej grupie tym, jak Bóg jest obecny tu i teraz.

Czy każdy może pojechać?

Nie. JDM MAGiS jest adresowany do ludzi młodych od 18 do 30 lat. Poza tym jest to propozycja skierowana do osób, które znają lub są zainteresowane naszą duchowością. Dlatego w pierwszym rzędzie zapraszamy osoby z naszych duszpasterstw, ale mile widziany jest każdy kto chce poznać duchowość św. Ignacego z Loyoli.

Co zrobić aby się zapisać?

Zgłosić się do któregoś z naszych ośrodków akademickich lub napisać maila bezpośrednio do organizatorów ([email protected]).