W święto patrona radia Archanioła Gabriela dokonana została zmiana na stanowisku dyrektora programowego papieskiej rozgłośni. Obecny na naszym patronalnym święcie kardynał sekretarz stanu Pietro Parolin mianował nim polskiego jezuitę, ks. Andrzeja Majewskiego. Ma on 55 lat i Radio Watykańskie nie jest mu obce. Pracował w nim już od roku 1984 jako seminarzysta, po święceniach kapłańskich, powrócił tu jako redaktor, a później kierownik Sekcji Polskiej. Nowy dyrektor programowy dzieli się pierwszymi refleksjami po nominacji.
„Kiedy ponad 80 lat temu, Guglielmo Marconi tworzył radio dla Papieża, wszyscy zdumiewali się, jak można przekazywać głos bez kabla, a tylko za pośrednictwem fal radiowych. Dziś Radio Watykańskie to nie tylko fale radiowe, ale także strony internetowe, portale społecznościowe, a także videoclipy. To jest mój kolejny, już trzeci powrót do Radia Papieskiego, które jest u progu swojej kolejnej wielkiej szansy. Ojciec Święty Franciszek chce większej konwergencji mediów watykańskich. W tym celu stworzył Sekretariat ds. Komunikacji. Mogę mieć tylko nadzieję, że radio włączy się w ten wielki organizm komunikacyjny Watykanu i w przyszłości jeszcze lepiej będzie mogło pełnić swoja misję – misję dla Papieża” – powiedział ks. Majewski.
Nowy dyrektor programowy Radia Watykańskiego jest następcą jezuity ks. Andrzeja Koprowskiego, który pełnił tę funkcję przez ostatnich 10 lat. Jest on dobrze znany naszym słuchaczom, bo niejednokrotnie występował przed naszymi mikrofonami. Nie mogliśmy więc nie poprosić, by zwrócił się do nich jeszcze raz.
„Wiele razy mówiłem w programach Polskiej Sekcji Radia Watykańskiego i właściwie jedyna rzecz, którą chciałbym przekazać jako życzenia w momencie mojego zakończenia pracy w radiu, jest to, żeby Polska Sekcja znalazła sposób, czy raczej kontynuowała sposób transmisji przekazu Ojca Świętego, Stolicy Apostolskiej, życia Kościoła Powszechnego dla życia Kościoła w Polsce i również dla mediów w Polsce. Zarówno mediów katolickich, jak i mediów publicznych czy innych, które rozwijają się intensywnie, żebyśmy mogli tam odnaleźć te treści, które chrześcijaństwo ma do przekazania współczesnemu światu. Widzieliśmy to w czasie ostatniej podróży Ojca Świętego” – powiedział ks. Koprowski.
Źródło: RV
Prawa autorskie ilustracji: Mariusz Han SJ