W poniedziałek w Bytomiu odbyła się kolejna Msza Św. i spotkanie z rodzinami przyjmującymi pielgrzymów na czas MAGIS 2016.

Było to już drugie i ostatnie spotkanie przed przyjazdem pielgrzymów do naszej parafii. Rodziny przygotowują się do tego wydarzenia od kilku tygodni. Zanany jest już szczegółowy plan na czas pobytu gości. Rodziny wiedzą również, kto zamieszka pod ich dachem – znają imiona i nazwiska „podopiecznych”, ich wiek oraz narodowość.

Znaków zapytania jest znacznie mniej i na pierwszy plan wysuwa się radość z nadchodzącego spotkania, spychając przy tym niepewność i obawę związaną np. z nieumiejętnością porozumienia się w języku obcym na coraz dalszy plan.

Ignacjański Eksperyment w Bytomiu to Eksperyment Służby. Na każdy z pięciu, pełnych dni zaplanowany jest jej innych rodzaj. I tak:

Dzień 1 – SŁUŻBA SAMOTNYM, UBOGIM – to czas przeznaczony na wizyty w domach podopiecznych parafialnego Caritas. Uczestniczy zostaną podzieleni na małe zespoły i wraz z polskim wolontariuszem odwiedzą wyznaczoną rodziną, czy osobą. Spędzą wspólnie czas – czy to na spacerze, czy przy przyrządzaniu posiłku, czy przy wykonaniu prac porządkowych. Najważniejsza będzie ich obecność.

Dzień 2 – SŁUŻBA BEZDOMNYM – to dzień, w którym uczestnicy eksperymentu będą spędzać na posłudze w schronisku św. Brata Alberta w Bojkowie.

Dzień 3 – SŁUŻBA DZIECIOM/MLODZIEŻY – wraz z dziećmi i młodzieżą z naszej parafii nasi goście wybiorą się na wspólną wycieczkę do ZOO. Głównym zdaniem przewidzianym na ten czas jest spojrzenie na wiele spraw oczami dziecka, pomóc w tym będą miały zadania do wykonania w mniejszych grupach, trzeba również będzie odnaleźć sposób komunikowania się, gdyż nawet perfekcyjny angielski może tu nie pomóc, choć dzieci potrafią zaskakiwać.

Dzień 4 – SŁUŻBA SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ – na terenie naszej parafii znajduje się skwer imienia o. Adama Wiktora SJ, zmarłego proboszcza. Poprzez wykonanie prac renowacyjno-porządkowych – młodzieży, która do nas przyjedzie chcemy nie tylko opowiadać o osobie o. Wiktora, ale i swoją pracą dać wyraz szacunku dla tego wyjątkowego kapłana, duszpasterza Solidarności.

Dzień 5 – SŁUŻBA PARAFII – na koniec uczestnicy pozostawią po sobie trwały, materialny ślad w parafialnych salkach. Wspólnie będą malować salkę, w której, na co dzień spotyka się młodzież ze wspólnoty MAGIS Bytom.

Oprócz zadań związanych stricte z eksperymentem zwiedzimy również Bytom, będziemy na Mszy w kościele, wokół którego postało nasze miasto i rozpoczęła się jego historia. Jako że jesteśmy również na Śląsku to obowiązkowo stawimy się w kopalni oraz zjemy wspólnie tradycyjny, śląski obiad, – czyli kluski, roladę i modrą kapustę. Odwiedzimy również Sanktuarium Matki Bożej Miłości i Sprawiedliwości Społecznej w Piekarach Śląskich.  

Podsumowując jednym słowem #beMAGIS!

Magdalena Kielnar