ph_franczak_3

br. Stefan Franczak SJ

Rektor Kolegium Bobolanum o. Robert Bujak SJ i Szczepan Marczyński, właściciel Clematis Źródło Dobrych Pnączy, zapraszają na uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej br. Stefanowi Franczakowi SJ.

Początek uroczystości 17 czerwca o godz. 14:45 w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum. Odsłonięcia dokona wojewoda mazowiecki p. Zdzisław Sipiera. Na program uroczystości złożą się przemówienia gospodarzy, prezentacja dorobku br. Franczaka, wspomnienia o nim, zwiedzanie ogrodu i poczęstunek.

Kim był brat Stefan?

Brat Stefan Franczak SJ był znanym na całym świecie hodowcą powojników (Clematis), a jednocześnie człowiekiem o niezwykłej skromności i pracowitości. Selekcją tych roślin zainteresował się w latach 60-tych. Za swojego życia nazwał ponad 80 odmian, z czego przeszło 60 jest oficjalnie zarejestrowana. Dokonania brata Ftefana opisywano w wielu artykułach prasowych, np. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Szwecji czy Wielkiej Brytanii.

Trzy odmiany wyhodowane przez warszawskiego jezuitę – Błękitny Anioł, Polish Spirit i Warszawska Nike – otrzymały brytyjską nagrodę Award of Garden Merit Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego (ang. Royal Horticulture Society). Dorobek brata Franczaka cieszy się szacunkiem i uznaniem również na Dalekim Wschodzie. W jednym z oficjalnych listów, japońscy ogrodnicy stwierdzili:

„Znamy tylko trzech sławnych Polaków: Fryderyka Chopina, Jana Pawła II i Brata Stefana Franczaka. W Japonii jest około 10 milionów miłośników powojników, większość z nich zna imię Brata Stefana Franczaka i ceni doskonałość jego odmian. Niemal wszyscy uprawiają jakieś odmiany powojników wyhodowane przez niego.”

W 2009 roku brat Stefan otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wkład w światowy dorobek ogrodnictwa oraz propagowanie Polski za granicą.