Tradycyjnie już magisowicze z całej Polski pod koniec pierwszego miesiąca nauki zjechali się na wspólne świętowanie, czyli na Dzień Wspólnoty MAGIS. W tym roku odbył się on 1 października, w Piotrkowie Trybunalski. Nasza wizyta miała jednak podwójne znaczenie, bowiem nasi przyjaciele – gospodarze obchodzili swój jubileusz, 10 lecie istnienia.

Niewątpliwie dla nas, młodych tworzących Jezuickie Duszpasterstwa Młodziezowe Magis w różnych miastach Polski każda możliwość spotkania się ogólnopolską ekipą jest bardzo cenna. Stąd już od kilku dniu widać było jak radość emanuje z nas w każdy możliwy sposób. W malowniczym rynku w Piotrkowie Trybunalskim przy którym znajduje się kościół oo. Jezuitów i siedziba miejscowej wspólnoty Magis większość grup zawitała przed godziną 9:00, choć byli i tacy, którzy z racji dużej odległości do prowincji północnej przyjechali dzień wcześniej.

Początek tego naszego wielkiego święta można by rzec wyglądał bardzo tradycyjnie. Wszech obecnie panująca radość, śmiechy i tłumy przytulających i witających się w ten sposób młodych, stęsknionych za sobą po czasie letnich rekolekcji magisowiczów. Przez tą dłuższą chwilę mieliśmy czas dla siebie. Rozmowy, chwila odpoczynku po podróży, wspólne zdjęcia. Tak minęła nam pierwsza godzina, po której przeszliśmy wspólnie do kościoła by w chwili skupienia i modlitwy zaprosić Pana Boga poprzez Eucharystie do naszej zabawy. Mszy Świętej przewodniczył o. socjusz Leszek Mądrzyk SJ reprezentujący prowincjała PMA przebywającego na kongregacji Towarzystwa Jezusowego w Rzymie. W homilii o. Leszek zwrócił się do nas gratulując wybrania drogi magis. Jak powiedział to dobra inwestycja w przyszłość! Nawiązując do trzech różnych postaci o. socjusz przypomniał nam jak działać więcej i bardziej. Wskazał nam przykład Zacheusza, odnawiając w nas słowa Ojca Świętego Franciszka ze Mszy Posłania, czyli ostatniego dniaŚDM, by walczyć z paraliżującym strachem przed innymi, Hioba, który stracił wszystko lecz żył mocną wiarą i św. Tereski od Dzieciątka Jezus, która żyła głeboką zaufaniem, duchowością i realizowała swoje pragnienia z wielkim zaangażowaniem. Święta Tereska miała tego dnia swoje wspomnienie.

Oczywiście w czasie naszej modlitwy nie mogło zabraknąć akcentów nam szczególnie bliskich, a mianowicie pięknego ubogacenia liturgii śpiewem. Naszą Eucharystię upiększyła diakonia muzyczna z Nowego Sącza.

Przed błogosławieństwem o. moderator generalny Łukasz Dębiński SJ przywitał we wspólnocie nowych (choć nie zupełnie) moderatorów wspólnot. W Bytomiu rozpoczął rządy o. Andrzej Niczypor SJ a do Warszawie powrócił o. Adam Sołdek SJ.

Po duchowym świętowaniu przyszedł czas na grillowanie w jezuickim ogrodzie, a po nim przejście do rynku, w którym czekał na nas świetnie przygotowany wodzirej gotowy wykrzesać z każdego z nas jak największą ilość endorfin. Wspólne tańce, rozmowy i śmiechy zajęły każdy m2 piotrkowskiego centrum.

Wszyscy z nas, łącznie z naszymi opiekunami – ojcami jezuitami bawili się tak świetnie, że nie zdążyliśmy zobaczyć kiedy na naszych zegarkach wybiła 15:00. Pokrzepieni duchowo i naładowani masą pozytywnej energii, uśmiechem i radością spotkania musieliśmy zacząć się żegnać. Nim jednak nastał ponowny czas przytulania, ostatnich kilku zdań i wspólnych zdjęć wspólnota z Wrocławia podarowała Jubilatom drobny prezent upamiętniający okrągłą rocznice istnienia. Wtedy też wszyscy razem zaśpiewaliśmy, przede wszystkim Magisowi w Piotrkowie, ale także pamiętając o naszych wspólnotach, uroczyste sto lat, głęboko wierząc, że następne pokolenia zainspirowane magis będą jego trwanie przedłużały.

Kończąc nasze doroczne spotkanie oo. Łukasz Dębiński SJ i Bartosz Kondratowski SJ podziękowali nam za wspólny czas i życzyli dobrej podróży. Wszyscy razem przeszliśmy na plac przed domem zakonnym, zabraliśmy swoje rzeczy i wyruszyliśmy do swoich miast i domów by tam zapalać siebie nawzajem ale przede wszystkim innych do być magis.

Za dobry czas wspólnego spotkania Chwała Panu!

Janek Głąba