Portugalscy jezuici zorganizują 10 grudnia w Porto niecodzienny koncert muzyki sakralnej.

Zaprosili na niego 250 bezdomnych „mieszkających” na ulicach tego miasta. Władze związanego z zakonem Akademickiego Ośrodka Reflekcji i Spotkania (CREU) zapowiedziały, że wydarzenie to odbędzie się w Clerigos – jednym z czołowych kościołów Porto.

„Koncert ma służyć zbliżeniu osób bezdomnych do reszty społeczeństwa. Ma to być niejako forma wymiany doświadczeń z osobami bez dachu nad głową, które dzięki koncertowi będą mogły przełamać pierwsze lody w rozmowie z innymi jego uczestnikami. Na zakończenie przygotowujemy kolację dla nich” – powiedział Manuel Barbosa z CREU.

Jego zdaniem ta niecodzienna inicjatywa może pozwolić wszystkim słuchaczom pełniej przeżyć czas Adwentu. „Miejmy nadzieję, że pomoże nam zrozumieć, że Boże Narodzenie służy większemu skupieniu się na życiu innych ludzi i pogłębianiu stosunków międzyludzkich” – stwierdził Barbosa.

Od 2008 r., gdy w Portugalii rozpoczął się kryzys gospodarczy, systematycznie przybywa osób żyjących na skraju ubóstwa. W maju br. miejscowa Caritas ujawniła, że pomoc od niej otrzymuje już ponad 66 tys. rodzin.

Wśród miast, z których w ostatnim roku napływało do Caritas najwięcej próśb o pomoc, są Coimbra, Viana do Castelo, Vila Real i położony na południu kraju region Algarve. Diecezją o największym w ostatnich latach wzroście zapotrzebowania na pomoc dla potrzebujących jest Vila Real na północy kraju.

Żródło: DEON/KAI