07.12.2016

Mt 11, 28-30

Jezus przemówił tymi słowami:

«Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem słodkie jest moje jarzmo, a moje brzemię lekkie».

Dzisiejszy fragment Ewangelii, który należy chyba do najbardziej znanych i cytowanych fragmentów, przypomina nam o niesamowitej praktyczności nauczania Jezusa. To nauczanie, choć wydaje się być trudne, bo zawiera tak wiele wymagań, tak naprawdę jest tym, co ma moc uczynić nasze życie łatwym i przyjemnym. Tak! Jezus chce pomóc nam, aby nasze życie było łatwe i przyjemne.

Nie dzieje się to jednak tą drogą, którą wskazuje nam świat, czyli poprzez ucieczkę. Jezus proponuje nowe podejście do tego, co jest trudne w naszym życiu, rzuca nowe światło na to, co wydaje się czasem nie do zniesienia. To nowe światło nie zmienia otaczającej nas rzeczywistości. Zmienia nas. A to przynosi lepszy efekt – jest jedynym prawdziwym gwarantem naszego szczęścia.