W dniach 12-14 maja odbywał się kolejny, XIII. już Festiwal ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego SJ.

Okazuje się, że ten żyjący i tworzący w okresie baroku jezuita i znakomity poeta, nazywany „chrześcijańskim Horacym z Mazowsza”, nie pozwala o sobie zapomnieć i wciąż aktywnie inspiruje do ciekawych działań artystycznych, edukacyjnych, społecznych i religijnych. Festiwal Sarbiewskiego, który wpisał się już na stałe do kalendarza ważnych wydarzeń kulturalnych Północnego Mazowsza, przyciąga uwagę artystów i uczonych, inspiruje animatorów kultury i pedagogów, angażuje też młodzież. Tak było i w tym roku.

Pierwszego dnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Sienkiewicza w Płońsku młodzież mogła posłuchać prelekcji Stefana Świetliczki o „Trzech pochówkach Macieja K. Sarbiewskiego”. Członkowie Stowarzyszenia „Academia Europaea Sarbieviana” spotkali się na walnym zgromadzeniu, aby podsumować roczny etap pracy i nakreślić plan na rok przyszły. Wieczorem tego dnia w płońskim, Miejskim Centrum Kultury zostały ogłoszone wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Laur Sarbiewskiego”. Co ciekawe, w tym roku po raz pierwszy konkurs odbywał się w kategorii polskiej i łacińskiej (!). W pierwszej konkurencji najlepszym poetą okazał się płońszczanin, Krzysztof Martwicki, zaś w drugiej – Jonathan Geiger z Heidelbergu, z Niemiec. Nawiasem mówiąc, na konkurs poezji w języku łacińskim napłynęło prawie 20 zestawów wierszy z różnych krajów. Okazuje się, że także dzisiaj istnieją poeci piszący po łacinie! Płońską inaugurację uświetnił koncert „Nierówni” Mietka Szcześniaka, który ciekawie połączył własne interpretacje wierszy ks. Jana Twardowskiego z muzyką brazylijską. Pierwszy dzień zamknęła tzw. noc poetów, gdzie przybyli na festiwal twórcy mogli podzielić się z innymi swoją twórczością.

Drugi dzień Festiwalu Sarbiewskiego miał charakter bardziej naukowy. W pięknej, dawnej siedzibie rodu Zygmunta Krasińskiego, obecnie Muzeum Romantyzmu, w Opinogórze k/Ciechanowa odbyła się sesja naukowa pt. „Między barokiem a romantyzmem polskim”. O badaniach nad historią i twórczością Sarbiewskiego mówili: Paulina Buchwald-Pelcowa, Juliusz A. Chrościcki, Krzysztof Dorosz SJ, zaś tematykę romantyzmu, ze szczególnym odwołaniem do Juliusza Słowackiego, podjęli: Stanisław Ledóchowski, Mariusz Olbromski i Lech Wojciech Szajdak. Po konferencji w Opinogórze, w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie, Teresa Kaczorowska, prezes „Academia Europaea Sarbieviana”, ogłosiła wyniki Konkursu Plastycznego „O Laur Sarbiewskiego”, a młodzi pianiści z ciechanowskiej szkoły muzycznej zagrali mini-koncert Chopinowski.

Trzeci dzień festiwalu odbywał się już w położonym nieopodal Płońska Sarbiewie, rodzinnej wsi naszego Poety. W miejscowej Szkole Podstawowej, na tle mazowieckiej inscenizacji, młodzież zmagała się w konkursie krasomówczym „O Laur Sarbiewskiego”, wygłaszając przygotowane mowy na różne, aktualne tematy i prezentując przy tym niemałe talenty oratorskie. Konkurs wygrał, już po raz kolejny, gimnazjalista Bartosz Ziółkowski, który świetnie przedstawił swoje „Marzenia młodego suwerena”. Po konkursie, w miejscowym, zabytkowym kościele uczestnicy festiwalu i parafianie spotkali się na Eucharystii, podczas której poruszające słowo wygłosił o. Lesław Ptak SJ, reprezentujący o. Prowincjała. A potem na zielonych polach Sarbiewa odbyło się widowisko historyczne przygotowane przez grupę rekonstrukcyjną, podczas którego zaprezentowano różne rodzaje XVII-wiecznej broni, a także tańce i zabawy z czasów, w których żył nasz Poeta. Atmosferze historycznego pikniku sprzyjała piękna, majowa pogoda, a patronujący tym przedsięwzięciom gospodarz miejsca, Maciej z Sarbiewa, z uśmiechem i po staropolsku witał i żegnał przybyłych gości.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Dorosz SJ