W dniach od 14 do 23 lipca pod okiem jezuitów czeskich odbywał się program „MAGIS Central Europe”, który jest lokalną kontynuacją spotkań, które gromadzą jezuicką młodzież przed Światowymi Dniami Młodzieży. Program ten zgromadził ponad 240 uczestników z 21 państw głównie z Europy środkowowschodniej. Byli jednak też uczestnicy z Syrii, Libanu, Egiptu, Portugalii, Włoch czy Hiszpanii. Polska delegacja liczyła prawie 40 uczestników.

Głównym elementem, jak zwykle przy tego rodzaju spotkaniach, były eksperymenty ignacjańskie, które mają na celu pomóc w odkrywaniu Pana Boga w codzienności przez uczestnictwo w różnego rodzaju aktywnościach, które na koniec dnia można poddać refleksji w tzw. kręgach MAGIS czyli grupkach dzielenia wg specjalnego schematu. W tegorocznym programie zostało przygotowanych 18 eksperymentów, które odbywały się w 7 państwach: w Czechach, Austrii, Kosowie, Polsce, Słowenii na Słowacji i na Węgrzech. Do najciekawszych należały prace z bezdomnymi w Lubljanie, przygotowywanie papirusu czy poznawanie kultury w środowisku powojennym w Kosowie. Były też eksperymenty pielgrzymkowe, artystyczne i takie, które pozwalały głębiej wejść w swoją duchowość np. za pomocą bibliodramy.

Finał spotkania odbył się w Pradze, gdzie organizatorzy zadbali zarówno o stronę duchową proponując, oprócz codziennej Eucharystii, dyskusję panelową na temat bycia kontemplatywnym w działaniu (to był główny temat spotkania) jak i kulturalną – zapraszając do gry miejskiej, która nie tylko pozwoliła odkrywać piękno Pragi ale i zaznajomić się nieco więcej z historią tego kraju a także obecnością i misją jezuitów na przestrzeni wieków. Atmosfera jak zwykle była rewelacyjna więc kiedy nadszedł dzień rozjazdu uczestnikom nie było łatwo opuszczać tej wspólnoty, która zawiązała się na głębokim poziomie przyjaźni.

Waldemar Los SJ