Formacja dla Małżeństw i Formacja dla Rodzin, prowadzona przez o. Kazimierza Kubackiego SJ, działa w kilku miejscach w Polsce. Formacja ta przypomina nieco Kościół Domowy (regularne Msze św., spotkania formacyjne połączone z medytacją, spotkania w domach). W pierwszych dniach sierpnia 2017 r. dwie wspólnoty rodzin z jezuickich parafii: warszawskiej i gdańskiej przeżywały swoje tygodniowe rekolekcje w Laskowicach Pomorskich. Uczestniczyło w nich dwadzieścia par oraz ponad pięćdziesięcioro dzieci.

W tym roku organizatorami wydarzenia byli Aleksandra i Wojciech Werochowscy, liderzy wspólnoty warszawskiej. Natomiast nad formacją duchową czuwał o. Kazimierz Kubacki SJ, proboszcz łódzkiej parafii pw. Najświętszego Imienia Jezus.

Program rekolekcyjny składał się z porannej jutrzni, licznych konferencji, spotkań w grupach dzielenia, Mszy świętej, adoracji. Było wiele okazji do wspólnej modlitwy, ale również głębokich rozmów i wymiany doświadczeń. Dla dzieci bardzo wyczekiwanym punktem dnia były warsztaty organizowane przez rodziców: robotyka, treningi karate, własnoręczna produkcja lodów… Rodzice z radością dzielili się swoimi pasjami i umiejętnościami z najmłodszymi.

Ważnym elementem formacji dzieci były rekolekcje z cyklu „Spotkanie z Chrystusem”, które odbyły się w dniach 9-11 sierpnia. W Laskowicach poprowadził je o. Zbigniew Szulczyk SJ, jezuita odpowiedzialny za tą organizację w Polsce. 9-latki, 8-latki, 6-7-latki, 4-5- latki oraz 3-latki zostały zaproszone do przeżycia rekolekcji specjalnie przygotowanych i dostoswanych do ich wieku. Odkrywały w sobie „ziarna egoizmu”, poznały życiorys św. Ignacego, który zapraszał je do „życia na maxa” i walki z lenistwem. 6-7-latki mogły przeżyć wyjątkowy czas spotkania ze swoimi rodzicami, kiedy dowiedziały się, że są osobami, które myślą i kochają. Maluchy natomiast oddawały swoje serduszka Panu Jezusowi, dowiedziały się, że Pan Jezus też kiedyś był małym chłopcem i że pragnie być dla nich bliskim przyjacielem. Wszystkie, bez wyjątku, przeżyły radosny czas wspólnego i indywidualnego spotkania z Bogiem.

Całość laskowickich rekolekcji zakończył wieczór uwielbienia połączony z modlitwą o uzdrowienie. Dla wielu małżeństw jest to bardzo wyczekiwany czas, do którego przygotowują się przez cały rok. Jednak zanim przeżyją kolejne rekolekcje, będą spotykać się od jesieni w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Warszawie oraz w parafii pw. Świętego Krzyża w Gdańsku – Wrzeszczu.

Zbigniew Szulczyk SJ