W dniach 14-20 maja grupa 25 osób chorych na stwardnienie rozsiane (SM)i woluntariuszy związanych z sanktuarium św. Andrzeja Boboli i Kolegium Bobolanum przebywała we Lwowie. Kierownikiem i organizatorem wyjazdu była Małgorzata Kitowska z Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. Posługę duszpasterską pełnił kapelan Wacław Oszajca SJ.

Uczestnicy wyjazdu mieszkali w domu rekolekcyjnym archidiecezji lwowskiej w Brzuchowicach. Wśród zwiedzanych zabytków szczególne zainteresowanie wzbudził dawny kościół jezuicki i kolegium. Oczywiście nawiedzono min. katedrę Kościoła rzymskokatolickiego, greckokatolickiego i ormiańskiego, kościół podominikański, Cmentarz Łyczakowski, ale i kawiarnie o tajemniczej nazwie Kopalnia Kawy czy Fabryka Czekolady, dawną dzielnicę żydowską i zamek Jana Sobieskiego w Olesku. Uczestnicy wycieczki obejrzeli też w operze lwowskiej przedstawienie baletowe pt. Szecherezada/Carmen suit. Na pożegnalną kolację zaproszono pensjonariuszy z Domu Miłosierdzia prowadzonym przez polskie siostry zakonne, które wciąż potrzebują różnorakiej pomocy, a zwłaszcza pampersów dla dorosłych, o które na Ukrainie bardzo trudno. Na uwagę zasługuje też wielka życzliwość z jaką spotkali się niepełnosprawni ze strony lwowian jak też służb granicznych polskich i ukraińskich.

Ponieważ stwardnienie rozsiane jest chorobą często występującą, chciałbym zachęcić proboszczów naszych parafii i superiorów, którzy chcieliby przyjść z pomocą chorym na SM, do nawiązania kontaktów z regionalnymi oddziałami PTSR. Jest też możliwość uczestniczenia w rekolekcjach zamkniętych opartych na „Ćwiczeniach duchowych”, które odbędą się w tym roku w dn. 20-25 sierpnia w Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury w Falenicy. Rekolekcje poprowadzą oo. Kamil Hewelt i Wacław Oszajca.
Zapisy:
Dr Katarzyna Czarnecka, e-mail: [email protected]
Sekretariat ECCC, tel. 22 872 04 41, e-mail: [email protected]