Wkrótce po swoim nawróceniu św. Ignacy założyciel jezuitów zmagał się z różnymi fałszywymi oskarżeniami wysuwanymi pod jego adresem. Loyola niejednokrotnie musiał dowodził swojej niewinności przed trybunałami inkwizycyjnymi. Można powiedzieć że ten „charyzmat” przeszedł także na jego duchowych synów.

Przez wieki za jezuitami ciągnie się „czarna legenda”: jako spowiednicy królewscy oskarżani byli o spiski na dworach, jako nauczyciele i wychowawcy musieli borykać się z opinią surowych, wymagających i ciasnych światopoglądowo wrogów wszelkiej reformy. W słowniku języka rosyjskiego jezuita oznacza kogoś dwulicowego i przebiegłego w dążeniu swoich celów. Współcześnie czarna legenda nie zniknęła a Internet pełen jest rozmaitych tekstów i filmów tropiących powiązania jezuitów z iluminati oraz terrorystami.

Dlaczego jezuici budzą takie kontrowersje? Może jest to wynikiem powołania do pójścia na granicę, do nieustannego rozeznania woli Bożej, które wymyka się pewnym utartym ścieżką i sprawia, że trudno jest zaakceptować pewien styl i metody działania. Oprócz tego jest jeszcze wiele innych powodów, ale żeby zobaczyć jak jest naprawdę najlepiej samemu się o tym przekonać.

Dlatego zapraszamy do Gdyni od 30.11 do 2.12. 2018 na „Poznaj Jezuitów”.

Jest to propozycja dla mężczyzn (licealistów, studentów, pracujących), którzy chcą zapoznać się bliżej z charyzmatem jezuitów: poznać barwną historię, rozejrzeć się we współczesnej działalności apostolskiej, odkryć tajniki formacji i zasmakować tego co najcenniejsze – duchowości ignacjańskiej.

Czas konferencji przeplatany będzie czasem modlitwy – osobistej, Eucharystii i adoracji oraz rozmowami z jezuitami. Wszystko to, aby lepiej pomóc poznać charyzmat i postawić sobie pytanie o swoje osobiste powołanie.

Wszystko to w czasie jednego weekendu w Kolegium Jezuitów w Gdyni.  Skupienie rozpoczyna się w piątek o godz. 18, a kończy w niedzielę o 13.30. Zapisy na stronie https://powolania.jezuici.pl/kalendarz/poznaj-jezuitow/