Od Dnia Absolwenta rozpoczęło się wielkie święto Jezuickiego Ośrodka Formacji i Kultury XAVERIANUM w Opolu. Okazją są znaczące jubileusze. Minęło właśnie 50 lat od przybycia do Opola o. Józefa Czaplaka, wieloletniego duszpasterza akademickiego w tym mieście. Za kilka tygodni minie także 25. rocznica jego śmierci.

Obchodzone są także w tym roku jubileuszowe, bo XXV Dni Xaverianum, religijne, społeczne i kulturalne święto Ośrodka, które na trwale wpisało się w panoramę znaczących wydarzeń dla środowiska akademickiego i całego miasta Opola.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. celebrowaną przez obecnego dyrektora Xaverianum, o. Jacka Drabika, superiora i proboszcza naszej opolskiej parafii, o. Grzegorza Kramera, byłych duszpasterzy, oo. Pawła Kosińskiego i Marcina Pietrasinę, a także zaprzyjaźnionych księży opolskich i przyjaciół Xaverianum, ks. Leszka Wagę i ks. Marka Lisa, który też wygłosił okolicznościowe kazanie.

Po Mszy spora grupa udała się na miejski cmentarz, by pomodlić się przy grobie o. Józefa i innych jezuitów, z sentymentem wspominanych przez wielu absolwentów.

Potem była okazja, by spotkać się, porozmawiać, powspominać dawne i nie tak odległe czasy, pooglądać zdjęcia i zjeść co nieco z przygotowanych przysmaków. Przy okazji warto zaznaczyć, że dwóch najstarszych absolwentów spośród obecnych kończyło studia w roku 1975.

Wspólne biesiadowanie przeciągnęło się do wieczora, a ten pierwszy dzień święta w ramach XXV Dni Xaverianum zakończył koncert zespołu Varius Manx.