Podczas, gdy w Koszycach trwają uroczystości z okazji 400-lecia męczeństwa Melchiora Grodzieckiego i Towarzyszy, Gość Niedzielny publikuje artykuł Franciszka Kucharczaka zatytułowany „Nie wyrzeknę się wiary”.

Czytamy w nim m.in., że „35-letni Melchior Grodziecki, Polak ze Śląska Cieszyńskiego, i Węgier Stefan Pongracz byli jezuitami. Pełnili w Koszycach funkcję kapelanów wojsk cesarskich i duszpasterzy tamtejszych katolików. Był z nimi też Chorwat ks. Marek Križ – kanonik katedry w Ostrzyhomiu”.

Trzej męczennicy, przypiekani ogniem, rozciągali sznurami i krojeni żywcem, nie wyrzekli się wiary. Był rok 1619. Wojska Jerzego I Rakoczego burzyły kościoły i klasztory, bestialsko torturowali duchownych, zabijali świeckich katolików.

Kanonizował ich Jan Paweł II dopiero 2 lipca 1995 roku. „To ich najwyższe świadectwo jaśnieje przed nami jako świetlany przykład ewangelicznej wytrwałości, który powinniśmy mieć przed oczyma, gdy stoimy wobec trudnych i ryzykownych wyborów, jakich nie brak także dzisiaj” – powiedział papież.

Cały artykuł można przeczytać w Gościu Niedzielnym, nr 36 (8 września 2019), s. 32-33.

Foto: flickr.com/Steve Evans