Uroczystości pogrzebowe śp. o. Huberta Czumy SJ w Radomiu miały charakter państwowy i rozpoczęły się w niedzielę, 22 września, w jezuickim Kościele Trójcy Przenajświętszej, gdzie można było pożegnać ojca Huberta oraz wpisać się do księgi kondolencyjnej. Mszę św. odprawił w niedzielę Przełożony  radomskiej wspólnoty jezuitów – o. Jan Noszczak SJ. W poniedziałek, 23 września, Mszy św. żałobnej w radomskiej Katedrze przewodniczył Ksiądz Biskup Henryk Tomasik, a kazanie wygłosił o. Grzegorz Dobroczyński SJ (na zdjęciu poniżej).

Foto: Radio Plus

W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele Prezydenta RP, Premiera Rady Ministrów oraz władz Szczecina, Lublina i Radomia, a także władze Solidarności i innych organizacji, z którymi o. Hubert współpracował.

Przebywający w Rzymie Przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego, o. Tomasz Ortmann SJ,  skierował do wszystkich następujące słowa:

Ze smutkiem a zarazem z wielką dumą żegnamy naszego Współbrata Ojca Huberta Czumę, który przez ponad 70 lat życia w zakonie dawał świadectwo wierności Chrystusowi i jako pasterz upominał się głośno o swoje owce. Nie szedł na kompromisy i układy ze strukturami zła, nie myślał o sobie i nie zważał na trudy. Jego odejście do Domu Pana uzmysławia nam, jak wielkim darem dla Towarzystwa Jezusowego i dla całego Kościoła w Polsce był ten niezłomny głosiciel Ewangelii, który przez wiele lat wspierał ludzi głodnych wolności i walczył o godność osoby ludzkiej.

Świętej pamięci o. Hubert był człowiekiem głębokiej wiary. Otaczał duszpasterską opieką młodzież i ludzi pracy, seminarzystów i więźniów. Gdziekolwiek był posłany stawał po stronie pokrzywdzonych, był ich ojcem i adwokatem.

Żegnamy jezuitę, którego modlitwa, praca i wielkie oddanie ukształtowały charakter wielu Polaków, którzy biorą dzisiaj odpowiedzialność na losy Ojczyzny i Kościoła.

Jako Współbracia Ojca Huberta łączymy się w modlitwie z jego najbliższą Rodziną i ze wszystkimi, którzy za jego przyczyną uwierzyli, że świat może być lepszy, że człowiek może być wolny, że nigdy nie należy tracić nadziei.

Kolejne msze św. za śp. Huberta Czumę zostaną odprawione także w innych miastach. Najbliższa już jutro w Kościele Akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego o godz. 19:00.

Uroczystości relacjonowane były m.in. przez następujące media:

Gazeta Wyborcza (galeria zdjęć)
Cozadzien.pl (galeria zdjęć)
Echo Dnia (galeria zdjęć i film)
Radio Plus (foto galeria)
Radio Plus (audio galeria)
Katolicka Agencja Informacyjna (Lublin)
Katolicka Agencja Informacyjna (Radom)
Dzieje.pl
Vatican News
Gość Niedzielny
Niedziela
Najwyższy Czas
Wiara.pl
Idziemy
wPolityce.pl
Interia Fakty
Polskie Radio Lublin
Polska Agencja Prasowa
Polskie Radio RDC
Polskie Radio 24
Radio eM
PolskieRadio.pl
Polska Times
msn wiadomości
zebrra.tv
misyjne.pl
TVP Panorama Lubelska

Zdjęcia: Radio Plus