W Gdyni odbył się dzisiaj pogrzeb o. Floriana Pełki SJ, byłego Przełożonego Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego i wieloletniego kierownika sekcji polskiej Radia Watykańskiego. Eucharystii, która rozpoczęła się w radosnym klimacie paschalnym, przy śpiewie pieśni „Zmartwychwstał Pan”, przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Kościół św. Stanisława Kostki licznie wypełnili kapłani i członkowie Drogi Neokatechumenalnej, do której należał zmarły jezuita. Obecni byli także uczniowie Zespołu Szkół Jezuickich w Gdyni, szkoły którą ojciec Pełka, jako ówczesny prowincjał, zainicjował.

Kazanie podczas Mszy wygłosił o. Stanisław Pomykała SJ, przyjaciel zmarłego i jego współpracownik z czasów pracy w Radiu Watykańskim oraz w duszpasterstwie neokatechumenalnym.

Kaznodzieja przypomniał, że ojciec Pełka żył tajemnicą paschalną i potrafił w dziecięcy sposób zawierzyć Bogu swoje życie. Cechował go wielki szacunek dla grzesznika, umiał również przyjmować człowieka w jego biedzie, patrząc zawsze na to, jak można pomóc. Był bardzo wrażliwy na życie wspólnotowe w różnych jego obszarach.

Na zakończenie Mszy odczytano list kondolencyjny nadesłany przez kard. Stanisława Dziwisza, w którym przypomniał on zaangażowanie o. Floriana na rzecz popularyzacji przesłania św. Jana Pawła II.

Dziękując za modlitwy, prowincjał jezuitów o. Tomasz Ortmann wskazał, że ojciec Florian tworzył Kościół dialogu i jedności, łączył różne charyzmaty: ignacjański, Drogi Neokatechumenalnej, a także różnych powołań zakonnych, jako wieloletni przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Ciało ojca Floriana Pełki SJ spoczęło w grobowcu jezuitów na cmentarzu witomińskim w Gdyni.

Krzysztof Ołdakowski SJ (Radio Watykańskie)

Zdjęcia: Archiwum Zespołu Szkół Jezuitów w Gdyni