23 grudnia 2019 r. na Facebooku został opublikowany plakat informujący o planie spotkań Abpa Marka Jędraszewskiego w ramach cyklu „Dialogi z arcybiskupem”. 15 października bieżącego roku ordynariusz krakowski będzie gościł także w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa prowadzonej przez jezuitów. Pewne kontrowersje wywołał zaproponowany temat tego spotkania: „Tęczowa zaraza – jak z nią walczyć? Rzecz o LGBT”, co zostało zauważone przez niektóre media.

Jak podaje oficjalna strona tej inicjatywy, „Dialogi” to cykl tematycznych spotkań Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego z wiernymi, ale także ze wszystkimi zainteresowanymi. To okazja do rozwiania wątpliwości i lepszego poznania Kościoła oraz jego Pasterza. Spotkania rozpoczynają katechezy na wybrany w danym miesiącu temat, następnie Arcybiskup Metropolita odpowiada najpierw na nadsyłane wcześniej pytania, a potem na pytania zadawane „na żywo”.

Jak informuje o. Andrzej Migacz, rektor Bazyliki NSPJ w Krakowie, inicjatywa „Dialogów” organizowana jest przy współpracy krakowskich duszpasterstw akademickich, a całością koordynował Archidiecezjalny Duszpasterz Akademicki przy Kolegiacie św. Anny w Krakowie.

„O planowanym wydarzeniu przy Bazylice NSPJ, które ma się odbyć 15 października 2020 zostaliśmy poinformowani wcześniej, zanim zostały przydzielone tematy „Dialogów”. (…) Wcześniejsze ustalenie terminu planowanych spotkań w danym kościele z racji logistycznych wydaje się konieczne, by uniknąć ewentualnych kolizji wydarzeń. Nie widzę natomiast żadnej potrzeby, by Ordynariusz miejsca, chcąc spotkać się z wiernymi swojej diecezji w kościołach mu podległych miał konsultować temat, na jaki chce się wypowiedzieć. (…) Ordynariusz jest u siebie, a my, jako jezuici, stanowimy część Kościoła Krakowskiego.” – informuje o. Migacz.