Dnia 12 lutego ojciec Ryszard Plezia SJ, pracujący od wielu lat w Rzymie, ukończył osiemdziesiąty rok życia. Przed pięćdziesięciu laty wyjechał z Polski i po studiach na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, wraz z o. Eugeniuszem Reczkiem SJ i o. Hieronimem Fokcińskim SJ stworzył wspólnotę w założonym przez kard. Stefana Wyszyńskiego – Papieskim Instytucie Studiów Kościelnych w Rzymie.

Ojciec Plezia urodził się 12 lutego 1940 roku w Kowlu, w Diecezji Łuckiej, dziś poza granicami Polski. Jego rodzice, Kazimierz i Anna z d. Krupa, jak inne rodziny ze wschodnich terenów dawnej Rzeczypospolitej, doświadczyli bezdusznych prześladowań ze strony obu totalitaryzmów: niemieckiego i rosyjskiego. Z powodu wojny i okupacji musieli opuścić swoje rodzinne strony i nigdy tam już nie wrócili.

Mający 17 lat, Ryszard został przyjęty w 1957 roku do jezuickiego nowicjatu w Kaliszu. Odbył standardową drogę formacyjną jezuity polskiego: filozofię w Krakowie i teologię w Warszawie. Tu otrzymał świecenia kapłańskie (1968) z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Studia specjalistyczne z teologii odbył na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i w 1974 roku został skierowany do pracy w Papieskim Instytucie Studiów Kościelnym (PISK), w którym posługuje do dnia dzisiejszego.

W tym roku, w roku jego 80-tych urodzin, mija 51 lat jego pobytu w Rzymie i 46 lat nieprzerwanej posługi w PISK. Głównym obszarem działalności o. Ryszarda Plezi SJ była „logistyka”, czyli troska o materialne i administracyjne potrzebny wynikające z istnienia i działania Instytutu, a także ciągła troska, by sprostać zapotrzebowaniom ekipy naukowej PISK.

W liście na 50 lecie życia zakonnego ojca Ryszarda, o. Generał Peter-Hans Kolvenbach podkreślił, że jego praca, odbywająca się niejako „w tle” głównej działalności Instytutu, zapewniła stabilną ciągłość Papieskiemu Instytutowi Studiów Kościelnych i pozwoliła innym członkom ekipy zaangażować wszystkie siły w twórczość naukową.

Nic dziwnego, że w 80. rocznicę urodzin, Jubilat został otoczony modlitwą i otrzymał wiele serdecznych podziękowań od współbraci (jezuitów), sióstr zakonnych oraz świeckich współpracowników. Należy podkreślić, że posługa ojca Ryszarda wpisuje się w szeroko pojętą działalność na rzecz zachowania i pomnażania dziedzictwa narodowego, kultury polskiej, realizowaną przez Papieski Instytut Studiów Kościelnych w Rzymie. Pełne poświęcenia zaangażowanie ojca Plezi, jego wierność obowiązkom i wytrwałość, zasługują na uznanie nie tylko ze strony najbliższych i przyjaciół.

Z okazji urodzin życzymy ojcu Ryszardowi jeszcze wielu szczęśliwych lat życia w służbie Bogu, Ojczyźnie i bliźnim, powierzając go dalszej opiece Miłosiernego Boga, od którego pochodzi ostatecznie wszelkie dobro na świecie.

AMDG & BVMH.

Na zdjęciu: Ojciec Ryszard Plezia SJ w otoczeniu współbraci jezuitów, sióstr zakonnych i współpracowników Instytutu, Rzym, PISK, 2.2.2020.