Z powodu zagrożenia koronawirusem, nie są odprawiane we Włoszech publiczne msze święte. Ojciec Daniele Libanori SJ, biskup pomocniczy diecezji Rzymu, w swoim przesłaniu do księży, datowanym na 9 marca, napisał m.in.:

Spieszmy chętnie, by odpowiedzieć na pragnienie wiernych, którzy proszą o Komunię eucharystyczną poza Mszą św. Bądźmy w stałym telefonicznym kontakcie z osobami chorymi, starszymi i samotnymi, i przestrzegając środków ostrożności wskazanych przez władze sanitarne, utrzymajmy naszą posługę zanosząc Eucharystię wszystkim, którzy na nią czekają. Gdy wiemy o osobach, które zostały hospitalizowane, otoczmy ich rodziny, na ile to jest możliwe, opieką duszpasterską.

Wraz z gotowymi do działania wolontariuszami Caritas i innych Stowarzyszeń, starajmy się dopomóc w trudnościach tym, którzy zmuszeni są pozostać w domach nie mogąc zaopatrzyć się w to, czego potrzebują.

Wczoraj, 11 marca 2020, papież Franciszek zawierzył Włochy i cały świat opiece Matki Bożej. Pisze o tym z Rzymu o. Henryk Droździel SJ:

Dokonało się to przed Mszą św. na zakończenie dnia modlitwy i postu, w Sanktuarium Madonna del Divino Amore (Matki Boskiej Miłości) – na zdjęciu. Papież zwrócił się do Matki Bożej pod wezwaniem „Uzdrowienie chorych” i „Ratunku ludu rzymskiego”. Mszy św. (bez udziału wiernych z racji obostrzeń sanitarnych obowiązujących we Włoszech) przewodniczył kard. Angelo de Amato, Wikariusz Rzymu. Aktu zawierzenia w języku włoskim dokonał papież w Bibliotece Papieskiej. Obecnie papież Franciszek mieszka w Domu św. Marty i dochodzi do zdrowia po przeziębieniu. Oba wydarzenia, które tworzą jedną całość transmitowała telewizja TV2000.

Akt zawierzenia w tłumaczeniu na język polski

O Mario,
Ty która jaśniejesz na naszych drogach, jako znak zbawienia i nadziei.
Powierzamy się Tobie, Uzdrowienie Chorych,
Tobie, która pod krzyżem zostałaś złączona z cierpieniem Chrystusa i zachowałaś silną wiarę.

O ratunku ludu rzymskiego, wiesz czego potrzebujemy i jesteśmy pewni że otrzymamy,
aby jak w Kanie Galilejskiej, mogła powrócić radość i świętowanie po czasie próby.
Dopomóż nam Matko Boskiej Miłości, zaufać woli Ojca i czynić to co nam powie Jezus, który wziął na siebie nasze cierpienia i doznał bólów, aby nas doprowadzić poprzez krzyż do radości
zmartwychwstania. Amen.

Uciekamy się do Ciebie, Święta Matko Boga.
Nie gardź naszymi prośbami, które zanosimy w czasie próby,
Wyzwól nas z wszelkiego niebezpieczeństwa, o Dziewico chwalebna i błogosławiona.

Papież Franciszek

Zdjęcie główne: Sanktuarium Boskiej Miłości (Lalupa, wikipedia).