W pierwszym wielkopostnym numerze Gościa Niedzielnego (9/2020) Beata Zajączkowska opowiada o zmarłym w lutym tego roku amerykańskim jezuicie, członku Papieskiej Akademii Nauk, nazywanym papieskim astronomem.
Ojciec George Coyne SJ (1933-2020) marzył o podróży na Księżyc i brał udział w przygotowaniach lotu Apollo 11. Gdy jego marzenie nie spełniło się, poświęcił się popularyzowaniu nauki i ukazywaniu jej ścisłej relacji z wiarą. Prowadził badania planetarne i kierował pracami komisji teologiczno-naukowej zajmującej się rehabilitacją Galileusza. Był przez wiele lat dyrektorem Obserwatorium Watykańskiego. Jego nazwiskiem nazwano odkrytą w 1991 roku planetoidę (Coyne 14429).
Po jego śmierci watykański dziennik „L’Osservatore Romano” napisał, że ojciec Coyne pokazywał swoim życiem i swoją pracą naukową, że „możliwe i konieczne jest pogodzenie świata nauki z wiarą”, i że „badając świat i przyrodę, możemy również poznawać i doświadczać samego Boga”.
Zmarły 11 lutego 2020 roku jezuita był doktorem honoris causa, m.in.: Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, St. Peter’s University w Jersey, Loyola University w Chicago i Uniwersytetu w Padwie.
Zachęcamy do przeczytania artykułu w papierowym wydaniu Gościa Niedzielnego lub na stronie internetowej.