Dnia 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem wśród tych którzy zginęli był prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Warto przy tej okazji przypomnieć jego przesłanie z okazji 50-lecia prowadzonej przez jezuitów Parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia przy Walm Lane na Willesden Green w Londynie. Tekst był publikowany w jednodniówce wydanej przez parafię.

„Przesłanie” zawiera bardzo osobiste refleksje i fakty z życia pary prezydenckiej – Karoliny i Ryszarda Kaczorowskich. Życie obojga charakteryzowała szczera miłość do Boga i Ojczyzny, a także oddana służba publiczna na rzecz Polski (w kraju i na uchodźstwie) oraz czynny udział w działalności swojej parafii. Pani Karolina Kaczorowska przez więzi z rodziną, przyjaciółmi i modlitwę w intencji parafian oraz duszpasterzy nadal jest związana z polskim ośrodkiem na Willesden Green.

Jako młode małżeństwo, w 1952 roku zamieszkaliśmy w dzielnicy Kilburn, w północno-zachodnim Londynie. Na Mszę św. dojeżdżaliśmy do centrum miasta, do Brompton Oratory, jednego z niewielu kościołów, gdzie liturgię sprawowano po polsku. Chodziliśmy także na Mszę św. w języku angielskim do położonego w pobliżu kościoła irlandzkiego.

W niedługim czasie w okolicach Finchley Road rozpoczęto odprawiać Msze św. dla Polaków w Domu zakonnym O.O. Jezuitów, z którymi też nawiązaliśmy kontakt. Ucieszyliśmy się, że będziemy mogli w naszej dzielnicy słuchać słowa Bożego w narodowym języku. Wkrótce rozpoczęto przebudowę na kaplicę domu przy Walm Lane. Ta kaplica była przez dalsze lata miejscem naszych polskich spotkań, tu chrzciliśmy córkę, tu żegnaliśmy rodziców żony Karoliny.

Trudno sobie wyobrazić, jak potoczyłyby się nasze emigracyjne losy, gdyby nie było ośrodka O.O. Jezuitów. Tu korzystaliśmy z opieki duszpasterskiej. Ośrodek stał się także ogniskiem życia kulturalnego, z którego korzystali także Polacy z innych dzielnic. Z utworzoną tu wkrótce parafią p.w. Matki Bożej Miłosierdzia, blisko współpracowała polska szkoła. Przygotowania dzieci do pierwszej Komunii świętej, a młodzieży do bierzmowania, związały z ośrodkiem następne pokolenia Polaków, urodzonych już na brytyjskiej ziemi. Powstały drużyny zuchowe i harcerskie, chór pod wezwaniom św. Cecylii uświetniał uroczystości religijne i narodowe, a opłatki parafialne gromadziły rodziny, które podziwiały jasełka w wykonaniu najmłodszych.

Przemówienie podczas jednej z imprez w ramach obchodów 50-lecia jezuickiej parafii na Willesden Green w Londynie. Prezydent Kaczorowski zwraca się do osób zgromadzonych w sali parafialnej oraz pod namiotami w ogrodzie. Londyn, 24.11.2005. Zdjęcie z archiwum o. H. Droździela SJ

Poza normalną działalnością duszpasterską ośrodek O. O. Jezuitów prowadził szeroko rozwiniętą akcję odczytową. Wykłady Ojca Jerzego Mirewicza gromadząc nie tylko parafian, były wydarzeniem dla całego polskiego Londynu. Wydawnictwa ośrodka, z miesięcznikiem „Przegląd Powszechny” i książki, głównie autorstwa O. Jerzego Mirewicza, wpływały bardzo poważnie na życie kulturalne emigracji niepodległościowej. Pamięć O. Mirewicza uczciliśmy nadając sali konferencyjnej ośrodka Jego Imię. Pracę kolejnych proboszczów, księży i sióstr cenimy bardzo wysoko a długoletni pracownik ośrodka, Brat Bolesław, cieszy się ogólnym szacunkiem.

Z wdzięcznością wspominam troskę O.O. Jezuitów o parafian i ich służbę Kościołowi.

Składając życzenia z okazji jubileuszu 50-lecia Parafii Matki Boskiej Miłosierdzia, dziękuję w imieniu Rodziny za dar należenia do polskiej wspólnoty katolickiej na „Willesden”.

Ryszard Kaczorowski, Londyn, 21.06.2006

Zdjęcie główne: Prezydent Ryszard Kaczorowski podczas uroczystości rozpoczęcia VIII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego – Warszawa, 30 sierpnia 2008 (Wikimedia, by Michał Ziółkowski)