W styczniu tego roku rozpoczęliśmy co miesiąc publikowanie przeglądu wydarzeń z historii jezuitów. Dzisiaj wspominamy to, co wydarzyło się na przestrzeni wieków w miesiącu maju.

Maj

1 maja 1873: w Rzymie parlament Włoch zatwierdził prawo ogłaszające zakony jako nieistniejące we Włoszech, w wyniku czego wszelka ich własność przeszła odtąd we władanie państwa.
2 maja 1564: papież Pius V zgodził się z prośbą Ojca Generała Layneza, aby Towarzystwo nie miało swego Kardynała Protektora, ale bezpośrednio podlegało Papieżowi.
3 maja 1606: śmiercią męczeńską zginął o. Henry Garnet SJ na Paul’s Churchyard w Londynie. Ojciec Garnet, przełożony jezuitów angielskich został fałszywie oskarżony o udział w tzw. „Spisku Prochowym”.
4 maja 1585: w Japonii o. Gaspar Coelho SJ, Vice-Prowincjał, otrzymał od cesarza Japonii pozwolenie na przepowiadanie Ewangelii na terenie państwa.
5 maja 1555: w Portugalii o. John Nunez Baretto SJ został konsekrowany na Patriarchę Etiopii a o. Andrzej Oviedo na Biskupa Jerozolimy.
6 maja 1638: w Ypres, w Belgii, zmarł Korneliusz Jansenius, od którego wywodzi swoje korzenie jansenizm – autor „Augustinusa”, nad którym pracował 20 lat. O jezuitach mówił: „Perfecto odio oderam illos”.
7 maja 1626: zmarł o. Jan Chrzciciel de Baeza SJ, o którym mówi się, że ochrzcił 75 tys. dorosłych w Goa, Macao, Mozambiku i Japonii w przeciągu trzech lat.
8 maja 1586: ojcowie Henry Garnet SJ i Robert Southwell SJ wyruszyli w ramach misji z Rzymu do Anglii.
9 maja 1820: jezuici wypędzeni z Połocka w Rosji dotarli do Austrii.
10 maja 1613: (data prawdopodobna), ex-jezuita polski Hieronim Zahorowski, opublikował paszkwil na Towarzystwo pod tytułem „Monita Privata (secreta) Societatis Iesu”. Ujawnia w nim rzekome tajne instrukcje wydane jezuitom przez zakon. Zahorowski później wycofał swoje zarzuty, ale pismo żyło swoim życiem, wielokrotnie powielane za granicami Polski a potem w Polsce. Pod koniec życia stał się nawet benefaktorem jezuitów lubelskich i z tej racji został pochowany w podziemiach naszego kościoła w Lublinie.
11 maja 1716: w Neapolu zmarł św. Franciszek de Jeronimo SJ.
12 maja 1643: w Kanadzie zmarł o. Edmund Masse SJ.
13 maja 1704: w Paryżu zmarł o. Luis Bourdaloue SJ uważany za jednego z najbardziej popularnych jezuickich kaznodziejów. Podobno na jego kazania rezerwowano miejsca w kościele już 48 godzin wcześniej.
14 maja 1648: papież Innocenty X, w specjalnym breve zganił biskupa Palfox z Anelopolis w Meksyku za to, że suspendował jezuitów. Biskup Palfox przyznający się do wielkiej przyjaźni z Towarzystwem stał się jego zaciekłym wrogiem po tym, jak jezuici odmówili płacenia specjalnych kontrybucji, uznając je za niesprawiedliwe.
15 maja 1544: w liście do Ignacego Loyoli Kartuzi z wielkim uznaniem pisali o Towarzystwie i przyznali Towarzystwu prawo partycypowania po wsze czasy we wszystkich swoich modlitwach i dobrych czynach.
16 maja 1650: na Kapitule Generalnej Karmelitów Bosych mówiono o Towarzystwie z wielkim uznaniem. Pewien karmelita został upomniany, a napisany przez niego życiorys św. Teresy potępiony za to, że opuścił w jej pismach wszystkie passusy, gdzie wychwalała Towarzystwo.
17 maja 1824: decyzją papieża Leona XIII Collegio Romano powróciło do Towarzystwa.
18 maja 1546: w Kanadzie w wieku 37 lat zmarł Jakub Marquette SJ, misjonarz i badacz Mississippi River.
19 maja 1546: papież Paweł III wysłał ojców Diego Layneza SJ i Alfonsa Salmerona SJ jako swoich teologów na Sobór w Trydencie. Tego samego dnia w 1651 w Tyburn zginął przez powieszenie błogosławiony Piotr Wright SJ – były żołnierza, który powrócił do swojej ojczyzny jako jezuita.
20 maja 1547: papież Paweł II zgodził się, by Towarzystwo nie mogło przyjmować kobiet oraz by nie miało równoległej żeńskiej gałęzi zakonu.
21 maja 1568: papież Pius V wystosował list do arcybiskupa Kolonii prosząc o życzliwość dla Towarzystwa i jego Kolegium w tym mieście.
23 maja 1976: został zasztyletowany w Czadzie o. Mikołaj de Glas SJ – inspektor szkół w tym kraju.
24 maja 1716: papież Klemens XI beatyfikował Jana Franciszka de Regis SJ.
25 maja 1773: scholastycy w Bolonii na krótko przed kasatą zakonu, przekonywani przez kard. Malvezi do zdjęcia habitu i przyjęcia zwolnienia ze ślubów, odmówili pójścia za jego radą.
26 maja 1647: Stan Massachusetts wprowadził prawo zakazujące działalności jezuitów i skazujące ich na wygnanie. W wypadku powrotu groziła im śmierć.
27 maja 1954: śmierć o. Franciszka LeBuffe SJ, pisarza o głębokiej znajomości spraw życia duchowego, filozofa i antropologa.
28 maja 1600: o. Matteo Ricci, niezrażony niepowodzeniem pierwszej wizyty w Pekinie, wyruszył w podróż po raz drugi. Jednak w drodze został napadnięty i obrabowany.
29 maja 1815: dekretem królewskim zostało przywrócone Towarzystwo Jezusowe w Hiszpanii.
30 maja 1582: męczeńską śmiercią zginą w Tyburn o. Tomasz Cottam SJ i trzech innych kapłanów. W drodze na miejsce kaźni odmawiali Te Deum. Ostatnie słowa umierającego o. Tomasza brzmiały: „O Domine, tu plura pro me passus es, plura, plura”.
31 maja 1653: publikacja bulli papieża Innocentego X skierowanego przeciw jansenistom. Janseniści w odpowiedzi zaatakowali pomówieniami Towarzystwo Jezusowe.

Foto: Peter Mullan jako o. Henry Garnet w filmie Gunpowder (źródło: https://www.jesuit.org.uk/fr/node/5934)