Jezuici z Domu Rekolekcyjnego w Gdyni przygotowali kolejne rekolekcje do odprawienia w domu z pomocą towarzyszenia duchowego. Tym razem sięgnęli do tradycji modlitwy kontemplacyjnej.

  • Rekolekcje potrwają 6 tygodni:

od 17 maja do 28 czerwca.

  • Uczestnik rekolekcji modli się godzinę dziennie.
  • Raz na tydzień otrzymuje materiały ukierunkowujące modlitwę, które będą miały formę krótkich filmów.
  • Również raz na tydzień będzie możliwość rozmowy indywidualnej z kierownikiem duchowym za pośrednictwem telefonu lub łączy internetowych.

Szczegółowy opis rekolekcji oraz możliwość zapisania się znajdziecie na stronie ICFD

Czym jest kontemplacja? – tłumaczy o. Grzegorz Ginter SJ

Kontemplacja oznacza patrzenie, postrzeganie. Chodzi najpierw o rzeczywistość taką, jaka ona jest. Ale to postrzeganie prowadzi nas do głębi naszego serca, a w nim – do spotkania z Bogiem. Rekolekcje kontemplatywne to konkretna droga prostej modlitwy, w której stajemy wobec świętego imienia Jezus. W tym Imieniu zawiera się wszystko, jak mówi Katechizm Kościoła Katolickiego w nr 2666. Wypowiadając z miłością i szacunkiem imię Jezus, stajemy w obecności samego Boga. Nic więcej nie potrzebujemy robić.

Ten sposób modlitwy, który ma w chrześcijaństwie bardzo starożytną tradycję i był praktykowany już w IV wieku przez Ojców i Matki Pustyni, został rozwinięty przez węgierskiego jezuitę, o. Franza Jalicsa SJ w konkretne kroki, prowadzące od zewnętrznego postrzegania natury po wchodzenie coraz głębiej w przeżywanie Bożej Obecności we własnym sercu, wypowiadając imię Jezus. Jest więc pewną formą sposobu spotykania się z Bogiem zwanego Modlitwą Jezusową.

W imieniu Ignacjańskiego Centrum Formacji Duchowej w Gdyni pragnę zaprosić wszystkich do przejścia tej drogi wszystkie osoby, które poszukują w swoim życiu prostej modlitwy trwania przed Bogiem.

Grzegorz Ginter SJ

Więcej o tych szczególnych rekolekcjach w poniższym materiale: