Od marca 2020 roku działa strona internetowa zasobów archiwalnych „Posłańca Serca Jezusowego” https://poslaniec.net/. Jak dotąd zdigitalizowano 1118 wydań „Posłańca” i udostępniono 39169 dokumentów. Po krótkiej rejestracji użytkownika, możliwy jest całkowicie bezpłatny dostęp do „Posłańca”. Udostępnione zostały numery tego miesięcznika, wydawane od 1872 do 1939 roku (albumy 1-68) oraz numery „Posłańca”, wydawane w latach 1982-1996 (albumy 111-125). W serwisie istnieje możliwość podglądnięcia oraz pobrania pojedynczych stron danego wydania „Posłańca” w formacie graficznym jpg lub pdf. Udostępniona jest także wersja tekstowa pliku. Wersja tekstowa odczytywana automatycznie przez program komputerowy do rozpoznawania tekstu z pliku graficznego zawiera pewne błędy, które są uzależnione od jakości skanu. Przy odrobinie wysiłku i oczyszczeniu możliwa jest kompilacja danego artykułu do postaci edytowalnej. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z tą unikatową propozycją dostępu do cennych archiwaliów.
Drodzy Członkowie Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy i Czytelnicy miesięcznika „Modlitwa i Służba”. Drodzy Internauci.
Przez prawie półtora wieku nasz miesięcznik „Posłanie Serca Jezusowego” towarzyszył Czytelnikom w Polsce i poza granicami naszej Ojczyzny. W grudniu 2017 roku ukazał się jego ostatni numer. Aby umożliwić zapoznanie się z zawartością tego miesięcznika, wydawanego od 1872 roku w Krakowie przez Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy, dokonaliśmy jego digitalizacji, powiększając zbiory cennych archiwaliów. Miesięcznik ten wpisał się dobrze w kulturę naszego narodu. Bogactwo jego treści od teraz jest dostępne za darmo w sieci. Warto więc korzystać z tak łatwej możliwości zapoznania się z artykułami, które ukazywały wkład Kościoła katolickiego w kulturę krajową, europejską i światową.
Na kartach „Posłańca Serca Jezusowego” opisywano i komentowano wielkie i małe sprawy, którymi żył nasz kraj i Kościół. Są więc tam: daty, nazwiska, biogramy charyzmatycznych ludzi oddanych Kościołowi i Ojczyźnie. To ten miesięcznik przyczynił się też do zebrania datków od darczyńców na rzecz wybudowania na początku XX wieku w Krakowie – jako votum narodowego – kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa. Między innymi znajdziemy tam opis zakończenia budowy w 1912 roku i konsekracji tej świątyni w 1921. (Setną rocznicę jej konsekracji będziemy obchodzić w 2021 roku).
To pismo wrosło w tkankę naszego społeczeństwa i Kościoła, zresztą nie tylko polskiego, ale także Polonii żyjącej na obczyźnie. „Posłaniec Serca Jezusowego” wyrósł ze skromnych początków „Intencji miesięcznej”, zainicjowanej przez jezuitę ks. Stanisława Stojałowskiego, aby po latach stać się oficjalnym organem z dobrze rozpoznawalnym tytułem prasowym, katolickiego stowarzyszenia Apostolstwa Modlitwy (na przestrzeni lat tytuł kilkakrotnie ulegał zmianie). „Posłaniec” urósł, zaczynając od jednej szarej małej „Karki intencyjnej”, aż po kolorowy 68-stronicowy miesięcznik w XXI wieku. Redaktorzy dbali o szatę graficzną tego miesięcznika, o czystość jego języka, bogatą treść, nie wdając się w jałowe polemiki. Przez cały czas swej historii „Posłaniec” docierał z przesłaniem ewangelicznym do wielu tysięcy wiernych i szerzył cześć Najświętszego Serca Jezusowego. Dbał o to, aby w rodzinach czczone było Boże Serce i praktykowano miłość bliźniego.
Towarzyszył 12 papieżom i zachęcał do żarliwej modlitwy w proponowanych przez nich co roku intencjach za Kościół, świat i doniosłe sprawy ludzkości. Ewangeliczne przesłanie „Posłańca” docierało na sześć kontynentów. Czytany był wszędzie tam, gdzie żyli nasi rodacy. Był promotorem polskości w czasach, gdy nie mieliśmy własnej państwowości. Cierpiał z narodem, gdy traciliśmy wolność i niepodległość. Pomógł w scaleniu narodu po rozbiorach. Radował się ze szczęśliwych wydarzeń i zmagał się z trudnościami, jakie stawiał mu reżim komunistyczny i jego cenzura. Otwierał Czytelnika na piękno świata i bogactwo kultury. Cykle podróżnicze zamieszczane w „Posłańcu” umożliwiały poznanie Polski i świata. Ten miesięcznik zapraszał do zwiedzania majestatycznych katedr, starożytnych zamków, kościołów, pałaców i etnograficznych parków. Zachęcał do poznania zwyczajów panujących w odległych krajach.
„Posłaniec” też systematycznie uczył modlitwy i troski o życie duchowe, promując przede wszystkim duchowość ignacjańską. To on przez cały czas swojego istnienia karmił Czytelników duchowością płynącą z przebitego boku Chrystusa. Zawsze zachęcał do lektury wartościowych książek.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy towarzyszyli nam przez ten cały czas ukazywania się tego pisma. Dziękujemy tym, którzy „Posłaniec” prenumerowali, kupowali i czytali oraz tym, którzy nam dobrze życzyli, abyśmy nadal służyli ludziom słowem pisanym. Życie tego miesięcznika od teraz przedłuża się w sieci, gdzie wielu będzie miało darmowy dostęp do jego treści. Oby zechcieli poznać te ciekawe numery „Posłańca”, a może dzięki temu objawi się w pełni wartość włożonej w nie pracy jezuitów i świeckich współpracowników, w tym także osób, które to czasopismo teraz zdigitalizowały. Wszystkim przeglądającym internetową stronę pod adresem: https://poslaniec.net/ życzymy dobrej lektury.