Kirgizja jest jedynym krajem w Azji Środkowej, gdzie jezuici prowadzą działalność apostolską. O tożsamości i specyfice tej części świata pisze na łamach Civiltà Cattolica brat Vladimir Pachkov SJ.

Z artykułu zatytułowanego „W poszukiwaniu tożsamości w postsowieckiej Azji Środkowej” opublikowanego w La Civiltà Cattolica z lipca 2020 roku, (jest dostępne tłumaczenie na język polski) dowiadujemy się , że tożsamość opisywanych przez br. Pachkowa krajów, Tadżykistanu, Uzbekistanu i Kirgistanu, nie jest w żaden sposób związana z ortodoksyjnym islamem. Mieszkańcy tych państw utożsamiają się w dużej mierze z tradycją przed-chrześcijańską i przed-islamską.

Poniżej pierwszy akapit artykułu

W książce Stephena Fredericka Starra „Stracone oświecenie” , poświęconej wielkim osobowościom okresu złotego wieku w historii Azji Środkowej – znanego także jako „czas oświecenia w Azji Środkowej” – czytamy o wydarzeniu, jakie miało miejsce podczas wojny domowej w Tadżykistanie, w latach dziewięćdziesiątych. Starr był wówczas w Duszanbe, stolicy kraju. Pewnego dnia, podczas gdy szedł jedną z głównych ulic miasta, zobaczył kilku rządowych żołnierzy z zupełnie nowa flagą. Spytał ich co to za flaga, a oni z dumą odpowiedzieli, że jest to nowy sztandar Republiki Tadżykistanu. Była na nim korona i siedem gwiazd. Na pytanie o znaczenie tych symboli, żołnierze nie potrafili dać odpowiedzi, ale oznajmili mu, że zaprowadzą go do mieszkającej niedaleko osoby, która zaprojektowała flagę. Zaprowadzili więc go do tego człowieka, który był katolikiem pochodzenia litewskiego i prowadził sklep z antykami. Gdy Starr zapytał go, skąd przyszedł mu do głowy pomysł na umieszczenie siedmiu gwiazd na tej fladze, wyjaśnił, że podczas swoich studiów na Litwie zajmował się w dużej mierze literaturą oraz historia Persów i Tadżyków, jak również Turków. Dzięki temu dowiedział się, że najbardziej znane osoby w dziedzinie literatury i nauki – uchodzące za Persów – pochodziły w rzeczywistości z obecnej Azji Środkowej, z Tadżykistanu, Uzbekistanu i wschodniego Iranu (Khorasanu). Dlatego też postanowił umieścić siedem gwiazd na fladze niepodległej od niedawna Republiki Tadżykistanu, by symbolizowały pisarzy i myślicieli starożytnego złotego okresu w historii Azji Środkowej.

Zachęcamy do lektury całego artykułu w tłumaczeniu na język polski

Na zdjęciu katolicy na Mszy św. w Biszkeku (Kirgistan)

Flaga Tadżykistanu

 

Flaga Uzbekistanu

 

Flaga Kirgistanu