Dnia 4 września, w zakonach augustiańskich i wielu kościołach na świecie obchodzi się wspomnienie NMP Matki Pocieszenia. Jednak nie o tym wspomnieniu, chociaż także o Matce Bożej wzywanej pod tym imieniem będzie mowa poniżej.
W Rzymie, przy Forum Romanum, u stóp Rupe Tarpea, jest kościół pod wezwaniem Santa Maria della Consolazione (NMP Matki Pocieszenia) od niego bierze nazwę plac oraz przylegająca ulica. W 1385 roku skazany na śmierć więzień (w tym miejscu było miejsce straceń) złożył ofiarę prosząc o namalowanie wizerunku Matki Bożej, aby była „pocieszeniem” dla skazańców, takich jak on. Z czasem za kościołem powstał szpital dla chorych. Historia rozwoju kościoła i szpitala, pozostających pod opieką arcybractwa skupiającego ludzi świeckich, jest długa i fascynująca. Miejsce to zawsze wyróżniał, z jednej strony bardzo wysoko poziom opieki oferowanej chorym, tak od strony warunków lokalowych jak i kwalifikacji personelu medycznego, a z drugiej długa lista wybitnych postaci, które dobrowolnie posługiwały chorym w tym miejscu.
Do tego zacnego grona, oprócz św. Józefa Kalasanty, św. Wincentego Pallotti, św. Kamila de Lellis, czy osobiście przybywającego tu papieża Klemensa XII zaliczają się liczni jezuici, w śród nich sam św. Ignacy Loyola oraz św. Alojzy Gonzaga. Na tzw. próbę szpitalną przybywali tu przez długi czas nowicjusze z jezuickiego nowicjatu w Rzymie. Tu młody jezuita, św. Alojzy Gonzaga, zmarły w wieku 23 lat (1568-1591) miał pewnego dnia przynieść do szpitala na własnych barkach chorego dotkniętego zarazą panującą wtedy w mieście. Zaraził się od niego dżumą i sam krótko potem zmarł. Chorując miał powtarzać, że ciszy iż mógł w ten sposób spotkać Chrystusa i mu usłużyć. Na ścianie szpitala (obecnie koszary policji) znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona Świętemu i opis wydarzenia.
Zwiedzając Kapitol, jeśli mamy czas, warto zejść wąską uliczka po prawej stronie Palazzo dei Conservatori w dół, do via Monte Tarpeo, która zaprowadzi nas do pięknego punktu widokowego skąd doskonale widać kościół s. M. della Consolazione i szpital. Znajdziemy w nim wiele zaskakujących pamiątek w postaci ołtarzy, rzeźb, fresków i obrazów. Nie ma tu zbyt wielu zwiedzających, można więc zatrzymać się spokojnie na chwilę modlitwy w ciszy w „dobrym towarzystwie”. Kościołem opiekują się ojcowie kapucyni. Główne uroczystości odpustowe, poprzedzone trzydniowym przygotowaniem, odbędą 8-go września br. i wpisują się w jubileusz 550-lecia powstania kościoła. Kościół jest otwarty w godzinach 6.30-21.00 bez przerwy na sjestę (sic!).
Na zdjęciu głównym widok na tylną część kościoła Santa Maria della Consolazione i na szpital.