Dnia 4 września, w zakonach augustiańskich i wielu kościołach na świecie obchodzi się wspomnienie NMP Matki Pocieszenia. Jednak nie o tym wspomnieniu, chociaż także o Matce Bożej wzywanej pod tym imieniem będzie mowa poniżej.

W Rzymie, przy Forum Romanum, u stóp Rupe Tarpea, jest kościół pod wezwaniem Santa Maria della Consolazione (NMP Matki Pocieszenia) od niego bierze nazwę plac oraz przylegająca ulica. W 1385 roku skazany na śmierć więzień (w tym miejscu było miejsce straceń) złożył ofiarę prosząc o namalowanie wizerunku Matki Bożej, aby była „pocieszeniem” dla skazańców, takich jak on. Z czasem za kościołem powstał szpital dla chorych. Historia rozwoju kościoła i szpitala, pozostających pod opieką arcybractwa skupiającego ludzi świeckich, jest długa i fascynująca. Miejsce to zawsze wyróżniał, z jednej strony bardzo wysoko poziom opieki oferowanej chorym, tak od strony warunków lokalowych jak i kwalifikacji personelu medycznego, a z drugiej długa lista wybitnych postaci, które dobrowolnie posługiwały chorym w tym miejscu.

Widok na dawny szpital

Do tego zacnego grona, oprócz św. Józefa Kalasanty, św. Wincentego Pallotti, św. Kamila de Lellis, czy osobiście przybywającego tu papieża Klemensa XII zaliczają się liczni jezuici, w śród nich sam św. Ignacy Loyola oraz św. Alojzy Gonzaga. Na tzw. próbę szpitalną przybywali tu przez długi czas nowicjusze z jezuickiego nowicjatu w Rzymie. Tu młody jezuita, św. Alojzy Gonzaga, zmarły w wieku 23 lat (1568-1591) miał pewnego dnia przynieść do szpitala na własnych barkach chorego dotkniętego zarazą panującą wtedy w mieście. Zaraził się od niego dżumą i sam krótko potem zmarł. Chorując miał powtarzać, że ciszy iż mógł w ten sposób spotkać Chrystusa i mu usłużyć. Na ścianie szpitala (obecnie koszary policji) znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona Świętemu i opis wydarzenia.

Tablica upamiętniająca św. Alojzego Gonzagę SJ

Zwiedzając Kapitol, jeśli mamy czas, warto zejść wąską uliczka po prawej stronie Palazzo dei Conservatori w dół, do via Monte Tarpeo, która zaprowadzi nas do pięknego punktu widokowego skąd doskonale widać kościół s. M. della Consolazione i szpital. Znajdziemy w nim wiele zaskakujących pamiątek w postaci ołtarzy, rzeźb, fresków i obrazów. Nie ma tu zbyt wielu zwiedzających, można więc zatrzymać się spokojnie na chwilę modlitwy w ciszy w „dobrym towarzystwie”. Kościołem opiekują się ojcowie kapucyni. Główne uroczystości odpustowe, poprzedzone trzydniowym przygotowaniem, odbędą 8-go września br. i wpisują się w jubileusz 550-lecia powstania kościoła. Kościół jest otwarty w godzinach 6.30-21.00 bez przerwy na sjestę (sic!).

Na zdjęciu głównym widok na tylną część kościoła Santa Maria della Consolazione i na szpital.