Edukacja, rozwój i kultura – to obszary, w których poznańscy jezuici mieli zawsze wiele do powiedzenia, a dzisiaj rozwijają je wspólnie ze świeckimi. Chwilowo pracują na łączach on-line, ale przegotowania do działań po pandemii nie ustają.
Poradnictwo, telefon wsparcia, spotkania psychoterapeutyczne po polsku i angielsku, grupy rozwoju osobistego, coaching, warsztaty i szkolenia, rekolekcje i dni skupienia, pomoc psychiatryczna i psychologiczna, wydarzenia kulturalne i pielgrzymki. To propozycje działającej od 10 lat Fundacji Jezuickiego Ośrodka Kultury i Rozwoju VINEA, która łączy działalność jezuitów i świeckich współpracowników w jednej i tej samej misji.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji
„W rozwoju duchowym trzeba być realistą” – tłumaczy o. Dariusz Michalski SJ, członek Zarządu Fundacji VINEA. W jednym z wywiadów mówi, że głównie spotyka się z osobami, które szukają rozwiązania swoich problemów. „Natomiast nie wolno zapominać, że rozwój duchowy nie usuwa cierpienia, ale pomaga nieść swój krzyż, łączyć przeciwieństwa, które w sobie mamy. Takim prymitywnym modelem duchowości było przeświadczenie, że jestem zły, ale mogę stać się dobry, i że to tylko wymaga odpowiedniego samozaparcia i pracy nad sobą. Tymczasem coraz więcej osób uświadamia sobie, że ten model jest nie do obronienia, dlatego że w każdym z nas jest coś ze świni i coś ze świętego. Istnieje w nas pewne napięcie. Trzeba się tego nauczyć i z tym pogodzić – oczywiście cały czas zmierzać ku dobremu w naszym życiu, ale nie da się nie grzeszyć, nie da się już nie popełniać zła. Są sytuacje wymagające od nas, abyśmy pewne nieuporządkowane obszary życia uporządkowali i w ten sposób stworzyli fundament, przestrzeń do dalszego Bożego działania w naszym życiu. Natomiast jakaś forma nieuporządkowania zawsze w nas pozostanie. Trzeba więc pozostać realistą i nauczyć się godzenia w sobie tych przeciwieństw – tego, że pewnego dnia jestem mądry, a następnego – głupi. Jednego dnia z czymś sobie radzę, a drugiego popełniam proste błędy czy grzechy…”
Zachęcamy do poznania Fundacji VINEA
Zdjęcie autorstwa Ravi Kant z Pexels